Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Jak nejlépe kombinovat vodu a víno

Jak nejlépe kombinovat vodu a vínoJak nejlépe kombinovat vodu a vínoJak nejlépe kombinovat vodu a víno

Že je třeba prokládat víno vodou, vám řekne každý pořádný Moravák. Jak ovšem na to, abyste se neošidili o požitek z lahodného moku, vám možná jako první poradíme my.

Na správné párování vody a vína se zaměřuje sommelier Jakub Přibyl. „Neperlivé balené vody nejsou vhodné pro plná vína výrazné chuti. Naopak se výtečně doplňují s jemným, nasládlým a lahodným vínem s nižším obsahem alkoholu,“ prozrazuje Jakub Přibyl.

Úplný opak platí pro perlivé a zásadité vody jako je například S.Pellegrino. Ty se svým čerstvě štiplavým půvabem pasují k dobře strukturovaným archivním vínům, čímž vytváří bohatou kombinaci chutí.  „Naopak tyto zásadité perlivé vody nedoporučuji párovat s víny chabé struktury, které neprodlévají na patře,“ dodává Jakub Přibyl.

A jaká vína je vhodné kombinovat s vodou z kohoutku? Voda z kohoutku s vyšším obsahem CO2 zvýrazňuje vnímání kyselin a to například u odrůd Savignon Blanc nebo Riesling.  Naopak voda z kohoutku bez CO2  neutralizuje chuťové pohárky  a neovlivňuje chuť ani dochuť vína.

  • Vodu servírovanou k vínu je také třeba správně vychladit. Ideální teplota je mezi 8 až 11 stupni Celsia. Samozřejmostí by měly být také čisté sklenice, tedy i aromaticky neutrální, bez zápachu.

Jaké konkrétní kombinace doporučuje Jakub Přibyl?

  • Čerstvá a ovocná bílá vína: Jejich jednoduchý a příjemný charakter se odráží v barvě, bouquetu a chuti, obecně připomínají samo ovoce. Vhodné kombinovat s neperlivou vodou.
  • Bílá vína, která zrála v sudech: Tento druh vín je výtečné kombinovat s neperlivou vodou, jako je například Acqua Panna díky své lehkosti a jemnému tónu, případně jemně perlivou vodou.
  • Růžová vína: Pokud jsou mladá, čerstvá a lehká, skvěle se mísí s neperlivou vodou, a jestliže obsahují vyšší podíl alkoholu, pak s perlivou vodou.
  • Červená vína: Mají často intenzivnější a déletrvající chuť, vhodné kombinovat s perlivou vodou.
  • Šumivá vína a šampaňské bez ročníku: Jsou mimořádně eklektická, jejich vyzdvižená čerstvá chuť je důsledkem jejich „suchosti“. Podávají se jako doprovod celého menu a výtečně se hodí k neperlivým minerálním vodám.
  • Plná bílá vína se silnou strukturou: Tato vína, která zráním v sudech a v lahvích, získala své charakteristické trvanlivé aroma a chuť, jsou správně zharmonizována intenzivním perlením minerálních perlivých vod, jako je například S.Pellegrino.
 

25. 09. 2013, 16.42:43

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist