Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Powerjóga - moderní způsob nejenom pohybu

Je dynamická,  a přesto klidná. Na první pohled je nenáročná, ale kdo ji vyzkouší, už to neříká.  Je pouhým cvičením, ale kdo hledá, najde i její hloubku. Powerjóga je volností, klidem, radostí a vyjádřením svého cítění. Je to vnitřní pocit, o kterém nemusí nikdo vědět. Jen vy. Uvolňuje, protahuje a tvaruje celé tělo. Pravidelné cvičení působí na celé tělo souměrně a efektivně ho prokresluje.  Kdo tvrdí, že powerjóga není vhodná na hubnutí, jistě neví, co říká. 

Moje zkušenost s powerjógou byla náhodná. Jednou mi kamarád ukázal cvičení, které vycházelo z pozic jógy. Moje přesvědčení o józe bylo - na základě praktických zkušeností - nepříliš pozitivní. Moje první poznání jógy bylo nepřesvědčující. Měl jsem rád tempo, rytmus, dynamiku a pocení se při cvičení. Na hodině klasické jógy jsem seděl, dýchal a občas pohnul nějakou částí těla. Umíte si asi představit, jaká to byla pro mě „muka“. Když tedy kamarád přišel s tím, že zná něco podobného, ale i přesto jiného, tak jsem to zkusil. Byl jsem zvyklý cvičit aerobik, běhal, chodil do posilovny. To byly sporty, které se mi líbily. Ale záda bolela. To byl stav z vrcholového sportu a já stále nemohl nalézt pohyb, který by mi pomohl. Proto jsem zkusil dynamickou jógu.

To, že se jmenovala powerjóga  nebo yoga for athletes, mi bylo celkem jedno do chvíle, než jsem ji vyzkoušel. Mé tělo mě po 45 minutách nemile překvapilo. Prvních deset minut a tělo přestalo zvládat.  Klik, kterému se říká „chatturanga (čataranga, ale výslovností naleznete více), byl nepředstavitelnou zátěží a já padal dolů. Mé paže nebyly tak silné. To jsem si opravdu nemyslel. Nyní vím, že ta síla není ve svalech, ale je ve vědomém ovládnutí celého těla. Umění se soustředit a distribuovat svoji energii tam, kam je to třeba. To velice pomůže ve cvičení. Tento stav ale nepřijde hned. Je nutné cvičit, cvičit a cvičit. Já, který jsem cvičil téměř každý den, jsem nezvládnul pár minut zvláštních pozic, pohybů, které jsem prováděl.  Jaké to pro mě bylo zklamání. Postupem času jsem se seznamoval více a více s powerjógou a dalšími způsoby cvičení jógy.

Nejvíce mě ale oslovila powerjóga, protože přistupuje prvotně k tělu. Dává ho dohromady, učí ho poslouchat a držet pohromadě. Dává mu možnost být prorýsované a zpevněné. Po každé odcvičené hodině se cítíte v pohodě. Jste příjemně naladěni a odcházíte s úsměvem na rtech. To je signál, že hodina byla taková, jaká má být. Efektivní a účinná pro relaxaci a současně pro protažení a zpevnění celého těla. Vypnete hlavu, vyčistíte ji a načerpáte energii, která postupem pravidelného cvičení zůstává. Najednou objevujete hlas svého těla a mysli. Když se naučíte naslouchat, ani si nevšimnete, že jste změnili stravování.  Tělo samo řeklo, na co má chuť. Chutě se mi změnily a jídlo mělo najednou nejen chuť, ale i energii. Vy, když slyšíte a poslechnete tento váš vnitřní hlas, můžete postupně měnit způsob stravování, často i přemýšlení. Začínáte být více citliví, pozorní a to nejenom v hodinách, kdy cvičíte, ale i v denním životě.  Nikde není dáno, že powerjóga bude každému vyhovovat, ale chcete-li nalézt pohodový, ohleduplný pohyb, zkuste powerjógu. Budete příjemně překvapeni.

Na vlastní tělo i mysl si můžete powerjógu vyzkoušet díky ORIFLAME Powerjóga Get In Balance turné 2008

 

text: Václav Krejčík, foto: www.energystudio.cz – 19. 01. 2008, 00.22:49

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist