Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Move well – dostaňte své tělo do správné kondice a ovládněte bílé svahy

Dejte své tělo do náležité fyzické kondice a připravte ho na specifickou zátěž. Snížíte riziko bolesti z námahy, na kterou tělo není zvyklé. Hlavně ale předejdete případným zraněním či alespoň zmírníte jejich možné následky. Na sjezdovce při lyžování či snowboardingu to rozhodně oceníte.

Jakub Wurzel, regionální fitness manager, který sestavil základní přípravný tréninkový program určený ženám i mužům, říká: „Lyžování zatěžuje především svaly dolních končetin, jejichž síla ovlivňuje výkon. Ve sjezdovém postoji hrají důležitou roli nejen kyčelní a kolenní klouby, ale i svaly horních končetin. Zatíženy jsou také svaly bérce. Aerodynamický postoj udržují zádové svaly. Komplexní příprava a posílení všech částí těla je tedy na místě a najde široké uplatnění nejen na zasněžených svazích.“

Při zimních sportech je důležité, abychom se na zátěž připravili a naučili se správný pohybový stereotyp. Pomůžeme tak předcházet zraněním. Klíčem k bezpečnému lyžování je především dostatečná stabilita kolen a kyčlí. Silný střed těla, jeho flexibilita a správné zapojení svalů zabezpečují správné držení těla při sportu. To vše pak snižuje únavu těla z fyzické zátěže, předchází namožením svalů a možným úrazům.
 
Přípravný kondiční trénink v posilovně může trvat 3-6 týdnů a je zaměřený na tři oblasti:

1. základní rozvoj svalové síly – schopnost odporu proti vnějším silám působící na organismus během zátěže
2. rozvoj svalové vytrvalosti – schopnost čelit odporu a únavě po delší požadovaný úsek
3. explozivní síla – schopnost vykonávat pohyby rychleji v co nejkratším časovém úseku.

Nepodceňujte ani přípravu přímo na svahu!

I před lyžováním, jako před každou fyzickou zátěží, je důležité se rozcvičit a dát tak organismu informaci, že od něj budeme požadovat výkon. Krátká rozcvička a protažení tělo skvěle připraví.

1. Mobilizujte klouby

Pomocí krouživých pohybů v hlavních kloubech (rameno, loket, kyčle, koleno a kotníky) vyplavíme synoviální tekutinu, která funguje jako mazivo a prevence proti opotřebení chrupavek a kloubů.

2. Protáhněte svalové skupiny, které jsou při lyžování nejvíce zatíženy 

Lýtkové svaly
Zádové svaly
Hamstringy (zadní strana stehen)
Deltové svaly  
Stehenní sval

 

text: Holmes Place – 20. 10. 2011, 18.09:35

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist