Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Oči a sluneční záření aneb konec slunečních brýlí v Čechách?

Nedávné studie, pro někoho možná překvapivě, prokázaly, že běžné sluneční záření v našem podnebném pásmu očím neškodí. Naše oči se totiž dokážou před UV zářením ochránit samy. „Světlo, a tedy i UV záření, procházejí nejprve rohovkou a dále přes čočku. Lidská čočka je schopna UV záření eliminovat, a tím vlastně dělá oku stejnou službu, kterou nabízejí sluneční brýle,“ říká MUDr. Josef Hycl, CSc. z pražské oční kliniky Lexum. Znamená to konec slunečních brýlí?  Určitě ne. Sluneční brýle (mimochodem existují od roku 1940) mají určitě svůj význam, ale spíše z pohledu ochrany před oslněním než před UV zářením.

Kdy jsou brýle nezbytností?
• Svou ochrannou roli hrají sluneční brýle hlavně ve vyšších nadmořských výškách. Samozřejmostí by měly být například pro vyznavače vysokohorské turistiky nebo pro horolezce. Nebezpečí ale číhá například i při lyžování na ledovci, kdy se spojí silný sluneční svit, odraz paprsků od sněhu a velká nadmořská výška. Představte si, že vaše oči jsou vystaveny náporu jako při sváření elektrickým obloukem. U moře je zase rizikový odraz paprsků od vodní hladiny nebo od bílé stránky oblíbené knížky, kterou si na pláži čteme.
• Na brýle by měly myslet také řidiči nebo sportovci. Ochrání totiž nejen před oslněním, ale poslouží i jako prevence drobných zranění. Představte si například, jaké to je, když jedete z kopce na kole a vlétne vám do oka moucha nebo kamínek..
• Sluneční brýle by měli nosit lidé trpící některými očními chorobami, například zánětem duhovky. Nadměrné stahování svalu uprostřed oka jako reakce na sluneční záření může být pak pro člověka bolestivé.

Ozáření
Poškozenou rohovku sluncem poznáte snadno. Oloupané buňky na povrchu obnaží citlivá zakončení nervů a bolest je tu. Řezání a pálení střídá bolest a opuchlá víčka. Nejhorší stav je přibližně 10 hodin po ozáření. Odpočívejte, skryjte oči za tmavá skla, aplikujte volně prodejné chladivé masti a oční kapky. Těmi se pro jistotu vybavte na dovolenou s předstihem. Zkažený výlet za to nestojí. Situace by se měla uklidnit do tří dnů. V opačném případě rozhodně navštivte specialistu.

Jaké brýle tedy zvolit?
To záleží na vašem vkusu a náladě a na citlivosti vašich očí ke slunečnímu záření. Při takových činnostech, jako je řízení nebo jízda na kole, kde může oslnění ohrozit člověka na zdraví i na životě, je ochrana před sluncem samozřejmě účinnější, pokud brýle kryjí oči i ze stran.  Zorníky mohou mít jakoukoli barvu, ale před nákupem se přesvědčte, že obsahují UV filtr. Přestože není natolik důležitý, jak se předpokládalo, je škoda očím tuto dodatečnou ochranu před sluncem odepírat, a jestli máte namířeno k moři či do hor, bude pro vás potřebná. Důležité je to především u tmavších brýlí. Zatímco zornička oka nechráněného brýlemi se sevře a propouští proto světla méně, u očí skrytých za brýlemi je tomu naopak.

Léto je období alergií
Sluneční brýle si nasazují i lidé, které trápí alergie a chronické záněty spojivek a chtějí své oteklé pálící oči schovat za tmavými skly a ulevit jim tak před ostrým světlem. Dokonce každý pátý člověk trpí alergickými záněty spojivek. Pacienti tento problém často řeší kapkami, které ale zabírají pouze krátkodobě. Lepší je poradit se s alergologem a nasadit léčbu antihistaminiky.

Laserové operace očí v létě
V létě se nemusíte bát podstoupit ani laserovou operaci očí např. pro korekci dioptrických vad. Mnozí lidé tento zákrok plánují z obavy před sluníčkem mimo letní sezonu. „V současné době existuje více technik korekce dioptrických vad.  Stanovení nejvhodnějšího zákroku bude provedeno až po detailním přístrojovém a lékařském vyšetření. Lékař se v rozhovoru s vámi seznámí s tím, co od zákroku očekáváte, a zvolí pro vás optimální postup. Pro letní období je nejvhodnější metoda LASIK“, říká MUDr. Josef Hycl, CSc.
Oční klinika Lexum je největší oftalmologické pracoviště v České republice. Byla založena  v roce 1993 a specializuje se především na korekce refrakčních vad oka. Pacienti jsou ošetřováni nejmodernější dostupnou technikou a lékařský tým tvoří mezinárodně uznávaní odborníci v oboru očního lékařství. Lexum je uznávaným mezinárodním školícím centrem a je pravidelně navštěvována zahraničními oftalmology. Pracoviště Oční kliniky Lexum má svá refrakční centra v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové. Více informací naleznete na internetových stránkách www.lexum.cz

 

26. 07. 2008, 15.14:26

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist