Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Fakta o funkčním prádle

Na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK v Praze vznikla ve spolupráci s akreditovanou laboratoří Textilní fakulty TU v Liberci rozsáhlá studie, mapující vlastnosti hlavních materiálů používaných při výrobě funkčního prádla. Jedná se zřejmě o první studii u nás, která se funkčním prádlům v takovém rozsahu věnuje a která je schopna na základě přesných měření lidem doporučit, jaké prádlo je vhodné v zimě, jaké se hodí na léto či jaké víc vydrží.

Nabídka tzv. funkčního prádla je dnes na trhu natolik rozsáhlá, že průměrně informovaný zákazník se mezi jednotlivými materiály, technologiemi, modely a výrobci přestává orientovat. Zpřehlednit tuto situaci bylo jedním z cílů odborné studie, která vznikla v průběhu jara 2007 v rámci diplomové práce na katedře sportů v přírodě Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze. Studie je o to cennější, že sleduje všechny důležité parametry vybraných vzorků funkčního prádla i během jeho používání, a to jak v laboratorních podmínkách (ve spolupráci s akreditovanou zkušebnou Textilní fakulty Technické univerzity v Liberci), tak i neméně důležité subjektivní pocity sportovců při užívání funkčního prádla při sportu venku i v místnosti. Výsledky obou hodnocení, laboratorních i subjektivních testů, se přitom téměř shodovaly.

„Výsledky studie potvrdily, že při výběru prádla je důležité si uvědomit, co přesně od prádla chceme, a podle toho si vybrat materiál spíše s chladivým nebo hřejivýmfoto: CRAFT účinkem. Je také dobré si ověřit, např. podle názoru známých, kteří mají s daným prádlem už své zkušenosti, zda materiál skutečně funguje tak, jak výrobce slibuje,“ uvádí vedoucí studie a také oddělení turistiky, sportu a výchovy v přírodě FTVS UK Slávek Vomáčko.

Úkolem funkčního prádla obecně je udržovat lidský organismus v optimálním mikroklima bez ohledu na vnější podmínky, zejména teplotu, či na intenzitu zátěže. Jedním z hlavních hledisek účinnosti prádla je zajistit tělu správné množství tepla. Z tohoto pohledu je třeba sledovat především hodnoty měrné teplotní vodivosti a tepelného odporu. Z výsledků měření vycházejí rozdílné parametry u prádla určeného do zimy (například Craft Pro Zero má tepelný odpor 0,025 W-1km2) a u prádel na léto (Craft Pro Cool s tepelným odporem 0,010 W-1km2). Právě jmenované prádlo Craft patřilo ve všech sledovaných parametrech studie mezi nejlepší.

Zatímco v zimě od prádla požadujeme, aby maximum tepla zadrželo u těla, v létě je potřeba přebytečné teplo odvádět a přehřívající se organismus mírně chladit. Mezi další důležité parametry při hodnocení funkčního prádla patří propustnost vodních par, tepelný tok, ale i subjektivní příjemnost materiálu při nošení.

A víte, jak se vlastně správně obléci do zimy? No přece jako cibule :-) To není vtip, ale osvědčená rada odborníků, tzv. cibulový efekt je v ideálním případě složen ze tří základních vrstev:  

První vrstva odvádí pot od pokožky -  obléká se přímo na tělo a nejlepší je termoprádlo vyráběné z polyesteru nebo polypropylenu.

Druhá vrstva udržuje tělem vytvořené teplo. Měla by být také prodyšná, aby nezadržovala přebytečnou vlhkost (fleecové oblečení a materiály kombinující umělá a přírodní vlákna)

Třetí vrstva musí být prodyšná a zároveň odolná proti dešti a nepříznivému počasí. Při výběru záleží, jakou aktivitu budete provozovat. Na procházky po horách  oblečení z Gore-texu nebo hřejivé péřové bundy, ale pro běh či běžky je lepší lehká větrovka. 

Funkční oblečení není určeno jenom pro venkovní sportování. Vzdušné termoprádlo pro sálové sporty oceníte v  posilovně i na spinningu!

 

text: Craft, MM, foto: Craft – 10. 12. 2007, 13.43:55

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist