Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Kynychová pomáhá pohybem obětem domácího násilí: Podpořit jí v Praze přišla celá řada známých osobností!

img-4425.jpg

Cvičitelka Hanka Kynychová už druhým rokem spojila síly s Policií ČR, aby pomohla šířit prevenci domácího násilí, které před mnoha lety prožila i ona sama. Vyrazila tak opět na tour po České republice, kde se ženy kromě cvičení a informací o zdravém životním stylu dozví, jak reagovat v případě napadení agresorem nebo jak pomoci kamarádce, která má agresora doma. Druhý ročník tour „Pohyb pomáhá“ odstartovala známá cvičitelka za účasti mnoha známých osobností.

V sobotu 18. února se v sále Nuselské radnice na Praze 4 sešli Olga Lounová, Klára Doležalová, Linda Finková, Jana Adamcová, Kristýna Janáčková, Dáša Zázvůrková, Libuše Vojtková, Hana Gregorová, Kate Matl, Miriam Chytilová a Marek Dědík, aby podpořili šíření prevence domácího násilí.
Olga Lounová se svěřila, že domácí násilí měli v rodině, dědeček byl prý na venek velmi usměvavý, ale doma s ním babička prožívala peklo, a tak se museli rozvést. Klára Doležalová sice osobní zkušenosti s domácím násilím nemá, ale měla vážné důvody, proč akci podpořit: „Rozhodla jsem přijít hlavně proto, že jsem máma dvou dcer a proto tuto problematiku vnímám velmi citlivě a jsem ráda, že se osvěta touto formou realizuje. Je důležité, aby ženy věděly, co si k nim smí muž dovolit a co ne,“ vysvětlila známá moderátorka.

Herečka a hlavně dabérka Miriam Chytilová doporučila, abychom se svých blízkých ptali na to, co je trápí: „Ne vždy máte sílu se sami od sebe svěřit. Takže pokud vidíte, že vaše blízké nebo kamarády něco trápí, zeptejte se. Třeba se pak rozpovídají a nebude pro ně tak těžké svěřit se jim s něčím tak těžkým, jako je domácí násilí.“

Linda Finková má ve svém okolí pro změnu týraného muže. Proto se ptala, zda se problematika domácího násilí vztahuje i na muže. Dostalo se jí odpovědi, že samozřejmě ano. Domácí násilí prožívají i muži, ale těchto případů je evidováno méně, proto je preventivní kampaň Policie ČR zaměřena hlavně na ženy.

Hana Gregorová pak všechny pobavila: „Akci jsem samozřejmě podpořila ráda a jsem ráda, že se prevence domácího násilí šíří. Jen se bojím, že si o mě spousta lidí myslí, že já sama týrám, což samozřejmě není pravda. Já jenom tak od rány vypadám. Ve skutečnosti jsem opravdu hodná,“ vysvětlovala se smíchem herečka.

Dáša Zázvůrková se s domácím násilím ve svém okolí nesetkala, ale svědomí jí velelo, že nemůže být vůči této problematice lhostejná, proto se omluvila ze zkoušky muzikálu Rocky a dorazila akci podpořit a dodat ženám odvahu.

Jediný přítomný muž Marek Dědík se svěřil, že ženy týrá pouze na tanečním parketu, kde to ženy podstupují dobrovolně. „Jsem mírumilovný člověk,“ dodal se smíchem tanečník známý ze soutěže StarDance, který akci spolu se svojí životní i taneční partnerkou Terezou Stařičnou  zahájili tanečním vystoupením.

Hanka Kynychová před více než dvaceti pěti lety prožila nehezké tři roky s jedním z bývalých partnerů. Akci tak zahájila se slovy: „Když jsem v loňském roce veřejně přiznala, že jsem byla obětí domácího násilí, všechny rány se mi znova otevřely, tělo mi vibrovalo a nebyly to hezké chvíle. Vzpomínám si, že tenkrát jsem to nebyla já, nebyla to Hanka. Byla jsem jen obětí člověka, který se mnou manipuloval. Vymanit se bylo těžké, pro pomoc jsem si šla ke kamarádům, ale zvládla jsem to a svoje já jsem našla,“ vysvětlila svoje pocity známá cvičitelka, která se snaží prostřednictvím tour šířit informaci, že se ženy agresora nesmí bát, musí se vymanit, protože jak sama říká, život je příliš krátký na to, abychom ho prožili s někým, kdo nás nemá rád.

Tour „Pohyb pomáhá 2“ pořádá Policie ČR ve spolupráci s Hankou Kynychovou v rámci preventivní kampaně projektu „Zkus to říct“, která je zaměřená na problematiku domácího násilí a násilí uplatňovaného na ženách. „Hanku Kynychovou jsme si vybrali proto, že se kolem ní soustřeďují ženy, které jsou naší cílovou skupinou. Domácím násilím si buď prošly na vlastní kůži, nebo je pácháno v jejich okolí,“ vysvětluje pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia ČR, která zároveň hodnotí zahájení druhého ročníku tour jako velmi úspěšné: „Sobotní akce v pražských Nuslích byla velmi vydařená. Policejní preventisté, interventka i kriminalisté byli ze strany návštěvníků oslovováni s dotazy na řešení násilí v rodinách. Potvrdila se tím tedy naše loňská zkušenost, že osoby žijící v domácnostech  s agresory tuto akci vyhledávají a chtějí se poradit, jak celou situaci mohou řešit. Na dalších místech proto oslovíme účastníky s anketou, jak jim tako akce pomohla svůj problém otevřít.“

Pražská zastávka tour „Pohyb pomáhá 2“ se konala v sále Nuselské radnice pod záštitou místostarosty Městské části Praha 4 Ing. Zdeňka Kováříka, který spolu s předsedkyní Výboru pro bezpečnost Prahy 4 Lucií Michkovou přišel akci podpořit. Tour „Pohyb pomáhá 2“ pokračuje 25. 2. v Liberci, 26. 2. v Mostě, 4. 3. v Tišnově, 5. 3. ve Strakonicích, 11. 3. v Břeclavi a zakončena bude 12. 3. v Třinci. Vždy od 09:30 si můžete přijít zdarma zacvičit. Čeká vás bohatý program – tři hodiny cvičení pod vedením Hanky Kynychové, přednášky a besedy na téma domácí násilí, ochutnávky, zdravý životní styl a bohatý doprovodný program. Zkrátka aktivní dopoledne. Vstup na akci je zdarma! Svojí účastí podpoříte projekt Policie ČR podpořený Ministerstvem vnitra ČR „ZKUS TO ŘÍCT“.

Doprovodní program slavnostního zahájení tour „Pohyb pomáhá 2“ by se neobešlo bez štědrosti partnerů, kterými jsou Úsovsko Food – výrobce tyčinek Fit, Monnami, Madeta, Eta, SlimPasta, Miluju Kokos, Forgi.cz, vinařství Stanislav Mádl, Collalloc, Cemio, Vivo Bar a další.

Informace o akci na www.kynychova.cz nebo na FB profilu Hanka Kynychová.

 

 

text: tisková zpráva, foto: archiv – 21. 02. 2017, 15.09:27

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist