Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Dnešní děti a jejich vztah ke sportu

Hvízd, hvízd. „Holky, nástup!“, zní můj povel. Polovina si vzorně nastoupí na bílou čáru, druhá v kozačkách a civilním oblečení stojí opodál. Necvičí. Důvod? Dva lékaři, zbytek zkrátka nechce. Omluvenky různého druhu mají všechny. Tak hodnotím dnešní vztah dětí ke sportu.

Tělesná výchova ve školách je na ústupu. Děti vědí, že je to předmět z kterého nemohou dostat horší známku než 3, předmět, který není výstupní na střední ani vysoké školy. Tak cvičí pouze, když se jim chce a když je na programu jejich oblíbená sportovní činnost. Florbal ano, aerobik ne, volejbal ano, basketbal ne a tak dokola.

Nemůžu tvrdit, že by dnešní děti byly nějak výrazně více nešikovné, spíše jsou více zaměřené na 1-2 sporty a zbytek je nezajímá. Všestrannost neletí. Dvě třetiny dětí navštěvují odpoledne sportovní kroužky: nejpopulárnější pro dívky jsou tance (hip-hop, street dance. moderna atd.), aerobik, plavání, florbal a volejbal, pro hochy míčové hry. V těchto činnostech se jim daří a mají k nim vyloženě kladný vztah. A zbytek je často brán jako nutnost. Přeskočit kozu je výkon hodný téměř pochvaly ředitele školy, skrčku již ani nenavrhuji a uběhnout 3km? Většina dojde okruh pěkně chůzí na pohodu. Ale nelze křivdit všem. Stále existují v každé třídě 3-4 případy všestranných a sportovních dítek, která se s vervou vrhají do všeho. „Kéž by jich bylo více“, občas si povzdechnu. A stále existují ve třídě jedinci, kteří slovo sport hledají v slovníku cizích slov. 

Co závěrem mého zamyšlení? Buďme rádi, že současná mládež sportuje. Často jednostranně, ale pokud je jejich sport veden kvalifikovanými trenéry a vedoucími, zcela jistě neopomíjejí význam doplňkových a kompenzačních sportů. A děti si  mohou vyzkoušet jiný typ cvičení alespoň touto formou.
Teď mě omluvte, mám hodinu s 3A, která miluje volejbal. Tak jdu natáhnout síť.

Mgr.Monika Vašková: zpracováno dle vlastních poznatků a poznatků kolegů z OA Kotlářská, ZŠ Milénova, ZŠ Kotlářská  v Brně

 

text: Mgr.Monika Vašková, foto: archiv autorky – 11. 01. 2008, 20.54:12

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist