Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Jaké hračky vybrat pro vaše děti?

Rodiče dnešních batolat a školáků mají jistě v živé paměti, že si jako děti hráli s vyklápěcí oranžovou tatrou a chodicími panenkami, na které šila oblečky maminka. Uplynulo pár let, a když dnes zajdete do obchodu s hračkami, nestačíte se divit, jaký je výběr. Ano, dnešní děti mohou teoreticky mít, nač si vzpomenou. A na rodičích je, aby v záplavě nejrůznějších plyšáků, panenek, autíček a stavebnic vybrali pro své děti to nejlepší a nejvhodnější.

Hračky jsou nedílnou součástí dětského světa. Podněcují smyslový, rozumový a citový vývoj dětí a rozvíjejí jejich fantazii a kreativní myšlení. Dítě se hrou učí a vytváří svoji osobnost, která bude v dospělém věku vyzrálá. I přes to, že se trendy mění a každý rok přibývá nových a nejmodernějších hraček, mnohé typy zůstávají a předávají se z generace na generaci. Souvisí to s tím, že fyzický a hlavně psychický vývoj dítěte (především předškolního věku) se ani v příštím století nijak převratně nezmění.

Co hračka u dětí rozvíjí? Osadníci z Katanu - Junior, Albi, cena 645,- Kč (SPARKYS)
• Představivost – tu podporují např. stavebnice
• Hmat – různé materiály, z nichž jsou hračky vyrobeny
• Sluch – chrastítka, hudební hračky
• Zrak – zářivé barvy hraček
• Sociální vztahy – spolupráce s dalšími dětmi
• Soustředění
• Motorika, myšlení, řeč

Jak vybrat tu správnou hračku?
Hračka by měla být pro dítě především motivující, vyvolávat u něj pocity a představivost. Záleží na tom, jakým směrem je dítě zaměřené - některé rádo kreslí, jiné si rádo staví. Rodiče by měli vybírat hračky podle osobnosti dítěte. Častou chybou dospělých bývá to, že kupujeme hračky, které se líbí nám, a nedíváme se dětskýma očima. Mnohdy vybíráme hračky, které jsou pro děti náročné a neodpovídají jejich vývojové úrovni. Složitá stavebnice letadla se sice může líbit tatínkovi, ale čtyřletý klučina si s ní poradí jen těžko.
Vhodnou hračku můžete vybrat například podle toho, na co si vaše děti rády hrají, nebo jaká postavička z animovaných seriálů či pohádek je jejich nejoblíbenější. Pozorujte, jak se při hraní chovají a jak rozvíjejí svou kreativitu.

Dřevo nebo plasty?
Svým způsobem je to jedno (samozřejmě pokud nedáte do ruky dítěti závadnou plastovou hračku plnou ftalátů, ale to je jiná kapitola). Důležité je to, aby byla hračka barevná a bezpečná. Hračky pro malé děti by měly být samozřejmě omyvatelné a lehce udržovatelné.

Doba elektronických hraček
Určitě nelze zavrhovat všechny elektronické hračky a myslet si, že jsou pro děti nejlepší pouze dřevěné kostky a klasické panenky a autíčka. Výhodou elektronických hraček je jednoduché propojení zábavy s výukou, a to od nejútlejšího věku. Řada výukových hraček má takové vybavení, které reaguje na dotek či pouhou hudbu. Jsou to všichni ti mluvící pejskové a stolečky a knížky vydávající nejrůznější zvuky.

Shoot Game – Petr Čech, cena 999,- Kč (SPARKYS)Při koupi hračky je důležité zvážit věk
Základem je nabídnout dítěti hračku vhodnou pro jeho věk. Miminka potřebují chrastítka, kousátka, barevné kolotoče nad postýlku. Dětem do tří let by určitě neměly do rukou přijít hračky, které obsahují malé součástky. Batole si s nimi neporadí, protože co je příliš malé, neumí neobratné prstíky ještě uchopit. Navíc hrozí nebezpečí vdechnutí nebo spolknutí malých předmětů.

Batolata i starší děti uvítají svého plyšového mazlíka, bez kterého se při usínání neobejdou. Předškolní i školní děti pak potěší nejrůznější stavebnice a kreativní hračky. Rádi si hrají na dospělé. Velký význam mají pro děti i hračky, které vyrobí společně se svými rodiči – třeba hrad postavený ze stavebnice, složené puzzle nebo papírový drak.

Kolik hraček má dítě mít?
Nelze říci, jaký počet hraček je optimální. Pokud máte prostor a finance na to, poskytovat ratolesti stále nové hračky, pak se toho nebojte. Děti se po nějaké době hraček nabaží a hledají stále nové. Určitě by ale neměli rodiče zahrnovat děti hračkami na úkor toho, aby jim věnovali svůj čas. Je třeba také dětem ukázat, jak si mají s hračkou vlastně hrát, co všechno hračka dovede.

Pamatujte, že vždy je a bude nejdůležitější potřebou malých dětí láska a zájem jejich rodičů a rodiny. Pak si budou moci děti v klidu hrát, objevovat svět a rozvíjet svoji fantazii a svou osobnost.

Pro snadnější výběr i nákup hraček stačí například kliknout na www.sparkys.cz, kde si můžete dárky rovnou i výhodně objednat.

 

text: PhDr. Václav Mertin, dětský psycholog, foto: archiv SPARKYS – 09. 11. 2008, 20.23:26

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist