Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Kajča Jarošová: Yoga & Dance Spring Festival Ostrava

y.jpgy1.jpgy10.jpg
y11.jpgy12.jpgy13.jpg
y14.jpgy15.jpgy16.jpg
y17.jpgy18.jpgy2.jpg
y3.jpgy5.jpgy6.jpg
y7.jpgy8.jpgy9.jpg

Než jsem se rozjela na pátý ročník jógového festivalu do Ostravy, tak jsem přemýšlela o tom, jak bych vůbec jógu charakterizovala - relax, energie, meditace, koncentrace, síla, klid? Pro jógu je snad tisíc synonym a stejně je těžké ji přesně definovat. Asi právě proto, že pro každého znamená něco úplně jiného - a i přes to nás všechny spojuje. Podle mě je to životní styl. Bylo to vidět hned při příchodu na festival -  všude klid, uklidňující vůně, hudba, mandaly nebo zdravé dobrůtky. Prostě všechno jak má být.

Lekce probíhaly současně ve čtyřech sálech od rána až do večera, tak bylo opravdu z čeho vybírat. Pro začátek jsem zvolila Backcare yogu s Zdenem Yogi a nemohla jsem si vybrat lépe. Zdeno je neskutečně milý, pozitivní člověk, který okamžitě ještě víc vylepšil už i tak skvělé ráno. Tvrdí, že jóga má být především o rovnováze cvičení, ať už je to protahování nebo posilování -  vždy souměrné. To dodržel a do plynulých ásán nám občas přidal i nějakou balanční vychytávku nebo partnerskou pozici. A tak jsme se ani na minutku nemohli nudit.

Než jsme se nadáli, hodina a půl uběhla a já už s podložkou utíkala do dalšího sálu.

Fun vinyasa s Lucii Rojas byla jasná volba číslo dvě. Vinyasa jóga je pomalejší cvičení, kdy střídáme jednotlivé pozice ve vlně našeho dechu. Což je naprosto úžasné protažení a uklidnění zároveň. Lucie mezi námi neustále chodila a stíhala vysvětlovat, opravovat i chválit. Moc příjemná lekce.

Než jsem si dala výborný zeleninový oběd, tak jsem ještě stihla kousek přednášky Marka Ščotka se zajímavým tématem „Psychosomatické příčiny bolesti zad“. Výborné zpracování! O této tématice by se dalo vyprávět několik hodin v kuse a tak naprosto chápu, když Marek po hodině a půl řekl, že se teprve začínal rozehřívat. Alespoň lehce jsme nakousli možnosti psychického ovlivnění v jednotlivých segmentech a hurá na odpočinek i další relaxační vychytávky.

Po krátkém odpočinku následoval odpočinek pořádný - Yin yoga s Míšou Lalíkovou. Yin jóga se praktikuje pouze v sedě nebo v leže a je opravdu hodně relaxační. Střídá se jen málo poloh, kde se setrvává 3-4 minuty, poté následuje odpočinek a prodýchání většinou úplně v leže. Bylo to moc příjemné, a pak už byl čas si zase pořádně máknout.

Další naše lekce byla Power yoga flow s Martinem Fajkou. Power jóga je trošku silovější a není vůbec problém si u ní dát trochu do těla, což je asi můj nejoblíbenější způsob cvičení. Martin vedl hodinu přímo bravurně a větu na závěr: "jóga je jen dech, pozornost a síla" naprosto dodržel. Stačí se koncentrovat na dýchání, vydržet a hlavně mít sílu se postavit na podložku.

Poslední část jsem věnovala Józe ve tmě s Jarmilou Voženílkovou. Teda nebyla tam tma, ale cvičili jsme jednotlivé ásány, zatímco jsme měli zavřené oči, což přivedlo naši pozornost zas úplně jiným směrem. Bylo to hezké zakončení ještě hezčího dne.

Tolik taková malá ochutnávka z úžasné akce. A to byl jenom jeden ze tří dnů celého festivalu. Jsem moc ráda, že jsem mohla vyzkoušet originalitu krásných ostravských prostor, spoustu pohody a hlavně spoustu jógy! Moc všem děkuji a ostatním vzkazuji, ať si další ročník nenechají ujít.

Více fotografií na facebooku

 

text: Kajča Jarošová, foto: Yoga&Dance Spring Festival Ostrava – 16. 04. 2016, 18.54:47

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist