Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Michael Jackson´s This Is It

Hudební dokument. Režie filmu a koncertní show: Kenny Ortega. Kamera: Kevin Mazur. Choreografie: Travis Payne. Výprava: Bernt Amadeus Capra. Kostýmy: Michael Bush.. 112 minut. Dolby Digital. USA 2009. Premiéra: 28. 10. 2009.

Když 5. března 2009 Michael Jackson oznámil na tiskové konferenci, že uspořádá sérii koncertů v Londýně, přivítali to jeho fanoušci s takovým nadšením, že vstupenky byly vyprodány během několka hodin a počet představení musel být zvýšen. Michael Jackson se s režisérem Kennym Ortegou a pečlivě vybranou sestavou hudebníků, sborových zpěváků a tanečníků, ale také specialistů na zvláštní efekty, pustil v Los Angeles do nacvičování nevídané show, která měla být průřezem jeho celoživotní tvorby.

Nedlouho před dokončením zkoušek na turné This Is It nečekaně 25. června 2009 Michael Jackson zemřel na zástavu srdce. Vrácení vstupného z koncertů nemohlo oslabit zklamání těch, kteří se na ně těšili. A tak se režisér Kenny Ortega rozhodl z pracovních a dokumentárních záběrů, pořizovaných během zkoušek, sestavit celovečerní film, který by poskytl představu o podobě zamýšlené show. Z množství materiálu natočeného třemi kameramany ze zkoušení na pódiu i dění kolem něj se Ortegovi podařilo vybrat to podstatné. Protože vznikly i filmové dotáčky, které měly (podobně jako v české Laterně magice) doplnit dění na jevišti, jsou ve filmu také použity. Hlavní náplní snímku zůstaly ovšem Jacksonovy písně.

Výběr nejznámějších hitů pro koncerty mohli ovlivnit sami diváci a posluchači anketou na Jacksonových internetových stránkách. A tak si poslechneme nejen skladby z Jacksonova vrcholného sólového období alb Thriller a Bad, ale i třeba I Want You Back či I´ll Be There z počátku jeho účinkování v rodinné skupině Jackson 5. Písněmi Human Nature a Earth Song se obrací s ekologickým poselstvím ke všem lidem.

Michael Jackson se ve filmu představuje jako mimořádná osobnost. Můžeme sledovat, jak svůj talent pro hudbu a pohyb uplatňuje nejen v pečlivě vybroušených aranžmá jednotlivých skladeb, ale i během procesu jejich vzniku. Skromné chování velké hvězdy zdůrazňuje ztrátu, kterou popová scéna jeho odchodem utrpěla.

Snímek Michael Jackson´s This Is It je ve svém žánru hudebního dokumentu zdařilý a poskytne silný zážitek, téměř jako z koncertu.

 

text: Stanislav Buzek, foto: Sony Pictures – 02. 11. 2009, 21.26:00

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist