Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Flexi bar

Flexi bar neboli pružná tyč je náčiní, které uvedením do kmitavého pohybu přiměje k práci hluboké svaly zádové, veškeré břišní svalstvo a svaly pánevního dna. Při cvičení s flexi barem se jedná o silový vytrvalostní trénink, který zintenzivňuje látkovou výměnu a zvyšuje srdeční tep. Cvičení s flexi barem je efektivní proti bolestem zad, pro zlepšení držení těla, odbourávání tuků, vyrovnání svalových dysbalancí, zlepšování koordinace, rovnováhy, koncentrace a stability. Pravidelný trénink s flexi barem napravuje chybné držení těla, posiluje ochablé hluboké svalstvo a zlepšuje senzomotorické vlastnosti.

Průběh hodiny
U hodiny flexi baru záleží často na tom, co krom flexi baru předcvičuje cvičitelka. Jsou cvičitelky, které se věnují spíše relaxačním formám cvičení jako je pilates či power yoga a dále cvičitelky, které naplňují spíše rychlejší hodiny. V každém případě by cvičení mělo začínat zahřátím a protažením. Poté se přechází do další části, ve které se využívá flexi bar. Na hodinách flexi baru by se mělo cvičit v obuvi, pokud se nejedná o typ cvičení s flexi barem převážně na zemi či ve stylu power yogy nebo pilatesu. Při cvičení se tak nepřetěžují chodidla  kotníky.

Některé cvičitelky vedou hodinu tak, že pracují především s horní částí těla (paže, břicho, záda), některé zahrnují do cvičení i cviky na dolní končetiny a hýždě, aby bylo celé tělo posíleno rovnoměrně. Tento způsob vedení hodiny je vhodnější, protože většina populace nezvládá celou hodinu pouze s flexi barem, paže potřebují alespoň krátkou regeneraci. S flexi barem se cvičí ve stoje, v sedu a v lehu. Některé cviky jsou i v kleku. Pro větší rozmanitost hodin se často používají také fitbally a overbally.

Pro koho je a není cvičení s flexi barem vhodné
S flexi barem může cvičit každý, kdo netrpí akutními bolestmi. Cvičení je vhodné i pro ženy do cca 6. měsíce těhotenství a také pro ženy po porodu. Od šestého měsíce těhotenství se nedoporučuje s flexi barem cvičit, neboť se tím posiluje pánevní svalstvo a znesnadňuje se sestup dítěte při porodu.
Na hodinu tohoto typu nepatří lidé s pooperačními stavy, se zánětlivými procesy, závažnými srdečními a oběhovými problémy (vysoký krevní tlak), s artrotickými bolestmi kloubů v akutní fázi, s poruchami hmatu a necitlivostí.

Informace o autorce článku na www.lucik.cz.

 

 

text: Lucie Švadlenková, foto: archiv autorky – 29. 11. 2007

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist