Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Kartářka Markéta Vostrá tvrdí, že do roka a do dne v tarotu neplatí

Když jsem před pár lety měla sehnat pro rozhovor v jistém médiu zajímavou osobnost, dostala jsem tip na kartářku Markétu Vostrou. Ačkoliv jsem na výklad karet pohlížela dosti s nedůvěrou a nebyla jsem si ani jistá vstřícnou odezvou u šéfredaktora, nadšení mojí kamarádky bylo tak nakažlivé, že jsem se rozhodla to risknout. Nelituji. Ta žena je skutečně báječná. A to nejen po profesní stránce.

Na první schůzku se známou pražskou kartářkou jsem tehdy doběhla na poslední chvíli, rozevlátá a v  křiklavě oranžovém kabátě. „Byla jsem zvědavá, zda budete vypadat tak, jak jsem si vás představovala a ono jo,“ usmívala se na uvítanou paní Vostrá, a i když se mohlo jednat pouze o psychologický tah, já jsem jí to jako „střelený Střelec“ tak nějak věřila. A za tu dobu, co se sem tam vídáme, mohu odpřísáhnout, že mě asi zná líp než já sebe sama. 

Jaká je kartářka Markéta Vostrá

Napadlo vás také,zda si kartářka před schůzkou vyložila karty, jestli má ten rozhovor se mnou zrealizovat? Tak přesně na to jsem se jí hned zeptala.    „A víte, že jo“, smála se mojí úvodní otázce, která ji asi nepřekvapila.  Uf, prošla jsem, mihlo se mi tehdy hlavou. A navíc mě potěšilo, že svůj výklad karet nebere jen jako byznys, ale sama se jím řídí, věří mu.

První, co vás na té magické ženě zaujme, jsou nádherné dlouhé vlasy a velmi mladistvý vzhled. Věk se u dámy prozrazovat nesluší, ale fakt, že má dospělého syna, poodhalí mnohé. Snad díky nadhledu, který z ní cítíte v každé větě, vypadá opravdu fantasticky. Líbí se mi, že si na nic nehraje, nedělá z ničeho velkou vědu. Vyzařuje prostě klid. Ne takový, který by vás děsil, reaguje zcela přirozeně, spontánně, jako by bez postranního přemýšlení, a vy máte pocit, že musí asi nahlížet do vašeho okna, protože vaše odpovědi zná dřív, než je vyslovíte.  

Knihy Markéty Vostré: Vostrá škola života, Dračí stezka, Kouzelný krasohled

 Markéta Vostrá

Co prozradí karty

„Spousta lidí hledá kořeny, od kterých se odvíjí přítomnost, ale i budoucnost. Jedním z možných nahlédnutí jsou astrologické aspekty,“ uvádí povídání o své současné práci autorka dvou úžasných knih (Vostrá škola života a Vostrá dračí stezka, obojí nakladatelství Vinland). Astrologický aspekt se týká tematiky lunárních uzlů, neboli Dračí hlavy a Dračího ocasu. Dračí ocas v daném znamení představuje symbolický vstup do pozemské roviny v okamžiku narození a vyjadřuje kvality i negativa vědomí. Dračí hlava je pak symbol vrcholu uvědomění a změn, které jsme museli (většinou nedobrovolně) vykonat, ale díky kterým jsme dokázali optimalizovat negativa své povahy. Je to boj. A vědomí se často diví, co to to nevědomí provádí…

Je milé, že Markéta Vostrá nepohlíží na své řemeslo jako na samospasitelnou a dogmatickou záležitost. Moderní doba totiž přináší odpovědi na mnohé otázky, které by zřejmě kdysi směřovaly k ní, ale proč s nimi dnes ztrácet čas, když jsou jiné cesty? Za všechno  mluví historka se čtenářským dotazem, v kterém se mladá dívka ptala, zda není těhotná. „Copak neví, že existují těhotenské testy?“ podivila se zcela prakticky kartářka, která dává přednost výrobkům bio a doma si chová slimáka, kterého zachránila ze zakoupené zeleniny. „Je tvor boží, nedokážu ho zabít nebo vyhodit na mráz,“ říká. „Tak si tam tak pěkně leze…“. 

Lidé chodí ke kartářce, když se ocitnou v mezní životní situaci, když neví kudy kam. Návštěva dobré kartářky pomůže odpovědět na otázky: kdo jsem, kam kráčím, čeho zde mám dosáhnout, co si o sobě a druhých uvědomit a jaký je smysl mého bytí. Nečekejte však, že se dovíte přesně co vás čeká a už vůbec nepočítejte s nějakou předpovědí na celý život! Na ten nejjednodušší výklad se berou tři karty: minulost – přítomnost – budoucnost. Na budoucnost nenahlíží tarot fatalisticky. Karta naznačuje, jak by věci byly, kdyby nedošlo ke změně. Nedá se s přesností říct, jak to dopadne, protože do děje vstupuje vlastní vůle. Tarot hledá cesty, odhalí potíže v povaze. Neříká do roka a do dne, ale proč se člověk dostal tam, kde je. Snesou ho i citlivější povahy.  

A na co si dát pozor, pokud se chystáte ke kartářce?

Mělo by se jednat o osobní schůzku, protože důležitý je „kontakt energií“, možnost leccos doplnit, aby nebyly pochybnosti na základě možné chybné interpretace. „Pokud někdo slibuje výklad po telefonu, případně písemnou formou na dálku, nezní to příliš důvěryhodně,“ soudí Markéta Vostrá, která své výklady realizuje v malé „věštírně“ za Národním divadlem. Vyhnout bychom se také měli pochybným osobám, které nám v rámci výkladu budou hodinu vyprávět o minulých životech. „Je třeba odvíjet věci od přítomnosti“ tvrdí Markéta. „Zajímá nás TADY a TEĎ“. A dobrá kartářka musí navíc odhadnout, co ten člověk unese, ne ho stresovat.

Co říci na závěr? Kdo by si chtěl pomocí karet hledat odpovědi na otázky sám, může. I Markéta Vostrá začínala před lety výkladem pouze sobě a pak kamarádkám… Nejdřív si najděte své karty, musí vás oslovit, zaujmout třeba grafikou, prostě aby na vás mluvily… taková ´láska na první pohled´. „Nevybírejte rozumem“, radí paní Markéta, která používá karty, jenž byly k vidění ve filmu Žít a nechat zemřít s Jamesem Bondem, kde s nimi „hledala svůj osud“ krásná „bond girl“ Jane Seymorová.  Studijních materiálů o tarotu existuje spousta, je snadné základy nastudovat a použít psychologický význam karty, kterou si nalistujeme v kterékoliv knize. „Problém je ovšem v tom, že si málokdo je schopen udělat sám intuitivní výklad, protože prostě lžeme sami sobě. Platí, že příliš složité odložíme a příliš jednoduché nevyužijeme,“ dělí se o své zkušenosti vyhledávaná kartářka. A to už vůbec nemluvíme o fintě, kterou ve zmíněném filmu použil James Bond, jenž aby získal úchvatnou Jane, podstrčil jí balíček, ve kterém byla 78krát pouze karta „Milenci“. Jak snadné vytáhnout „tu pravou“ a podlehnout osudu…

Markéta Vostrá

Více na http://www.marketa-tarot.cz/

 

text: MM pro noviny Get in Balance, 2009, foto: archiv Markéty Vostré – 15. 10. 2011, 18.32:26

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist