Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Kofola: Příběh očima Jaroslava Knapa

Zlé jazyky tvrdí, že Kofola a sirup Kofo vznikly jako pokus využít odpadní saze, které se tvořily při pražení kávy. Pravda je však někde jinde. Doc. RNDr. PhMr. Zdeněk Blažek, CSc., byl pověřen vyvinout nápoj kolového typu jako domácí alternativu ke kapitalistickým kolovým nápojům. A samozřejmě základ tohoto nápoje měl být postaven na tuzemských surovinách a složený z přírodních látek.

Jelikož Zdeněk Blažek byl zkušený farmakognost (jednoduše řečeno, uměl využít surovin rostlinného původu pro farmaceutické účely), byla to pro něj role jako stvořená. KofolaNamíchal originální vícesložkový sirup obsahující řadu rostlinných a ovocných přísad, doplněný o karamelizovaný cukr, extrakty bylin a s přídavkem kofeinu, který se později stal základem pro nový nápoj. Ale jak tento sirup, vytvořený v laboratorních podmínkách, přetavit do reálného výrobního procesu? Na 1. československém sjezdu lékárníků v Karlových Varech se Zdeněk Blažek seznámil s mladým Jaroslavem Knapem, čerstvým absolventem farmacie, který pracoval v opavském farmaceutickém závodě Galena n. p., jako technolog. Blažek zasvětil Knapa do nápojářské problematiky a v roce 1960 se Jaroslavu Knapovi podařilo přetavit Blažkovu recepturu do skutečného výrobního procesu. A tak ze sirupu pojmenovaného Kofo, po jedné z jeho složek – kofeinu, vznikla dnes již tradiční Kofola.

Kofola se zanedlouho stala díky své bezkonkurenční chuti velmi populární a objemy prodeje sirupu Kofo a Kofoly samotné přerostly nejen rozměry samotného podniku Galena, ale i ekonomiky podniků podobného typu. A navzdory některým překážkám a obtížím, týkajících se surovin, výrobních technologií a legislativy se dají sedmdesátá léta považovat za „zlatou éru“ Kofoly. „Nápoj svou chutí a svěžestí oslovil několik generací mládeže a dospělých,“ vzpomíná Jaroslav Knap.

Víte, že...

... Recept na Kofolu je již 50 let přísně střežený a její úplné složení a tajnou recepturu zná pouze pět lidí na světě?
... Nejoblíbenější je 2 litrová Kofola v lahvích a čepovaná Kofola?
... Kofola je stejně mladá a oblíbená, jako jsou například značky Lego, Barbie či MINI, které se také staly každodenní součástí našich životů?
... Popularita Kofoly byla tak veliká, že v roce 1969 nazpíval zpěvák Zbyšek Pantůček píseň s názvem Kofola?

 

04. 04. 2010, 22.29:38

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist