Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Lactobacillus - věrný přítel člověka

V trávícím traktu lidského organismu se nachází 10x více bakterií než je počet buněk v lidském těle. Pokud vše funguje jak má a bakterie žijí v symbióze, náš imunitní systém je schopen bránit se vůči různým infekcím. Mezi tyto významné bakterie patří i probiotika. Neboť prokazují příznivý vliv na podporu imunitního systému, získávají čím dál větší podporu u mnoha lékařů.

Probiotika však sama o sobě imunitu nezachrání. Jak silný bude náš organismus v boji s infekcemi ovlivňují i další faktory - např. otužování, dostatečný příjem vitaminů a minerálů z přírodních zdrojů, dostatek spánku, odpočinku i pohybu atd.

Co jsou probiotika
Probiotika jsou bakterie mléčného kvašení, mezi které patří zejména bifidobakterie a laktobacily. Jejich hlavní předností je, že jsou schopny osídlit zažívací trakt a tím tak zlepšují prostředí střevní mikroflóry.
Lactobacillus je tedy velmi užitečná bakterie „mléčného kvašení“, která pomáhá udržovat přirozenou střevní a poševní mikroflóru. Podporuje kvasné procesy, které chrání sliznici střeva i pochvy. Udržení správného prostředí s nižším pH (vyšší kyselost) vede k potlačení růstu hnilobných bakterií a kvasinek. Tím se snižuje riziko zánětlivých procesů. Lactobacillus působí „probioticky“ což znamená, že podporuje růst zdravých bakterií.

Proč je vhodné užívat Lactobacillus
Užíváním Lactobacillus acidophilus můžeme předcházet různým trávicím potížím, poševním infekcím i dalším onemocněním. Je užitečným především:
• po léčbě antibiotiky, kdy pomáhá obnovit narušenou střevní mikroflóru
• po léčbě chemoterapeutiky a při léčbě nádorových onemocnění (cytostatika a ozařování)
• při zácpě, průjmu či jiných nespecifických zánětech střev
• při infekci močových cest
• při vaginální kvasinkové infekci
• jako doplněk při užívání antikoncepce
• užitečný je také u plísňových onemocnění, aftech, alergiích, u projevů akné apod.

Kefír nebo doplněk stravy?
Přirozeným zdrojem těchto bakterií jsou zakysané mléčné výrobky (kefíry, jogurty). Tyto bakterie jsou však účinné pouze živé. V jogurtech je bohužel množství žádaných bakterií nízké a k podpoře imunity někdy jednoduše nestačí. Z těchto důvodů jsou k dispozici v lékárnách doplňky stravy, které obsahují Lactobacillus acidophilus či Lactobacillus bifidus. Prof. Guy B. J. Van Elsacker Dr.Sc., viceprezident společnosti Society Quality Medicine, říká: „Lactobacillus působí zejména v našem střevě. Mezi různými druhy, jako jsou Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus bifidus, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus nebo Lactobacillus acidophilus, je právě ten poslední nejznámější. Lactobacillus acidophilus pracuje jako regulátor bakterií v našich střevech. Avšak v některých případech plní Lactobacillus rhamnosus mnohem významnější roli, a to zejména při průjmech, zánětech tlustého střeva, při Crohnově nemoci atd. Dobré přípravky by proto měly obsahovat minimálně 40% Lactobacillus rhamnosus ve svém celkovém obsahu. Při koupi doplňku stravy si proto ověřte, zda výrobek má dostatečné množství uvedené bakterie a také zda jsou obsažené druhy rezistentní vůči žaludečním šťávám a žluči, jinak by mohly být zničeny dříve, než se dostanou do střeva.“ Například Barny´s Lactobacillus Optimum je svým složením přímo určen k podpoře imunitního systému, harmonizaci vaginální mikroflóry a přispívá ke správné činnosti trávicího traktu. Obsahuje až 5 kmenů lactobacilů (Lactobacillus rhamnosus 54%, Bifidobacterium breve 11%, Lactobacillus casei 10%, Lactobacillus acidophilus 5%, Bifidobacterium longum 20%) s cílem dosáhnout širšího spektra působení.

Laktobacily mohou užívat těhotné i kojící ženy a některé z přípravků jsou dokonce vhodné i pro velmi malé děti. Barny´s Lactobacillus Optimum mohou užívat děti od tří let. Obecně lze říct, že užívání přípravku sebou nese pouze výhody. Nejsou známy ani žádné závažné interakce či kontraindikace.

 

text: Avanti Promotion – 09. 08. 2007

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist