Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Eva Hemalová: Jak přišel můj čas na jógu

Jóga. Klid. Čistota. Duševní vyrovnanost. To jsou cíle, které mě přivedly ke studiu Hatha Jógy. Před více jak 15 lety jsem se při náhodné návštěvě lekce jógy smála těm „ cizím a divným“ povelům. Lekce mi připadla nekonečná a pozice dlouhé „a vůbec... k čemu?“ Postupně jsem se při lektorské praxi aerobních stylů začala setkávat s pomalými formami cvičení. Některé formy mě natolik uchvátily, že jsem se jim začala víc věnovat, ale klasickou formu jógy jsem zatím ještě pořád nepraktikovala.

Kdy přišel zlom?

Před třemi lety jsme se dostala až na samé dno.  Někdo si myslí, že je lepší skončit na dně, aby se o něj mohl odrazit. Osobně si myslím, že to tak není. Moje zkušenost je spíše taková, že na dně není nic příjemného a cesta vzhůru je naopak dost drsná. A tady jsem si začala víc uvědomovat, že život jde z nás samotných, ne z našeho okolí. Že vše černé je proto, aby to zase mohlo být bílé. A že to není disciplína a řád, co mně chybí. Že mi chybí vnitřní rovnováha a směr myšlení. Od tohoto poznání uběhly tři roky a já se konečně odhodlala přihlásit se na kurz jógy a začít se učit nejen asánovou praxi, ale i poznávat jógu jako životní styl.

Eva Hemalová: Jak přišel můj čas na jógu

Rozhodla jsme se pro studium u Vaška Krejčíka - Power yogy akademie a přihlásila se na kurz HATHA YOGY v rozsahu 150 hodin. Kurz se skládal ze čtyři částí, a to čtyř prodloužených víkendů plných praxe a teorie.

Již při návštěvě první části, která byla pouze všeobecná, jsem svého rozhodnutí vůbec nelitovala. V tomto „nabušeném“ víkendu jsem získala spoustu informací na téma: První pomoc, Psychologie, Výživa, Anatomie a kineziologie.  

Z lektorů jsem byla příjemně překvapená, např. všechny dotazy ohledně výživy a stravy perfektně ovládala Michaela Bebová, do bloku o psychologii nás odlehčenou a úsměvnou formou zapojila Mgr. Martina Barchánková. Velmi zajímavě se s námi dotkla problematiky anatomie a fyziologie MUDr. Sylvia Musilová. A práce s klientem? Tu vedl příjemnou diskuzí Filip Klieštík.

V následujících třech víkendech nás lektoři jako Pavla Rožumberská, Filip Klieštík, Aneta Králová,Petra Záveská Duspivová provedli yogovou praxí. Seznámili jsme se se základy jógy, její historií a filosofií, zorientovali se v různorodosti stylů jógy a současně poznali zásady zdravého pohybu.

Prošli jsme od kineziologie po osm stupňů jógy podle Pataňdžaliho, rozebrali jednotlivé stupně, ukázali si principy a správnost provedení jednotlivých asán, jejich benefity, kontraindikace. Vysvětlili jsme si spinální cvičení, hathémy, pavanamuktásany série, rozpoznali pozdrav slunci A+B a rišhikéšský (SúrjaNamaskár). Vyzkoušeli si techniku na pomezí relaxace a meditace – yogunidru a seznámili se s očistnými technikami (šatkrija) a sanskrtem.

O posledním víkendu probíhali závěrečné zkoušky. Velmi pozitivně jsme oceňovala požadavky, které jsme museli pro vstup ke zkoušce splnit: test z všeobecné části, povinné hospitační hodiny v průběhu kurzu a jejich rozbor, seminární práce na téma z prvních dvou stupňů jógy (Jamy a Nijamy) a 90 minutové DVD ze své vedené lekce s klienty. Můžu vám říct, že dlouho jsem nebyla tak nervózní jako při natáčení tohoto DVD, a vlastně mé klientky také (prý nebylo nikdy tak dlouho na mé hodině ticho jak nyní). V den zkoušek jsme absolvovali obsáhlý závěrečný písemný test z odborné části a také samozřejmě závěrečnou praktickou zkoušku.

Eva Hemalová: Jak přišel můj čas na jógu

Jako lektorka skupinových lekcí, dosud jógou nepolíbená, jsem zjistila, kolik informací je k vedení kvalitní lekce jógy potřeba, a že teprve tímto kurzem teprve začíná má cesta jógy.

Power yoga akademii vřele doporučuji. Velmi oceňuji znalosti lektorů této školy, pozitivně hodnotím jejich přístup ke klientům, trpělivost i s méně zkušenými v tomto oboru a nesmím opomenout kvalitní skripta a podklady, které jsme k výuce obdrželi. Za zmínku stojí i dvě pražská Vaškova studia, kde praktická část školení probíhala a kde i vás jistě toto příjemné prostředí vtáhne do úplně jiného světa.

Myslím si, že v mém případě nyní dozrál čas na zpomalení, meditování a na praktikování jógy. Musela jsem dospět, sice trochu v pozdějším věku, ale přece. A k tomu všemu mi teď jóga pomáhá. Pomáhá mi nejen ve fyzickém cvičení, uvolnění svalů a kloubů, ale hlavně v duševní relaxaci a klidu.
Namaste.


Eva HemalováEva Hemalová

Grafik a designer 3D FITNESS

Vytváří grafiky interiérů pro fitness centra, logotypy a další firemní materiály pro klienty 3D FITNESS.

Dále je zodpovědná za vytváření propagačních a marketingových materiálů 3D FITNESS.

Grafiku vystudovala na střední i vysoké škole (Střední škola uměleckých řemesel Brno – obor ilustrace a užitá grafika, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně – obor Grafický design) a nikdy ji obor nepřestal bavit.

Je také lektorkou Studia Žamberk.

 

 

11. 09. 2016, 20.39:04

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist