Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Jana Bednářová Častvajová: CEFF – nové logo na potraviny bez sporných éček

Od konce září loňského roku se na potravinách začíná objevovat nové nezávislé logo, jež označuje potraviny bez sporných éček. Logo vychází z požadavku spotřebitelů, kteří nechtějí kupovat potraviny obsahující především konzervanty, umělá barviva, sladidla a glutamát. To jsou právě kategorie éček, které CEFF považuje za problematické. Potraviny, které tato éčka obsahují, nemají šanci certifikaci od CEFF dostat. Počet výrobků s logem CEFF rychle roste, a proto jsme požádali zástupkyni projektu Ivanu Bednářovou Častvajovou o rozhovor.

Jana Bednářová Častvajová

Co přinese logo CEFF veřejnosti a komu je především určeno?

Projekt CEFF je tu pro všechny spotřebitele, kteří se zajímají o složení a kvalitu potravin a nemají při nákupech buď čas nebo znalosti složení výrobků porovnávat či studovat. Spotřebitele zároveň logo chrání před výrobci propagující na potravinách absenci pouze jedné kontroverzní složky, ale na druhou stranu „raději“ zapomínají zdůraznit, že výrobek je plný dalších – pro vás stejně nežádoucích éček (aditiv). Uvedu příklad: jdete dítěti koupit ovocný nápoj, který má mohutnou televizní reklamu a velkým písmem vás jeho obal upozorňuje, že je „bez konzervantů“. A skutečně bez konzervantů je, vy ho koupíte a doma zjistíte, že úžasný nápoj také obsahuje umělá sladidla a barviva.

Jsou všechna éčka špatná?

Vůbec ne, existují éčka zcela neškodná, některá dokonce působí na náš organizmus blahodárně. Za „éčky“ se skrývají některé vitaminy, neškodná kyselina citrónová nebo přírodní barviva, jako je kurkumin, karamel nebo červená řepa. Tato éčka projekt CEFF řadí mezi neškodná. Na druhou stranu bychom se skutečně měli vyhýbat éčkům nežádoucím, která mohou mít na náš organismus negativní vliv.

Jsou kontroverzní Éčka škodlivá?

CEFF netvrdí, že kontroverzní éčka jsou škodlivá. Upozorňuje ale na fakt, že nadměrná a častá konzumace potravin obsahující tato éčka může mít negativní dopad a souvislost se zdravotními problémy. Proto bylo legislativou u většiny éček stanoveno přesné maximální množství. Tyto látky by totiž mohly při vyšší spotřebě ovlivňovat naše zdraví činnost některých orgánů. A kdo z nás správně posoudí množství spořádaných éček – zvláště u dětí? 

Můžeme logu CEFF opravdu věřit? Není vyrobeno na zakázku nějakému výrobci?

Projekt CEFF byl vytvořen nezávislou společností a nepreferuje produkty určitého výrobce. Pro všechny výrobce platí stejná pravidla a je na jejich zvážení, zda se do projektu zapojí, či nikoliv. Pravidla jsou velmi jednoduchá – pokud výrobek obsahuje nějaké éčko se seznamu kontroverzních éček, logo CEFF nedostane. Navíc musí dát výrobce souhlas s testováním výrobků u Státního zdravotního ústavu. CEFF nemá žádná vágní pravidla, není ani omezeno lokalitou výrobků. Určující by měla být kvalita potraviny u pohledu éček a tu CEFF svým logem potvrzuje.

Co je cílem projektu?

Cílem projektu je poskytnout spotřebitelům pomocí loga CEFF snadnou orientaci při výběru potravin a tím jim pomoci snížit spotřebu nežádoucích chemických přísad. Dále je naším záměrem osvěta v oblasti zdravého stravovaní a životního stylu, kterou šíříme i prostřednictvím našich partnerů či spolupracujících odborníků. Těší nás narůstající přízeň veřejnosti i těch výrobců, kteří se snaží éčka omezit či úplně nahradit. Jejich výrobky jsou sice dražší než ty s náhražkami, zato kvalitnější a zdravější.

Jaké potraviny můžeme s logem CEFF koupit a kde?

Po pár měsících fungování máme kolem 70 potravin s logem CEFF spadající do jednotlivých kategorií potravin jako jsou mléčné výrobky (Jaroměřická mlékárna, Italat), mražené výrobky (Polar mrazírny), vaječné likéry (Granette Starorežná), jablečné a hruškové mošty (Podorlická sodovkárna), čaje (Phoenix Division), sušené ovoce (Mixit), masné výrobky řady E-free a další. Potraviny nejčastěji můžete koupit v řetězcích, některé v lékárnách – jako například čaje Phoenix. Celý seznam potravin najdete na na našich webových stránkách www.ceff.info, kde uvádíme i místo distribuce.

V současné době je velké množství výrobků ve schvalovacím řízení, co nevidět se s nimi na našich stránkách budete moci seznámit. Ráda bych touto cestou vyjádřila dík spotřebitelům, kteří tento projekt podporují a denně posílají velké množství dopisů a tipů na nové potraviny.

 

26. 03. 2012, 00.00:02

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist