Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Kupujete klimatizaci?

Klimatizace je zařízení, které se postupně stává standardním vybavením kanceláří, obchodů a v poslední době také domácností a fitcenter. A to nejen z důvodu potřeby ochlazování vzduchu v době letních veder, ale čím dál častěji i z důvodu ekonomického způsobu vytápění. Pro potřeby menších objektů existují v zásadě dva typy klimatizací - přenosná a dělená.

Přenosná klimatizace je mobilní přístroj, který lze bez dalších stavebních zásahů postavit do místnosti a v případě potřeby ji jednoduše přemístit. Kromě zapojení do elektrické sítě vyžaduje tento typ také odvětrání teplého vzduchu, které se provádí zpravidla flexibilní hadicí ven z místnosti. Ceny mobilních klimatizací se pohybují běžně od 7.000 do 15.000 Kč. Nutno podotknout, že účinnost přenosné klimatizace zdaleka nedosahuje efektivity dělených klimatizací a slouží tak většinou spíše jako nouzové řešení ochlazování místnosti.

Dělená klimatizace zahrnuje dvě jednotky, vnitřní, umístěnou v místnosti na stěně pod stropem a vnější jednotku, která se instaluje na zeď, střechu nebo např. balkón. Teplo je odváděno potrubím spojujícím obě jednotky pomocí chladiva (podobně jako u chladniček). Instalace dělené klimatizace je náročnější, vyžaduje zpravidla stavební zásah pro umístění vedení mezi jednotkami a zapojení odborníkem na chladicí a klimatizační zařízení. Účinnost a komfort tohoto typu je ovšem výrazně vyšší než u přenosné klimatizace. Ceny dělených klimatizací se pohybují v závislosti  na kvalitě, výkonu a funkcích od 10.000 Kč výše. K této ceně je třeba připočítat náklady na odbornou instalaci a montáž. Ty se odvíjí od náročnosti instalace a délky vedení mezi jednotkami, přičemž nejnižší cena je kolem 5.000 Kč.

Kromě funkce chlazení vzduchu mají klimatizace další řadu užitečných funkcí - lze je použít pro větrání nebo odvlhčování místnosti, většina kvalitních modelů obsahuje různé filtry, které čistí vzduch od prachu i bakterií, některé dokonce ionizují vzduch. Doposud trochu opomíjenou funkcí většiny klimatizací je ohřívání vzduchu, které lze využít zejména v přechodných obdobích jara a podzimu, kdy se venkovní teplota pohybuje nad 0°C. V takovém případě dokáže klimatizace ohřívat vzduch za náklady mnohem nižší, než je tomu u běžného vytápění elektřinou nebo plynem. Důvodem je tepelné čerpadlo, které využívá teploty okolí a dokáže ho zužitkovat pro ohřev vzduchu v místnosti.

V kostce:
- Dělená klimatizace je účinnější než přenosná. Vyplatí se zejména pro dlouhodobé řešení.
- Pro výběr vhodného typu a výkonu klimatizace je dobré se poradit s odborníkem. Výkon nezávisí jen na rozměrech místnosti, ale také na jejím uspořádání, velikosti a orientaci oken, počtu osob v místnosti apod.
- Zvažte, jaké funkce od klimatizace požadujete – chcete-li například pouze ochlazovat vzduch nebo jej také ohřívat. Ohřívání pomocí klimatizace je úspornější než běžné způsoby vytápění.
- Pokud budete používat klimatizaci větší část roku, informujte se na její spotřebu. Nejúspornější modely jsou označeny energetickou třídou A, naopak modely s vysokou spotřebou mají třídu D nebo E.
- Pro instalaci dělené klimatizace určitě využijte služeb odborné firmy. Ušetříte si tím problémy s nesprávným zapojením a také řešení případné reklamace (potvrzení odborného zapojení je zpravidla součástí záručních podmínek).
- Kromě ceny a parametrů klimatizace se informujte také na zajištění servisu. Výhodná nízká cena se v konečném výsledku nemusí vyplatit, pokud budete muset v případě poruchy složitě shánět odborníka, který daný typ opraví.
- Pravidelnou údržbou a čištěním výrazně prodloužíte životnost vaší klimatizace.

 

text: Tomáš Roštlapil, Obchodní manažer pro klimatizace a profesionální přístroje, Whirlpool ČR, foto: WHIRPOOL – 05. 04. 2008, 15.56:45

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist