Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Obří vánoční dárky zaplavily Českou republiku a Slovensko

Obří vánoční dárky zaplavily Českou republiku a SlovenskoObří vánoční dárky zaplavily Českou republiku a SlovenskoObří vánoční dárky zaplavily Českou republiku a Slovensko

Netradiční nadílka se na náměstích objevila v rámci osvětové kampaně na podporu správné léčby schizofrenie. Cílem celé kampaně, která nese název „Jsem jako ty“ je destigmatizace pacientů a snaha přiblížit svět schizofreniků co nejširší veřejnosti. Kampaň chce ukázat, že pacienti se schizofrenií jsou lidé jako my a pokud jsou správně léčeni, není důvod se na ně dívat skrz prsty či z nich mít strach. „Nyní v předvánoční čas jsme si proto pro veřejnost připravili toto překvapení, doufáme, že kolemjdoucí potěší, alespoň na chvíli se zastaví a zamyslí se nad tím, že ne všichni mají to štěstí, že jsou zdraví. Zároveň ale, že i tak těžká nemoc, jakou schizofrenie je, nemusí znamenat vyřazení ze společnosti a nečinnost. Jen je potřeba dát těmto lidem šanci,“ uvedla za organizátory akce Hana Brychtová. Dvoumetrové dárky se objevily nejen v České republice, ale i na 8 místech na Slovensku. „Balící papír, kterým je dárek zabalen, je pokryt informacemi o schizofrenii, ale také přáním pěkných svátků a hlavně poděkováním, za pomoc v boji s touto těžkou nemocí – třeba jen tím, že duševně nemocné bereme jako sobě rovné,“ uzavřela Brychtová.

Iniciativu vítají také odborníci. „V současné době je v České republice asi 105 000 pacientů, kteří se léčí se schizofrenií. Šanci na návrat do běžného života jim dávají díky moderní léčbě nejen lékaři, ale také veřejnost, svým postojem k schizofrenikům a duševně nemocným obecně. Naučili jsme se žít s tělesně hendikepovanými a pomáháme jim. Před duševními nemocemi ale stále zavíráme oči a máme předsudky. Aby společnost změnila svůj postoj, je potřeba o problematice duševních onemocnění mluvit a pomáhat pacientům prolomit stigma, které je s touto nemocí spojené, například i akcemi, jako je tato,“ uvedl Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Dárečky naleznete v:
Praze na Staroměstském náměstí (u vánočního stromu)
Brně na Zelném trhu (u vánočního stromu)
Pardubicích na náměstí Jana Pernera (před hlavním vlakovým nádražím)
Ostravě na Masarykově náměstí (u vánočního stromu)
Plzni na náměstí Republiky (jižní část náměstí, u kostela)
Liberci na náměstí Dr. E. Beneše (vedle Neptunovy kašny)
Jihlavě na Masarykově náměstí (vedle pódia)

Více o celém projektu se dozvíte na www.schizofriends.cz

 

18. 12. 2013, 16.33:48

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist