Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Pitný režim v létě - jak si nepokazit dovolenou

Voda je základem každého života a pitný režim je pro zdravý a správně fungující lidský organismus zcela zásadní. U dospělého člověka tvoří voda asi 65 % tělesné hmotnosti, u dětí je tento podíl až  80 %. Voda slouží v lidském těle k přenosu živin, pomáhá vylučovat škodliviny, udržuje stálou tělesnou teplotu a brání přehřátí organismu.

"Během letních dovolených, především v destinacích s vyššími teplotami, pravidelně dochází k dehydrataci organismu v důsledku nedostatečného příjmu tekutin v kombinaci se specifickou stravou, tropickým horkem a v neposlední řadě intenzivním opalováním", upozorňuje Mgr. Eduard Polakovič z centra ONLIFE a dodává: "Je třeba si uvědomit, že během oddychových dnů se nároky našeho těla nezmenšují, ba přímo naopak. Čím více se budete o sebe starat a dopřejete si dostatečné množství kvalitní vody, tím krásnější, zdravější a odpočatější se vrátíte domů.“

Už před samotnou cestou a zejména v jejím průběhu byste neměli zapomínat na doplňování tekutin. Ať už jste se rozhodli pro auto nebo autobus, zabalte si do příručního zavazadla dostatek lahví - například neochucené pramenité vody, která vám spolehlivě zažene žízeň. Pokud jste za volantem, platí tato rada dvojnásob. S nedostatkem vody přichází bolest hlavy a podrážděnost, následuje únava  a zhoršené vnímání, což může vést ke katastrofálním následkům. Na pitný režim ale nezapomínejte ani při cestování letadlem, na jehož palubě panuje velmi suché klima. Během každé strávené hodiny v letadle bychom měli vypít nejméně 200 ml tekutin.

Doporučené množství přijatých tekutin odborníci odhadují na 2-3 l za den. Se stoupajícími teplotami, prodlouženým pobytem na slunci a zvýšenou fyzickou aktivitou je však nutné tento příjem zvýšit.

Kromě toho kolik pijeme, je také důležité, co pijeme. Obecně je nejlepší dodávat tělu takovou tekutinu, která je mu co nejpřirozenější, a tou je čistá voda. Ideální je konzumace pramenitých vod s nízkou mineralizací, tj. 150-400 mg/l, jakou je např. pramenitá voda Rajec. Tento údaj najdete na etiketách balených vod pod označením "celkové množství rozpuštěných látek". Vysoko-mineralizované vody bychom měli pít pouze v omezeném množství, jejich nadměrná konzumace není pro lidské tělo prospěšná

Horké měsíce přímo lákají ke konzumaci ledově vychlazených nápojů, ty ale znamenají pro lidský organismus ohromný šok. Nezapomínejte na dovolených ani na pitný režim vašich ratolestí. Pokud odmítají čisté vody a dožadují se ovocných šťáv a slazených nápojů, raději je vždy nařeďte vodou s přirozeným obsahem minerálů.

Pitný režim v létě - jak si nepokazit dovolenou

 

14. 07. 2014, 09.13:49

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist