Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Komplexní screening dokonale prověří stav organismu

Nejmodernější diagnostickou metodu současnosti představuje multioborové vyšetření zvané komplexní screening, díky němuž mohou lékaři dokonale rozpoznat okamžitý stav organismu a odhalit případné počínající nemoci.

Základem komplexního screeningu je soubor laboratorních vyšetření krve a moče, vyšetření kardiovaskulárního aparátu a podrobné prověření funkce všech vnitřních orgánů. Nezbytnou součástí celého souboru vyšetření jsou také speciální odborné prohlídky z oborů stomatologie, dermatologie, gynekologie a dalších, které v souhrnu s laboratorními nálezy podávají ucelený obraz zdravotního stavu vyšetřovaného organismu.

Komplexní screening je zčásti koncipován individuálně, a to podle vstupního pohovoru, který každý klient podstoupí. Všechna uvedená vyšetření se absolvují během jediného dne, čímž se výrazně zvyšuje výpověď jednotlivých výsledků. Bonusem pro klienta je skutečnost, že nikde nečeká, nemusí se složitě objednávat a přesouvat z místa na místo.

„Zájem lidí o komplexní screening v Česku v poslední době stoupá. Především manažeři na významných postech chtějí být zdravotně v pořádku, a proto si nechávají pravidelně prověřovat svůj zdravotní stav,“ vysvětluje docent Lubomír Novák z kliniky GHC Praha a dodává, že prvním vyšetřením by lidé měli projít již ve věku kolem třiceti pěti let, kdy jejich organismus začíná stárnout. Mimořádný význam má komplexní screening hlavně pro lidi s extrémním pracovním vytížením.

Unikátní vyšetření poskytuje lékařům komplexní obraz člověka, který jim jedno či dvě vyšetření nedokáží nabídnout. Díky tomu dokáží včas odhalit vznikající nádory či jiné nemoci a zabránit tak rozvinutí nemoci do nevratného, patologického stavu. „Komplexní screening nám například umožňuje velmi přesně vyhodnotit stav cév a stanovit míru rizika infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody,“ dodává docent Novák.

Komplexní screening však vidí i do budoucnosti. Vyšetření na úrovni buněčného metabolismu totiž umožňuje vyhodnotit schopnost organismu bránit se nebezpečným volným radikálům, a tak vytvořit prognózu dalšího zdravotního vývoje. Člověk se tak dozví, jak se bude jeho organismus s největší pravděpodobností dále rozvíjet a zda bude stárnout relativně rychle či pomaleji.

Komplexní screening vyvinula před lety americká kosmická agentura NASA pro přípravu astronautů na vesmírné lety. V Česku ho zatím provádí pouze Výzkumné a diagnostické centrum kliniky GHC Praha.

 

text: orange&co., foto: Výzkumné a diagnostické centrum kliniky GHC Praha – 14. 12. 2007, 19.16:56

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist