Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Koenzym Q10 tématem mezinárodního kongresu

Pražský hotel Marriott v sobotu 13. září hostil šest set účastníků Mezinárodního lékařského kongresu o koenzymu Q10. Poprvé v České republice jej uspořádali Pharma Nord Academy a International Coenzyme Q10 Association. Česká lékařská komora i Česká lékárnická komora tuto akci zařadily do systému celoživotního vzdělávání.

Nejlépe zaměření a význam prestižního světového kongresu dokládají slova profesora Daniela Pella, přednosty Centra preventivní a sportovní medicíny Fakultní nemocnice L. Pasteura v Košicích a Lékařské fakulty Univerzity P. J. Šafárika: „Část lékařské populace je přesvědčena, že koenzym Q10 je mimořádně užitečná látka, kterou lze s úspěchem použít při léčbě nejen kardiovaskulárních, ale také neurologických a dalších onemocnění. A tato zjištění mají potvrzena četnými klinickými studiemi. Za cíl konference, který se podařilo naplnit, proto považuji přenesení vědeckých poznatků k širší lékařské veřejnosti, zvýšení vědomosti lékařů a farmaceutů tak, aby koenzym Q10 byl použit všude tam, kde má své místo. A naopak tam, kde je využití této látky zatím sporné, je zapotřebí nasměrovat další výzkum.“

Mezinárodního lékařského kongresu o koenzymu Q10 se zúčastnili špičkoví odborníci na danou problematiku včetně předsedy Mezinárodní asociace pro koenzym Q10 profesora Giana Paola Littarra. Není proto divu, že v jednacím sále zazněly mimořádně zajímavé a hodnotné diskusní příspěvky.

Koenzym Q10 je antioxidant, jehož aditivní vlastnosti – tvorba energie v srdci a dalších svalech, protisklerotické účinky a další lidskému tělu prospěšné efekty -  umožňují poměrně široké využití. Širší než u jednoduchých antioxidantů, jako jsou vitaminy,“ vysvětluje stručně profesor Daniel Pella. Koenzym Q10 se nachází v hovězím i vepřovém mase, především vnitřnostech (ty však, jak známo obsahují takové poměrně vysoké množství cholesterolu, takže jejich konzumaci nelze vždy jednoznačně doporučit), tučných rybách, sóje, zelenině. Velmi důležitá je vlastní produkce Q10 v těle, ta však klesá po dvacátém roce života a při určitých onemocněních, např. ischemické chorobě srdeční. Pak je na místě dodávání této látky formou léků. Účinné může být i jeho preventivní užívání, vždy však v přiměřeném dávkování.

Mezinárodní lékařský kongres o koenzymu Q10 se stal první velkou a podle značného zájmu odborníků soudě, velmi úspěšnou akcí pořádanou Pharma Nord Academy. Jedna vrcholná mezinárodní lékařská akce skončila a další už se chystá – kongres o obezitě, který se uskuteční na jaře 2009.

 

text: 2media, foto: 2media – 15. 09. 2008, 20.04:59

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist