Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Historie, současnost a budoucnost SPINNING® programu

SPINNING® je dnes fenomenálním tréninkovým programem, který se neustále rozšiřuje do dalších a dalších fitness center. Díky jeho unikátním principům, jednoduchosti, účinnosti a bezpečnosti je používán jako způsob tréninku vrcholových sportovců i jako nástroj na postupné zlepšení kondice nesportovců. Co však stálo za jeho zrodem? Jaká je jeho současná podoba a rozšíření? A hlavně jaká jej čeká budoucnost?

Ponořme se nejprve do 80. letech minulého století, kdy osobní trenér, držitel černého pásu a dálkový cyklista Johnatan Goldberg, známy jako „Johnny G“ SPINNING® program vytvořil. Při své přípravě na nejtěžší dálkový závod na světě „Race Across America“ hledal možnost, jak částečně přesunout svůj tréninkový program do místnosti. V té době jistě netušil, že tím odstartuje vznik prvního indoor-cyclingového programu SPINNING®. První lekce probíhaly v jeho garáži v Los Angeles, kde byl položen základní kámen tohoto skupinového sportu. Pod vedením Johnnyho G bylo postaveno první funkční spinningové kolo - SPINNER®. Prvních 150 kol vyrobil sám Johnny G. Ručně. 

SPINNING® programu se účastnilo stále více Johnnyho tréninkových partnerů a kamarádů. Ke zvýšení tréninkové motivace volil Johnny odpovídající hudbu. Tento nový a fascinující skupinový trénink stále ukazoval nové cesty. Od fitnesscentra v Santa Monice a Los Angeles až po New York. Rozšířil se na obou pobřežích Spojených států. V roce 1994 založil Johnny G s Johnem Baudhuinem společnost Mad Dogg Athletics, která vzala rozvoj SPINNING® programu pod svá křídla. MDA je vlastníkem ochranných známek, patentů a dalších předmětů duševního vlastnictví sdružených pod názvy SPINNING®, SPINNER®, SPIN® a Johnny G. SPINNER®.

Kvůli enormně se zvyšující poptávce začala v roce 1995 sériová výroba kol Johnny G. SPINNER® a SPINNING® expandoval na další kontinenty. Největšího boomu se SPINNING® logicky dočkal v Evropě. Největšího úspěchu dosahuje v Itálii, Německu, Anglii, Holandsku a překvapivě také v České republice a na Slovensku.

Dnes je MDA největší školící organizací v oblasti fitness na světě. Na více než 2000 m2 probíhá neustálý vývoj programu pod vedením největších odborníků v jednotlivých oblastech od výživy po psychologii koučování. MDA pomocí svých partnerů v jednotlivých zemích organizuje školení instruktorů a speciální SPINNING® akce. Do dnešního dne bylo celosvětově prodáno téměř půl milionu kol Johnny G. SPINNER®, otevřeno více než dvacet tisíc oficiálních SPINNING® center a vyškoleno přes sto tisíc instruktorů v 80 zemích světa.

V Evropě se můžete setkat na konci roku 2004 s dvěma generacemi kol SPINNER®. Pro starší generaci byly charakteristické brzdy z boku. Nová generace od světového fitness výrobce Star Trac má již brzdu shora a účinnější ochranu proti agresivnímu potu a korozi. Tato kola se vyrábí od začátku roku 2002. Starších typů můžete na našem území napočítat kolem 150. Nových je v Česku a na Slovensku kolem 2500! Tak rychlý rozvoj nezažívá snad žádné jiné odvětví. SPINNING® centra zakládají aerobikové instruktorky, cyklističtí závodníci i fandové, majitelé fitness center i „obyčejní“ smrtelníci, kterým SPINNING® pomohl při redukci jejich tukových zásob. To vše díky změně, která nastala v roce 2002. Díky tehdejšímu novému spinneru. Černé kolo s nezaměnitelnými charakterovými vlastnostmi jako patentovaná řidítka, silný setrvačník nebo perfektně navržený rám, který sedne každé postavě. Zkrátka černý elegán. Tenkrát se hovořilo o nové generaci kol na SPINNING®. A tato kola slouží skvěle dodnes. Tímto okamžikem ale dnešek končí. Končí přítomnost. A začíná budoucnost…

„Vždy jsme určovali směr. Vždy jsme udávali tón. Vždy jsme nastavovali standard.“ říkají tvůrci SPINNING® programu z MDA. „Proto i nyní přinášíme budoucnost.“

V říjnu 2004 byla slavnostně představena celá nová řada spinnerů. Nově designované modely Pro & Elite mají stříbřitě šedou barvu, neklouzavý potah řidítek, silnější středové složení, jemně nastavitelné sedlo vpřed a vzad, zesílenou konstrukci rámu a spoustu dalších vylepšení.

Největší bombou je ale vytvoření zcela nového modelu s názvem SPINNER® NXT. Jak již sám název napovídá, jedná se o kolo budoucnosti. Příští budoucnosti. Kolo je celé vyrobeno z hliníku. Speciálně vyvinutý kapkovitý profil dává kolu větší stabilitu při snížené hmotnosti, ale hlavně absolutní ochranu proti korozi. NXT je jediné kolo na indoor-cyclingovém trhu s takovým revolučním rámem. Kolo nabízí ještě lepší nastavitelnost a revoluční držáky na dvě láhve přímo integrované do řidítek! Každý jezdec se tak může občerstvit skutečně během jízdy. Samozřejmostí „přístího“ spinneru jsou oboustranné pedály se systémem SPD, speciálně vyvinuté pro indoor-cycling.

„Naším cílem bylo vytvořit to nejlepší kolo, které kdy bylo sestrojeno. Věřím, že fitness centra po celém světě brzy poznají, že SPINNER® NXT nastavil v této kategorii laťku značně vysoko.“ řekl prezident společnosti Star Trac.

Jestliže současná černá generace kol na SPINNING® udělala revoluční rozmach této indoor-cyclingové disciplíně za neuvěřitelné dva roky, co nás potom čeká s novou stříbrnou generací a hlavně s celohliníkovým NXT? Myslím, že to bude další akcelerátor rozmachu SPINNING® programu v České i Slovenské republice. Tak neváhejte a připojte se. Kdo by nechtěl tvořit historii? Zvlášť v tak zlomový okamžik, jako je tento. Buďte mezi prvními!
 

 

text: Tomáš Krmíček – 29. 08. 2005

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist