Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Jogurt prostě musí být jogurt

Podle vyhlášky č. 77/2003 (což je prováděcí předpis k zákonu o potravinách) může být označen jako bílý jogurt jen takový výrobek, který jogurtem doopravdy je. Ve smyslu této vyhlášky se jogurtem rozumí mléčný výrobek získaný kysáním mléka, smetany, podmáslí nebo jejich směsi pomocí uvedených mikroorganismů. Jistá potíž asi je v tom, že přidávat další příměsi, jako škrob, želatinu a jiné látky se výslovně nezakazuje. Nicméně výrobek s dalšími přídavky by měl být označen jinak než bílý jogurt.

Například na jednom výrobku označeném jako jogurt lze nalézt označení české a slovenské, přičemž slovenský popis odpovídá v duchu vyhlášky č. 77/2003 – „neochutený jogurtový krém“, na rozdíl od českého, který uvádí, že jde o bílý jogurt, i když podle správně uvedeného složení obsahuje i zmíněnou želatinu a škrob, konzervační látky aj.

Státní veterinární správa již výrobce několikrát při různých příležitostech upozorňovala na povinnost správně výrobky označovat. Ale jak je vidět, jde „o běh na dlouhou trať“. Proto se orgány státního dozoru na takovéto případy stále zaměřují.

 

text: Josef Duben – 18. 05. 2007

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist