Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Nejoblíbenější příchutě džusů v ČR: Pomeranč a jablko

Studie realizovaná Institutem Millward Brown v letošním roce ukazuje, že dospělí a děti upřednostňují mezi džusy podobné chutě. Zatímco pomerančový džus preferuje 26,6 % dospělých a 21,7 % dětí, jablečný džus vyhledává 28,2 % dospělých a 34,7 % dětí.

Pomeranč patří mezi jedno z nejoblíbenějších ovocí na světě. Je znám pro vysoký obsah antioxidantu vitaminu C. Pomerančový džus je kromě kyseliny askorbové neboli vitaminu C bohatý na vlákninu, vitamin B1, draslík a kalcium a vypití sklenice pomerančového džusu je mnohem efektivnější než konzumace doplňků s vitaminem C.

Nejoblíbenější příchutě džusů v ČR: Pomeranč a jablko

Jablka, stejně jako pomeranče, obsahují vlákninu a vitamin C. Kromě toho, že jablka mají antioxidační vlastnosti, mohou mít díky kombinaci vlákniny, vitaminu C a fytonutrientů regulující vliv na hladinu krevního cukru pozitivní vliv, nebo i na kardiovaskulární systém . Sklenice 100% jablečného džusu nebo kapsička mrkvovo-jablečného pyré je cenným zdrojem vitaminů, minerálních látek vlákniny a pektinu, které jsou nezbytné pro správné fungování těla.

Ačkoliv 39,2 % dospělých Čechů si je vědoma, že jejich strava je chudá na konzumaci zeleniny, zájem o ovocno-zeleninové či zeleninové džusy je v České republice minimální. Multi zeleninové džusy jsou volbou pouhých 0,3 % dětí a 1% dospělých. Rajčatový džus pak volí 0,7 % dospělých a 1,3 % dětí .

Nízkou konzumaci zeleninových džusů v ČR podle mého názoru ovlivňuje v první řadě jejich chuť. Ta je na rozdíl od ovocných džusů méně sladká, někdy i kyselá. Druhým faktorem je pak netradičnost pití těchto nápojů. Je to škoda, protože zeleninové džusy, zejména rajčatový džus, je mimo jiné skvělým zdrojem draslíku, který reguluje krevní tlak. Vitamin A, který je mimo jiné obsažen v mrkvovém džusu, je zase mimo jiné zodpovědný za správný vývoj a funkci kůže, očí a sliznice. Pro zajímavost jedna 200ml sklenice pasterizovaného mrkvového džusu pokrývá průměrnou denní potřebu beta karoten, což je provitamin vitaminu A,“ říká nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek a dodává:  “Zároveň zeleninové džusy s dužinou obsahují vlákninu, která je velmi důležitá pro správné fungování trávicí soustavy.

Rajčatový džus a 100% zeleninové džusy neobsahují žádný přidaný cukr nebo sladidla. Zákon dovoluje do zeleninových džusů přidávat pouze minerální látky, sůl a koření. Do všech džusů je pak bez ohledu na balení (krabicové či v lahvi) zakázáno přidávat konzervanty, barviva a aromata.
Sklenice džusu nebo kapsička pyré přinášejí jednoduchou cestu, jak denně zásobit vaše tělo mnoha cennými živinami: vitaminy, minerálními látkami, antioxidanty a dalšími biologicky aktivními komponenty. Zároveň stojí za zmínku, že látky obsažené v džusech a pyré jsou snadno vstřebatelné jak tělem dospělých, tak i dětí.

  • Kampaň „ Džusy a pyré. Vitamíny ve SMART formě“ je financována s podporou Evropské unie a Polské republiky a také z prostředků Fondu propagace ovoce a zeleniny a členy KUPS. Pro více informací o kampani navštivte webové stránky www.dzusyapyre.eu nebo FB stránku Žijte Smart.
  • Asociace producentů džusů (KUPS) je oborovou organizací sdružující výrobce džusů a jiné subjekty, které přímo spolupracují s ovocnářským odvětvím. Již od roku 1993 zastupuje zájmy oboru ve státních a unijních iniciativách. Spolupracuje s vědeckými instituty, výzkumnými laboratořemi a státními a mezinárodními oborovými organizacemi. Jedná také v zájmu spotřebitelů pomocí zavedeného Dobrovolného systému kontroly džusů a nektarů (DSK), jehož činnost směřuje k zajištění trvale vysoké kvality džusů a obdobných výrobků. KUPS dále v rámci své činnosti podniká celou řadu reklamně-vzdělávacích aktivit, které propagují správné stravovací návyky, včetně konceptu 5 porcí zeleniny a ovoce, z nichž jednou může být sklenice džusu. Více informací o KUPS najdete na webu: www.kups.org.pl.
 

07. 12. 2015, 18.49:18

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist