Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Na vrcholky hor

Dokumentární cyklus o útulnách, chatách a boudách na českých, moravských a slezských horách.  Spolu s Vladimírem Čechem projdeme krajinou a zastavíme se na místech, kde je příjemné spočinout. Od 11. května sledujte na ČT1 vždy v neděli v 16:40 hodin. Pořad v Centru publicistiky a dokumentu připravují dramaturgové Martin Novosad a Pavel Janošec, scenárista Marek Hýža a režisér Jindřich Procházka.

„Naše země je přívětivou krajinou pro turisty. Vlní se velkým množstvím pohoří, kopců a kopečků. Znavený poutník, který se po nich toulá, si potřebuje někde odpočinout, občerstvit se, schovat se před náhlou změnou počasí nebo složit hlavu na jednu či více nocí. K tomu účelu vždy sloužily na horách útulny, chaty či boudy. A právě o ty nám jde,“ říká scenárista Marek Hýža. 

Budovaly se vždy na turisticky atraktivních místech, na křižovatkách horských chodníčků a cest, na vrcholcích hor. V minulosti se nezřídka jednalo o jednoduché stavby, které nabídly jen to nejnutnější, ale postupem času se většina z nich proměňovala. Dnes poskytují podstatně větší komfort a mnohé z nich patří k architektonickým skvostům. Jiné, jak už to bývá, ztratily na svém významu a už třeba neexistují.   

Ovšem nejen zvučná jména architektů a stavitelů, ale také po generace tradovaná jména chatařů tvořila dobrý zvuk těchto míst. Většinou na svých chatách vedli kroniku. Pokud se tyto „národopisné“ dokumenty zachovaly, pak jsou i pro tvůrce pořadu významným zdrojem inspirace. Vedle autogramů významných osobností politiky, umění či sportu tu najdeme i fotografie, věnování, veršíky a řadu dalších pramenů. Dodnes mají svou oblibu i razítka, dřevěné placky, kování na turistické hole a další typicky turistické relikvie, které poslední dobou slaví svůj comeback.

Dnes nezřídka vyrůstají v blízkosti těchto horských pamětníků dřívějších dob moderní lyžařské areály a sportovní střediska. Nostalgie minulých dob se možná částečně vytrácí, ale turistika a řada nových pěších disciplin bude mít – zejména v českém prostředí – svoji přitažlivost stále.

Na začátku sezony budeme televizním divákům nabízet krátká zastavení na místech, která mohou být dostupná všem pěšákům. Náš pořad  připomene místa, která dobře známe a k jejichž jménu se nám pojí i určitý osobní sentiment, vedle nich i cíle, které nám zatím zůstaly utajeny.

Pojďme se spolu s Vladimírem Čechem seznámit s historií chat, útulen a bud ve všech našich pohořích.

Vladimír Čech  (nar. 1951)

Profesionální hereckou dráhu odstartoval v Ostravě, v Divadle Petra Bezruče, jeho cesta pokračovala přes Slezské divadlo v Opavě, hostoval ve Státním divadle v Ostravě, hrál v Těšínském divadle, ve Státním divadle Oldřicha Stibora v Olomouci a ve Východočeském divadle v Pardubicích. 

V roce 1989 byl jedním ze zakládajících členů Občanského fóra v Pardubicích a v roce 1990 byl zvolen poslancem České národní rady (ČNR). Mezitím hostoval v Činoherním klubu v Praze. V roce 1992 ČNR i politiku opouští. Dostává nabídku k hostování v divadle v Opavě a přijímá angažmá v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. V letech 1993-95 angažmá v divadle Rokoko v Praze, 1995-99 středočeské divadlo Kladno.

Od r.2001 patřil mezi známé tváře z obrazovky, především jako moderátor soutěží a slavnostních akcí. Období po listopadu znamenalo také velkou satisfakci pro jeho matku, Hedu Čechovou, kdysi populární televizní hlasatelku, která musela po srpnu 1968 televizi opustit. 

Od roku 1999 působí na volné noze a věnuje se zejména dabingu a reklamě, má svůj rozhlasový pořad, hostuje v zájezdových představeních divadelních společností, a v Divadle Nablízko,v Karlínském hudebním divadle. Od r.2006 je hercem Městských divadlech pražských.  Se svojí rodinou bydlí na venkově.

V noblesním moderátorovi efektních televizních akcí by nikdo nečekal člověka, který má v nohách slušnou řádku kilometrů z cest po našich horách a dovede hodiny vyprávět o zážitcích ze svých putování s batohem na zádech. Přesvědčíme se o tom v novém pořadu Tam na vrcholcích hor.

 

 

foto: www.ceskatelevize.cz – 07. 05. 2008, 20.41:56

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist