Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Jak snížit nezdravou sůl v jídle?

Nadbytek soli v našem jídelníčku s sebou přináší velké zdravotní riziko v podobě vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních chorob. Z gastronomického hlediska přílišné množství soli zakrývá zbytečně přirozenou chuť potravin. Toho někdy potravináři využívají, aby zamaskovali nekvalitní potraviny. David Kukla, zakladatel Sklizeno, radí, jak příjem soli v potravě snížit a zároveň se nepřipravit o chuťový zážitek.

Důvodem, který stojí za zdravotními riziky, zejména za vysokým krevním tlakem, je sodík. Právě ten v potravě přijímáme nejčastěji v podobě kuchyňské soli a velmi často tzv. nepozorovaně v podobě dusitanových solí a glutamátu např. v uzeninách nebo různých pochutinách, chipsech atd. Za naši nadměrnou spotřebu soli (doporučené denní množství je max. 5 g) může především rozmach vysoce zpracovaných potravin, ale i fakt, že se jednoduše stále zvětšují naše porce.

Některá jídla obsahují hodně soli, i když na první ochutnání slanou chuť téměř necítíte. Je to například kvůli tomu, že ji maskuje vysoký obsah cukru. Proto se vyplatí číst etikety. Potřeba soli je většinou věcí zvyku. Čím více solíme, tím více soli vyžadujeme – a naopak. Pokud tedy začnete konzumaci soli po malých dávkách snižovat, chuťového rozdílu v negativním slova smyslu si ani nevšimnete. Naopak po čase zjistíte, že daleko více vnímáte jemnější chutě, které jste dřív necítili, protože je v jídle přebyla agresivnější sůl.

Tip navíc:

Zbavte se přesolených kořenících směsí a udělejte si zásoby bylinek a jednodruhového koření, kterým budete dochucovat namísto soli. Ve Sklizeno najdete dokonce kořenící směsi, které sůl nahrazují – Sbohem, soli od Sonnentor  jídlo ochutí bez toho, abyste ho museli solit (cena ve Sklizeno od 79 Kč).

 

29. 08. 2016, 17.26:31

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist