Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Posilte svou imunitu

Hippokrates řekl: „Jídlo nechť je tvým lékem.“ Od dávných dob se v tomto ohledu nic nezměnilo. Dnešní odborníci také upozorňují a naléhají na konzumaci vyvážené stravy, která je nejlepším lékem a nápravou zároveň. Kvalitní strava je prvním krokem k vybudování vaší imunity, která je v zimním období velmi důležitá.

Na imunitu neexistuje žádná kouzelná pilulka. Její budování je proces, který se skládá z mnoha faktorů. Tělo musí být posíleno především kvalitní stravou, bohatou na čerstvé a přírodní produkty. Odborník v kampani „Džusy a pyré - vitamíny ve smart formě“, nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek, potvrzuje: „Pokud budeme správně jíst, můžeme si skutečně den za dnem posilovat imunitu organismu. Některé složky potravin mají imunomodulační vlastnosti, to znamená, že podporují naše tělo stimulací imunitního systému. A vitamíny jsou jedny z nich. Například vitamín C lze mimo jiné nalézt v nakládaných okurkách a zelí, petrželi, červených paprikách a pomerančovém džusu, pro-vitamin A neboli beta karoten je zase přítomen ve žlutém, oranžovém a červeném ovoci a zelenině, například v mrkvové šťávě. Také některé minerální látky hrají důležitou úlohu v rozvoji odolnosti, například hořčík je ve významném množství přítomen v banánu nebo datlích. Pokud dodržujete pokyny lékařů ohledně dávkování léků, měli byste dodržovat i doporučení ohledně živin – jen správné množství živin z jídla totiž vytvoří žádaný účinek. Měli bychom tedy jíst alespoň pět porcí zeleniny a ovoce denně. Důležité není jen množství snědených živin, ale i jejich pestrá forma. Čím odlišnější plody jíme, tím více odlišných aktivních látek z nich získáváme. Za zapamatování stojí, že neexistuje jeden plod, který by obsahoval všechny výživné látky. Abyste dosáhli doporučení ohledně pestrosti, vybírejte si snadno dostupné produkty, tady mám na mysli 100% ovocné džusy a pyré, které mohou nahradit jednu z doporučených porcí ovoce či zeleniny.“

Posilte svou imunitu

Vitamíny: přírodní, nebo v tabletách?

Většina potravinových doplňků je k mání bez předpisu, k tématu jejich nahrazení přírodními produkty nám RNDr. Pavel Suchánek řekl: „Uvědomte si, prosím, že potravinové doplňky představují koncentrované množství živin a před jejich užíváním byste se měli poradit s lékařem nebo lékárníkem Doplňky by měly představovat poslední možnost. Vytváření imunity by mělo začít obohacováním stravy o přirozené zdroje těchto živin v bezpečnější a chutnější formě. Vědecké výzkumy potvrzují, že živiny jsou snadněji přijímány z přírodních zdrojů a jejich účinnost z přírodních zdrojů je vyšší“

Přírodní řešení je pro naše tělo nejlepší. Pokud v zimě nejsou všechny druhy ovoce a zeleniny chutné či vůbec dostupné, nebojte se je konzumovat v jiné formě. 100 % džusy a ovocné a zeleninové pyré jsou obzvlášť přes zimu vynikající volbou. Do 100% džusů zákony EU zakazují přidávání sladidel, barviv, cukrů a umělých aromat.

Dostatek spánku

Při budování imunity je stejně důležitý i dostatek spánku. Pavel Suchánek souhlasí: „Dostatek spánku je velice důležitý, protože ve spánku se v našem těle odehrává mnoho procesů včetně obnovy buněk a tkání. Nedostatek spánku ovlivňuje endokrinní systém, protože tělo vytváří více kortizolu – stresového hormonu. Spánkové poruchy snižují imunitu. Bylo by skvělé, kdyby každý z nás našel přes den čas na 15 – 30 minut zdřímnutí. Když to není možné, o to větší pozornost je třeba věnovat nočnímu spánku. Dostatečné množství spánku je pro každého odlišné, nezáleží ovšem jen na délce, ale i na kvalitě.“

Chození posiluje tělo!

„Ačkoli jsou zimní dny krátké, nepropadejme zimním smutkům. Navzdory počasí si najděme čas na alespoň půlhodinovou procházku. Pobyt na čerstvém vzduchu okysličí tělo a pomůže mu v boji proti virům a bakteriím. Důležité je i pravidelné větrání. Obzvlášť v zimě, kdy jsou místnosti vyhřáté a vzduch je velmi vysušený. Vyschlé membrány sliznic a krku jsou náchylnější k infekcím. Je proto důležité udržovat proudění vzduchu větráním“, doporučuje nutriční specialista, RNDr. Pavel Suchánek.

Vybudování odolnosti je dlouhý a průběžný proces, který se skládá z mnoha kroků. Musíme se starat o tělo. Měli bychom zdravě jíst, dostatek celozrnných produktů, mléčných výrobků, zeleniny a ovoce. Posledně jmenované lze nahradit, obzvlášť přes zimu, 100% džusy a pyré, které jsou chutné a snadno dostupné. Přidáním pohybu venku a dostatečného spánku nás navede na správnou cestu ke zvýšení imunity našeho těla.

Kampaň „ Džusy a pyré. Vitamíny ve SMART formě“ je financována s podporou Evropské unie a Polské republiky a také z prostředků Fondu propagace ovoce a zeleniny a členy KUPS.

Pro více informací o kampani navštivte webové stránky www.dzusyapyre.eu nebo FB stránku Žijte Smart.

Asociace producentů džusů (KUPS) je oborovou organizací sdružující výrobce džusů a jiné subjekty, které přímo spolupracují s ovocnářským odvětvím. Již od roku 1993 zastupuje zájmy oboru ve státních a unijních iniciativách. Spolupracuje s vědeckými instituty, výzkumnými laboratořemi a státními a mezinárodními oborovými organizacemi. Jedná také v zájmu spotřebitelů pomocí zavedeného Dobrovolného systému kontroly džusů a nektarů (DSK), jehož činnost směřuje k zajištění trvale vysoké kvality džusů a obdobných výrobků. KUPS dále v rámci své činnosti podniká celou řadu reklamně-vzdělávacích aktivit, které propagují správné stravovací návyky, včetně konceptu 5 porcí zeleniny a ovoce, z nichž jednou může být sklenice džusu. Více informací o KUPS najdete na webu: www.kups.org.pl.

 

 

12. 02. 2016, 00.19:46

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist