Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Krása očima plastického chirurga

Kdo je krásný? Nakolik je krása relativní? A není snad krása nespravedlivá? Vždyť například krásná servírka dostane zpravidla větší spropitné než její méně pohledná kolegyně, atraktivnější uchazeč o práci nezřídka získá vyšší platovou nabídku a lépe vyhlížející politik obdrží více hlasů. Jak je možné, že má krása nad námi takovou moc, že stojí v popředí našich snů a naší touhy?

Otázkám krásy se v teoretické rovině věnuje mnoho vědeckých týmů a v praxi nespočet plastických chirurgů. Vědci na základě výzkumů počítačově sestavují portréty tváří, které lidem obecně připadají krásné. Zkoumají, do jaké míry zde hraje roli symetrie, barva očí, velikost nosu, obočí, či například tvar rtů. Výsledky těchto výzkumů jsou zajisté velice zajímavé a stojí za pozornost. Inspirací mohou být především pro estetickou chirurgii, pro kosmetičky či vizážisty. Na druhou stranu si nedělejme iluze, že právě tito lidé čtou zmíněné vědecké studie. Nečtou, protože pracují intuitivně. „Neexistují žádné přesné normy krásy, kterých bychom se mohli držet, když s klientkami konzultujeme a navrhujeme jim řešení jejich problémů,“ říká plastický chirurg MUDr. Karel Urban z Kliniky plastické chirurgie Esthé. „Kromě toho, že ve skutečnosti vlastně nejsme pouze chirurgové, ale relativně významná je i terapeutická a psychologická část naší práce, musíme mít ještě cit pro krásu. Musíme prostě správně odhadnout, co a jak je třeba udělat, aby výsledný dojem byl co možná nejlepší. Ne vždy to ovšem znamená, že bude přesně splňovat původní představy klientky,“ upozorňuje Urban na záludnosti oboru a upřesňuje: „Ačkoli je pochopitelně vnímání krásy subjektivní, z pohledu plastické estetické chirurgie je třeba považovat za krásné to, co se líbí většině, zároveň by výsledný dojem měl působit přirozeně a detail by měl být v souladu s celkovou vizáží.“

MUDr. Karel Urban

Mnoho žen - ale stále častěji i mužů - přichází za plastickými chirurgy s relativně přesnou představou toho, co by chtěli na sobě změnit. Žádají konkrétní zákrok a na chirurgovi pak je, aby zvážil, zda výsledný dojem v případě požadovaného zákroku bude skutečně příznivý. To, že je někdy potřeba představy klientů alespoň mírně usměrnit, dokládají další slova Karla Urbana: „Obecně je za krásný považován spíše malý nos, takzvaný pršáček, než nos velký. Přijde-li za námi žena s drobným obličejem a jemnými rysy, která má takzvaně orlí nos, s tím, že by si přála malý nosík, nebrání nic tomu, abychom se na zákroku domluvili. Pokud ovšem se stejným požadavkem přijde žena s výraznými ostře řezanými rysy, je třeba zvážit možnost volby jiné varianty. Nos je v takovém případě pochopitelně možné narovnat, vytvarovat a zmenšit, ale požadovaný pršáček, by nejen nepůsobil přirozeně, ale především by narušoval obličej jako celek. Pokud bychom na požadavek klientky bez mrknutí oka přistoupili, je možné, že by si nakonec připadala méně krásná, než před zákrokem.“

MUDr. Libor Kment

Jednoduché to plastičtí chirurgové pravděpodobně nemají ani tehdy, přijde-li klient či klientka s tím, že by chtěli vypadat jako někdo jiný. Především mladé slečny často touží vypadat jako některá ze slavných modelek či hereček, a když se jim podaří získat dostatečný finanční obnos, přejí si svůj sen realizovat. „Každý člověk je osobnost a je třeba si uvědomit, že opravdová krása vychází z nitra. Příroda to zkrátka tak zařídila, že každá lidská bytost je jedinečná, a naším úkolem není hrát si na bohy a dávat lidem zcela novou podobu, ale spíše opravovat to, co se přírodě takříkajíc nepovedlo,“ popisuje MUDr. Urban a jeho další tvrzení tato slova ještě umocňuje: „Zamyslíte se nad tím, co či koho lze považovat za ideál krásy, možná narazíte. Například dívky procházející se po přehlídkových molech, které módní časopisy za ideál krásy vydávají, ale také vítězky různých soutěží krásy jsou zpravidla štíhlé až hubené velmi vysoké ženy. Většinu mužů přitom okouzlí drobné ženy oblých křivek, nikoli tlusté, které vzbuzují pocit, že potřebují, aby je někdo ochraňoval. Stejně je to i s obličejem, zcela symetrický obličej s jemnými rysy, je bezesporu možno považovat za krásný, ale zároveň takový obličej může působit naprosto nevýrazně. Alespoň mírná asymetrie je totiž tím, co zpravidla upoutá pohled opačného pohlaví, aniž by si dotyčný uvědomil, že se o jakoukoli asymetrii jedná.“

 

Podle posledního průzkumu na téma krása, který realizuje Univerzita v Regensburgu, to vypadá, že by plastičtí chirurgové mohli brzy získat jakousi příručku o ideálu krásy.  Tento průzkum staví na rozsáhlém dlouhodobém průzkumu veřejného mínění a jeho výsledky se snaží zevšeobecnit. Například takzvaně sexy obličej se podle těchto výsledků od obličeje, který lidem sexy nepřipadá, liší především v tom, že je užší, s menším množstvím tuku, jeho pleť má zdravou hnědou barvu, má tmavší užší obočí, delší a hustší řasy, bez kruhů pod očima, s vyššími lícními kostmi, užším nosem a krkem a v neposlední řadě hrají roli plné rty.

 O Klinice plastické chirurgie ESTHÉ

Klinika ESTHÉ patří k nejvyhledávanějším pracovištím estetické medicíny u nás. Svědčí o tom desetitisíce spokojených pacientů, kteří za dobu více než 12 let její existence (klinika byla otevřena v roce 1997) podstoupili některý z kosmetických léčebných zákroků. Klinika ESTHÉ má v českých podmínkách také bezkonkurenční postavení z hlediska vybavení a komplexnosti poskytovaných odborných služeb v rámci estetické medicíny, což je dáno úzkou spoluprací mezi oběma samostatnými pracovišti kliniky – plastickou chirurgií a laserovým centrem.

MUDr. Libor Kment, Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc., MUDr. Karel Urban

Stále velký zájem široké veřejnosti o poskytování odborných služeb na Klinice plastické chirurgie ESTHÉ vedl k nutnosti rozšířit stávající tým lékařů v čele s Doc. MUDr. Janem Měšťákem, CSc. o další vysoce erudované plastické chirurgy. Jedním z nich je MUDr. Libor Kment, který se stal současně i zástupcem vedoucího lékaře kliniky. Kromě široké škály všech výkonů estetické chirurgie se významně spolupodílí na činnosti univerzitní Kliniky plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici Na Bulovce, kde zvláště v problematice rekonstrukce prsu u žen dosáhl vynikajících výsledků.  Druhou významnou posilou týmu se stal MUDr. Karel Urban, primář Kliniky plastické chirurgie 1. LF UK a Fakultní nemocnice Na Bulovce. Absolvoval četné stáže na pracovištích estetické chirurgie u nás i v zahraničí. Oba lékaři získávali cenné zkušenosti pod vedením docenta Měšťáka, přednosty univerzitní kliniky na Bulovce, a patří k nejlepším plastickým chirurgům tohoto pracoviště.

Po více než pětiletém působení na prestižní klinice plastické chirurgie v Manchesteru se vrátí na kliniku ESTHÉ také MUDr. Peter Ondrejka, který zde již působil v době jejího otevření. I on bude významným přínosem pro již stávající vysokou úroveň poskytovaných odborných služeb kliniky.

 

text: komerční prezentace, foto: Klinika plastické chirurgie ESTHÉ – 11. 12. 2009, 08.49:43

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist