Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Jak se neztratit v labyrintu měnících se stravovacích a výživových trendů?

Existuje mnoho způsobů, jak si udržet dobré zdraví, vitalitu a štíhlou postavu. Navíc každé roční období se objevují nové nápady a zázračné diety podporované více či méně průkopnickými výzkumy. Jak se neztratit v labyrintu měnících se stravovacích a výživových trendů? Recept je jednoduchý – zaměřte se na ovoce, zeleninu a džusy, které by měly tvořit základ každé stravy, bez ohledu na aktuální trendy.

Každý rok jsme zaplaveni informacemi k novým trendům týkajících se výživy. Hlavním proudem pro tento rok jsou luštěniny, obilí a starověká skandinávská strava. V loňském roce byla populární zase paleo strava a rok předtím Dukanova dieta. Neutuchající oblibě se těší bezlepková, středomořská a nízkotučná strava. Jak je vidět, jsme každoročně doslova přesyceni množstvím módních diet a nutričních trendů a aby toho nebylo málo, každá z nich se zaměřuje na jiné výrobky, které by měly být konzumovány více, či by měly být zcela odstraněny z jídelníčku.

Hlavně se z toho nezbláznit!
Vyvážená strava je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících naši pohodu.  To však neznamená, že bychom měli bezezbytku přijímat všechny nové trendy, každou chvíli měnit stravovací návyky a experimentovat s různými módními produkty. Kromě toho, strava, která je v daném okamžiku populární, nemusí odpovídat našim aktuálním nutričním potřebám. Bohužel obrovské množství informací dostupných v médiích a neustále se měnící doporučení v závislosti na typu stravy mnohem častěji způsobují špatný výklad a následně potíže a chyby při rozhodování týkajících se správného stravování.

Jak se neztratit v labyrintu měnících se stravovacích a výživových trendů?

Na co byste tedy měli vsadit, když mnoho diet je jen výstřelkem a výživové trendy se mění každou sezónu? Řádná strava může být jednoduchá a účinná. Měli byste se v ní zaměřit na správné stravovací návyky a jídlo bohaté na zeleninu, ovoce a džusy. Ty jsou nezbytné pro správné fungování vašeho těla a měly by tvořit základ vaší každodenní stravy. Jak je vidět, někdy je nejlepším řešením to nejjednodušší.

„Množství znalostí o vlivu výživy na naše zdraví stále narůstá. Je to skvělé, protože dobře volenou stravou můžeme jak nemocem předcházet tak pomoci v léčbě mnoha z nich. K tomu, abychom dobře jedli, nepotřebujeme mít doktorát z výživy. Plánované nákupy potravin, pomalé jezení, vaření domácí stravy ze základních potravin, různorodá a pestré strava, pravidelná konzumace zeleniny a ovoce v rámci každého jídla, to jsou příklady jednoduchých tipů, které lze snadno vložit do každodenního života a které potvrdily pozitivní vliv na naši pohodu a vitalitu,“ říká nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek.

Jezte ovoce a zeleninu v jakékoliv formě
Zelenina a ovoce by měly být stálou součástí správné a vyvážené stravy.  Podle doporučení WHO, Světové zdravotnické organizace, můžeme jíst ovoce a zeleninu téměř neomezeně - čím více, tím lépe pro naši pohodu a vitalitu. Měli bychom jíst minimálně 400 g ovoce a zeleniny denně rozdělených do 5 porcí . Promyšlený denní jídelníček založený na zelenině a ovoci nám poskytne příslušnou dávku vitamínů, antioxidantů, minerálních látek a živin. Strava bohatá na ovoce a zeleninu nemusí být těžkopádná a časově náročná - zelenina může být konzumována v jakékoli možné formě, nejen syrová, ale i v podobě 100% džusu a pyré, což je velmi zajímavá varianta zejména v zimě, kdy sehnat kvalitní čerstvé a výživné ovoce a zeleninu je mnohem obtížnější.

Nezapomeňme na džusy a pyré
Skvělý způsob, jak doplnit stravu o ovoce a zeleninu jsou džusy a pyré, které mohou být doplňkem vyvážené stravy nebo samostatným občerstvením během dne. Džusy a pyré jsou důležitou součástí dobře vyvážené stravy a poskytují cenné vitamíny, minerální látky a živiny, prakticky stejné jako zelenina nebo ovoce, ze kterého byly vyrobeny. Díky džusům a pyré se tak můžeme těšit z chutí oblíbených druhů ovoce a zeleniny prakticky kdykoliv během celého roku.

Jak se neztratit v labyrintu měnících se stravovacích a výživových trendů?

„100% džusy a pyré jsou zcela přírodní produkty. Podle zákona se do nich nesmí přidávat umělá aromata, barviva, konzervační látky a přidaný cukr. Sklenicí 100% džusu nebo kapsičkou pyré můžete nahradit jednu z 5 doporučených denních porcí ovoce a zeleniny. Díky nim bude vaše strava rozmanitější a vaše tělo bude den za dnem fungovat lépe a lépe“ potvrzuje RNDr. Pavel Suchánek.

Strava bohatá na ovoce a zeleninu, pravidelná strava, pití doporučené sklenky džusu každý den, stejně jako nahrazení masa rostlinnými náhražkami jsou jednoduché a účinné cesty, jak si uchovat pohodu a energii na celý den. Ale pamatujte, že jen trvalá změna stravovacích návyků a ne podléhání momentálním módním trendům nám umožní těšit se lepší vitalitě a pohodě po delší dobu.

 

20. 03. 2016, 21.54:49

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist