Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Otevřený hodnotící dopis Heleny Jarkovské instruktorům a organizátorům akce Nepostradatelní

Vážení organizátoři a aktéři “Nepostradatelných“, vážené cvičitelky a  instruktorky aerobiku.

Davide a kluci, děkuji za pozvání. Moc často se mi to neděje. Ale toto upřímné pozvání mě trochu probudilo z letargie týkající se snižování kvality lekcí aerobiku. Říkala jsem si často s velkou lítostí, že už se nebudu do aerobiku montovat. Tak teď to trochu napravím, ale doufám, že v dobrém slova smyslu - a že mé postřehy možná také pomohou návratu kvalitního aerobiku. Také děkuji za hodně pozdravů od cvičitelek vyškolených v České škole aerobiku.

Davide, děkuji, že jsi tuto akci zorganizoval. Máš velký  tělocvikářský cit pro vše minulé i budoucí. Obsah celého dne byl  veden vysoce profesionálně. Jste opravdu Nepostradatelní! Podle mě je tato vaše akce odrazovou čarou k návratu aerobiku. A aerobik si to zaslouží. Prosím, a nejen já, o další takové akce a zamlouvám si na nich své „hodnotící“ místo. Seděla jsem na lavici jako  přikovaná, což je u mne vzácnost. Také jsem, mimochodem, vyposlechla samou chválu k tomuto dni pohybu.

Dane Müllere, jsi vzdělaný a dobrý učitel. Cvičil jsi dobře jako mnoho bezejmenných cvičitelek, ale ony všechny určitě nemají vrozený cit pro metodické učení tak jako ty. Máš krásnou čistou techniku. Tak ať ti sláva nestoupne do hlavy!  Přijímej slávu školitele a instruktora zodpovědně a  skromně, obohatí to celý tvůj život. Moc jsi mě překvapil. Považuji tě za nastupujícího velitele znovuzrozeného aerobiku.

Naši mistři světa na podiu vždy předvedou kvalitní a zajímavé choreografie,které budeme obdivovat a to nejen pro potěšení zraku, ale i dokonalou souhru pohybu s hudbou. Kluci, proslavili jste naši republiku spolu s dalšími úspěšnými závodníky. Stali jste se mistry světa, mistry České republiky. Také nevynechám ženy, Olinku Šípkovou a další před vámi, akční instruktorky aerobiku, které zásluhou své vrozené kreativity vystavěly choreografie pro řadu z vás.

Proč začal před několika lety aerobik ztrácet na své hodnotě?

Tak to se odvažuji jednoznačně vysvětlit. Čistá jednoduchá forma aerobního cvičení byla vystavena ambicióznímu vystupování „urychlených“ instruktorů, kteří se více než je zdrávo začali na pódiích předvádět, exhibovat a dělat divadlo pro nadšené dívky a ženy. A to i přes to, že ony si přály obsah jednodušší, pohybově přizpůsobený jejich schopnostem. Choreografie se stávaly složitějšími - byly a stále jsou uskákané, samá otočka, rychlé koordinační změny směrů, rychlé střídání aerobních kroků, vše více pro efekt než pro kvalitní technické provedení. Výsledek? Lítají ruce a zrovna tak neukázněně nohy. Prostě předváděcí pohybový chaos. A to i mě přestalo bavit. Promiňte mi tuto zápornou kritiku, která s akcí nesouvisí. Naopak. 

Měla jsem radost z vás všech, ale nejvíce z Davida Hufa, Vaška Krejčika a z Daniela Müllera. U nich zaznamenávám návrat ke krásnému jednoduchému aerobiku doprovázeného kvalitní metodickou výukou, bezvadným cueingem, technikou cvičení, volbou chytlavého hudebního doprovodu. Díky, kluci! Hodnotím špičkový neverbální cueing použitý na vysoce profesionální úrovni u Dana. Asi schválně odhodil mikroport. U Vaška, Dana a Davida se ve mně probudily vzpomínky na kvalitu - a to si myslím, že nejen ve mně, kterou jsme už před mnoha lety prosazovaly. Pozorovala jsem tváře cvičících a bylo mi to jasné, že opět se objevuje vztah mezi cvičitelem a cvičencem. Že konečně jsem viděla kontakt instruktora s cvičenkami. Vznikla  mezi vámi jednoznačná soudržnost a vazba. „Chci měnit svou radost ve vaši radost“.

Vašku,i když jsi se zahleděl do jógy, aerobik tě ale neztratil.Viděla jsem po tvé lekci v očích spokojenost a nadšení. Vážím si tvé aktivity, jsi jednička v józe a obdivuji tvou publikační činnost. Jsi šikovný a jsem ráda, že tě tak dlouho znám.

Ale zpět k současnosti. Já jsem vždy při svém školení zdůrazňovala: Hlavním aktérem při sestavování programů aerobiku, ale i ostatních specifických forem cvičení s hudbou, je trenér, instruktor. V různých modifikovaných gymnastických aerobních programech hraje hlavní roli instruktorská kreativita, odborné a praktické znalosti metodiky a didaktiky příslušného cvičení, hluboká znalost funkční anatomie a fyziologie, a nesmějí chybět morálně volní vlastnosti. A je toho ještě více.

Děkuji rovněž všem svým absolventkám mé školy. Jste dobré a dobře vybavené. Prosím, vraťte aerobik zpět, nepředvádějte se, nebuďte ješitné, Otevřený hodnotící dopis Heleny Jarkovské instruktorům a organizátorům akce Nepostradatelnípomlouvačné. Cvičte s takovou radostí jakou mám dodnes i já a kterou jsem vám předávala. Vždy jsem věděla a cítila, že aerobik a jeho formy cvičení můžeme cvičit v každém věku.  Držím  všem palce. Se svoji Českou školou končím v r. 2016. Prosím, přijeďte na doškolovací kurz, kde vám diplomy prodloužím. Pište na fitklubhj@volny.cz. 

Své postřehy můžete psát na stránku Aerobic.cz, adresně pro paní Marcelu Macákovou marcela@aerobic.cz.
Ráda bych s její pomocí zveřejnila i vaše mnohaleté zkušenosti. Pomůžete vrátit aerobik tam, kde má být a snad opět bude. Kladné i záporné připomínky jsou vítané.

Vaše Helena Jarkovská

 

10. 11. 2015, 17.46:17

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist