Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Deset rad od Ivy Málkové k pozitivnímu životnímu stylu

Desatero pro vás sestavila PhDr. Iva Málková, přední česká obezitoložka a  psycholožka, která tvrdí, že vše, co v životě chceme, začíná v hlavě – nejen hubnutí!

1. Postupná pozitivní změna
 „Dílčí úspěchy při změně chování vás motivují k dalším změnám a k vytváření nových návyků. Postupností máme na mysli jednak to, že si zvolíte jeden z nevhodných návyků, na kterých chcete pracovat (další necháte na později), a odnaučování se tomuto návyku rozdělíte ještě do několika dílčích kroků. Osvědčuje se seřadit si návyky, které chcete postupně měnit, podle obtížnosti změny a začít pracovat nanávyku, jehož změna je nejsnáze dosažitelná. Čím menší změnuuděláte, tím budetrvalejší.“ říká Málková.
A to je hlavní kritérium úspěchu - nejen postupně dosáhnout změny v životním stylu, ale také ji udržet!

2. Odstraňte černobílé myšlení
Pokuste se snížit sílu negativních myšlenek a nahradit je pozitivnějšími, které akceptují i nedokonalost, která je přirozenou součástí člověka.

3.Naučte se vhodně zvládat emoce
Jednou z možností uvolnění napětí je relaxace, např. autogenní trénink. „Tělesné a duševní procesy jsou propojené. Pokud se tedy naučíme zklidnit tělo, na což existují desítky technik, ovlivníme i naše myšlení, a tím i emoce.  Pokud nemáte čas na cvičení, stačí i krátké soustředění se na sebe a vnímání svého dechu. S každým nádechem a výdechem se vaše uvolnění prohlubuje více a více. Delší relaxaci si plánujte a pište do kalendáře stejně jako pracovní schůzky.“ doporučuje Málková.

4.Změňte jídelníček tak, aby vás uspokojoval
Pokud najdeme příjemnou cestu, jak dodržovat doporučené denní dávky, nemusíme řešit, zda si dát máslo nebo margarin, jde vždy o komplexní „pozitivní“ jídelníček.

5. „Voda základ života“
Žít pozitivně znamená i stravovat se pozitivně a dodržovat základní životní návyky, jako je pití čisté vody a vhodných nealkoholických nápojů, které dodají tělu „život“. Ve vašem pitném režimu by měla převládat zejména voda, ovocné čaje, ředěné džusy nebo cereální nápoje - například Nestlé Caro. Cereální základ nápoje     Nestlé Caro tvoří pražená směs ječmene, žita a čekanky, obohacená o naklíčený ječný slad. Navíc je dostupná i bezlepková varianta Nestlé CaroRicoré nebo Nestlé CaroActive s vlákninou pro aktivnější z vás. Zda dodržujete správný pitný režimpoznáte podle světlé barvy moči.


6. Smějte se jako dítě!
Podle Dr. Madana Katariu, indického lékaře a zakladatele Jógy smíchu, se děti smějí 300 krát denně. Dospělí pouze 7 až 15 krát. Smích je pro naše fyzické i duševní zdraví velmi důležitý – dokáže údajně snížit bolest, posiluje imunitní systém, rozšiřuje cévy, čímž předchází srdečnímu infarktu, pomáhá trávení, posiluje vnitřní svalstvo a podobně. Vyhledávejte smích aktivně a smějte se nahlas a pořádně! Populární je dnes například tzv. jóga smíchu, což je cvičení, při kterém pracujeme ve velké míře s naším dechem. To způsobuje výrazné okysličení našeho těla a mozku, zlepšuje naše zdraví a dodává

7. Žijeme, pokud se hýbeme
Představujte si, jak se při pohybu vyplavují látky, které v těle škodí a pomyslně odplouvají s potem, který si setřete z čela.
Cílem je, abyste si po určité době na pohyb tak zvykli, že už bez něj nebude moci žít.

8.Aktivní změna návyků - ne oběť, ale strůjce
Naučte se být sami sobě pánem, nebuďte otrokem toxického prostředí.

9.Od dyskomfortu k pocitu euforie
Pro dosažení cíle musíte obětovat trochu ze svého pohodlí - nebude to však boj, ale dobrodružná tvořivá cesta.

10. Enjoyment –užívejte si života!
Každý je nějak vnitřně naladěn a od toho se odvíjí jeho spokojenost v životě. Snažte se v každém dni najít něco hezkého, co se povedlo a podařilo. Když se budete soustředit na to, co se daří, bude se vám dařit ještě víc. Mnohem důležitější než dosažení cíle je radost z cesty k němu.
„Každý z nás má 24 hodin na den, a tak užívejme každé minuty života. Svět nezměníte, ale můžete změnit sebe, abyste si v každé životní etapě užívali života co nejvíce. Přerámujte život do pozitivna!“ zakončuje Málková.

 

18. 05. 2016, 09.49:05

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist