Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Lída Krobová: O powerjóze, štíhlosti a dobré náladě

Přáním snad každé ženy je být zdravá, krásná, štíhlá a spokojená. Pokud netrpíte závažnými zdravotními problémy, nabízí se jednoduché řešení - powerjóga! Její principy nám přiblíží cvičitelka Lída Krobová z YOPI STUDIA, kde máte možnost si lekce powerjógy zacvičit.

Jak jste se dostala k powerjóze?

Dostala jsem tip na toto cvičení od kamarádky. Zakoupila jsem si knihu, dvd a začala  zkoušet cvičit sama. S powerjógou u nás tenkrát začal Václav Krejčík, čerpala jsem proto z jeho materiálů. Ze stylu cvičení jsem byla hned od začátku nadšená. Nejenže mi dělalo dobře, ale bavilo mě. Těšila jsem se každé ráno na to, až už zase začnu. Do té doby jsem měla problémy s krční a bederní páteří. Trpěla jsem častými bolestmi zad i bolestmi hlavy. To mi zcela znemožňovalo vykonávat další sporty (tenis, squash). Hledala jsem nějaký pohyb, který bude šetrný k mému tělu a pomůže mi od bolestí.
 
Powerjóga vás tedy zbavila bolestí zad (krční páteře) a hlavy?
Z velké části ano. A to poměrně brzy! Zároveň jsem získala úžasnou fyzickou kondici. Cvičím už 10 let a bez nadsázky mohu říct, že se cítím ve svých čtyřiceti devíti letech lépe než ve třiceti.

Yopi studio

Musíte být jogínem, když chcete cvičit powerjógu?
Právě, že nemusíte. Jóga, to je už životní filozofie, způsob života. Ale powerjóga se ničím takovým moc nezbývá, proto není třeba stát se jogínem - a přesto můžete tělu dopřát příjemný a zdravý pohyb. Myslím, že je to dobrý první krůček, po kterém může, ale nemusí, následovat ten druhý krok - k jiným stylům jógy nebo ke změně životního stylu. A to se mi na powerjóze líbí - k ničemu vás nenutí, vše se vyvíjí tak nějak samo.

Když jste tedy začala se cvičením, změnila jste i svůj jídelníček?
Ano, spíše by se dalo říci, že jsem obrátila více pozornost k tomu, co jím. Ale vegetariánem ani makrobiotikem jsem se nestala. Pravdou je, že některé potraviny jsem ze svého jídelníčku zcela vyloučila, jiné nově zařadila.
 
Jak často je třeba cvičit?
To je zcela individuální. Když jsem začínala, cvičila jsem první dva roky každé ráno tři čtvrtě hodiny, i na dovolené. Nyní nemám tolik času na své soukromé cvičení. Jsou však dny, kdy si dávám „tu svou sestavu pozic“ - většinou se nevejdu pod hodinu a tři čtvrtě. Každý to má ale se cvičením jinak. Důležité je cvičit pravidelně – tedy raději například 2x týdně, ale po celý rok, než 14 dní každodenně a pak už nic. 
 
Co klienti na vašich lekcích oceňuji?
Začala bych s tím, že se jim znatelně zmírnily bolesti zad - po celou dobu cvičení máte totiž zapojeny břišní svaly. Jakmile je posílené břicho, nezatěžujete tolik páteř. Máme také ohlasy, že klientky zhubly a zároveň se jim pěkně vytvarovala postava. Díky pravidelnému cvičení vaše svaly zeštíhlí, zpružní a klouby nebudou ztuhlé. A také nesmím zapomenout na to, že se vám během cvičení dokonale pročistí hlava a cítíte se svěže a nabiti energií. 

Yopi studio 

Jak hodiny powerjógy probíhají?

Hodina začíná příjemným protažením, které vaše tělo prohřeje. Následuje dynamičtější část, kdy se střídají jednotlivé pozice. Dobrý lektor kombinuje cviky vestoje, vsedě a vleže, aby bylo tělo rovnoměrně zatíženo. Cvičení je zakončeno relaxací, která zklidní vaši mysl.
 
Podle čeho si vybrat studio?
Záleží na každém, co komu vyhovuje. Já osobně bych spíše doporučila komornější prostory, kde cvičí max. kolem deseti lidí. Powerjóga podle mě vyžaduje určitou intimitu a užší kontakt se cvičitelem, který je jen tak schopen uhlídat, zda všichni cvičí opravdu správně. Jen správné provádění pozic má smysl. Nesprávné provádění může naopak tělo poškodit. Pokud jde o lektory, každý má svůj styl cvičení – někdo se například zaměřuje na větší dynamiku, někdo preferuje výdrže v pozicích.
 
Děkujeme za rozhovor
 

Paní Lída provozuje YOPI STUDIO, které mimo jiné nabízí i lekce gravidjógy (cvičení pro těhotné), hathajógy a pilates. Více na http://www.studioyopi.cz.

Nejčtenější rozhovory na Aerobic.cz

  1. Kdo je Blanka Šindlerová?
  2. Vizitka Miss aerobik ČR 2007
  3. Rádce pro těhotné 1
  4. Krátký návod na dlouhou cestu za světovým zlatem
  5. Od přihlášky ke korunce
  6. Vánoce s Hankou Kynychovou
  7. Velký učitel: Gerry Wallner
  8. Kineziologie – záhada nebo součást běžného života?
  9. Odpovídá Monika Horáková
  10. Olga Šípková na Listerine wellness marathon 2009
 

text: Šárka Pelcová, foto: archiv studia – 29. 04. 2012, 21.59:03

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist