Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Dbejte na pitný režim svého školáka

Plnohodnotný pitný režim a dostatečný přísun vitaminů, minerálů a stopových prvků, je důležitý pro správný vývoj dětí. Děti ve škole ale často zapomínají dostatečně pít, proto by na jejich příjem tekutin měli myslet rodiče již ráno před odchodem do školy. Neslazené nápoje nebo nápoje s nízkým obsahem cukru, jako voda a ovocné džusy naředěné vodou, jsou pro děti nejvhodnějšími nápoji k doplnění tekutin, které by měly mít k dispozici po celý den. Odborníci rozhodně doporučují vyhnout se zbytečnému přísunu cukru v přislazovaných nápojích, které mají děti možnost si ve škole koupit z automatů. Příjem vápníku, který má zásadní význam pro stavbu kostí, zajistí nejlépe mléko. Proto by školáci měli vypít denně alespoň jednu sklenici nebo krabičku mléka, které mohou děti dostat v rámci školního programu. Důležité je nezapomínat na to, že mléko je potravina a nelze ho tedy započítat do pitného režimu.

Školáci potřebují dostatek tekutin během celého dne

Každý z nás by měl během dne vypít cca 2 – 3 litry tekutin. Pitný režim je důležitý pro každého člověka, zvláště pro děti. Zejména ve škole je pitný režim důležitý, neboť nedostatek tekutin způsobuje únavu organismu i bolesti hlavy. Děti jsou pak často roztržité, tělo se snadno unaví a dítě může snadno ztratit koncentraci a nesoustředí se. Správný pitný režim může tedy přispět i k dobrým výsledkům dětí ve škole. Nejvýznamnější je ovšem hledisko zdravotní. Při nedostatku tekutin začnou hůře pracovat ledviny i další orgány, což může ohrozit zdravotní stav dítěte.

Množství potřebných tekutin se mění podle věku, prostředí a fyzické aktivity. Denní spotřeba tekutin se odvíjí od váhy dítěte, desetileté dítě by mělo denně přijmout 70 – 95 ml na 1 kg, čtrnáctileté 50 – 60 ml na 1 kg váhy denně. Celkové množství tekutin by se mělo u školáka pohybovat mezi 2 – 3 litry za den (včetně polévek a vody obsažené v ovoci a zelenině).

Konzumace nápojů by měla začít hned při snídani. V noci organismus ztrácí velké množství vody, kterou je třeba doplnit. Šálek teplého ovocného čaje nebo a sklenice 100% džusu popřípadě naředěného vodou je k snídani nejvhodnější, ovšem noční ztrátu tekutin nenahradí. Hanka Kynychová, cvičitelka, trenérka a také máma osmiletého Filipa, říká: „Můj syn dodržuje pitný režim, protože jsem ho to jako máma naučila a důsledně to dodržuji. Také proto, že v okamžiku, kdy dostane žízeň, je hlučný, nesoustředěný a roztěkaný. Pokud si tedy nějaká maminka všimne, že se z ničeho nic změnila nálada jejího dítěte, je možné, že dítě nemá dostatek tekutin v těle. Já sama patřím ke generaci, která pitný režim tolik nedodržovala a naučit se pravidelně a hodně pít bylo těžké. Proto se snažím, aby Filip i děti, které trénuji, hodně pily. Dávám přednost vodě, třeba i z vodovodu. Do školy nebo na trénink doporučuji sladké, ale zdravé nápoje, např. 100% džusy, které děti bez problému spálí. Nedoporučuji ale sladké sycené nápoje.“  

Vhodné je zabalit dětem do batůžku 100% ovocný džus naředěný vodou. Džus obsahuje minerální látky a vitamíny, díky kterým lze zčásti pokrýt i doporučenou denní dávku ovoce a zeleniny. Například sklenice 100% džusu z pomerančů, grapefruitu či černého rybízu pokryje doporučenou denní dávku vitamínu C. Ideální volbou jsou pak 100% džusy balené v kartonových obalech společnosti Tetra Pak, které neobsahují konzervanty, a tak si můžete být opravdu jisti, že děti dostávají to nejzdravější. Jestli Vás zajímá, co vaše dítě pije, překontrolujte obsah složení příslušného nápoje s databází éček na www.bezkonzervantu.cz.

Mléko pro zdraví školáků

Ranní snídaně či dopolední svačina jsou také příležitostí zapracovat na doporučeném denním přísunu vápníku. Děti by měly denně zkonzumovat cca 2 – 3 porce mléka a mléčných výrobků a určitě jednu porci by měla tvořit sklenice mléka (např. 250 ml). Ve sklenici nebo v krabičce mléka, kterou si školáci mohou koupit ve škole v rámci školního mléčného programu, je obsažena jedna třetina až čtvrtina (liší se podle potřeby konkrétního člověka) denní dávky vápníku. Co si o konzumaci mléka myslí cvičitelka a trenérka Hanka Kynychová? „Děti potřebují vápník, který mohou do těla dostat v podobě mléka a mléčných výrobků. Jsem pro, aby děti pily mléko a konzumovaly především kvalitní výrobky – důležité a dobré jsou i zakysané produkty s bifidus aktiv. Já Filipovi mléko ráda dopřeji. Je důležité kvůli vápníku a určitě se nikdo nemusí bát, že kvůli němu přibere. Nezapomeňte ale, že mléko je potravina a nepatří tedy do pitného režimu.“

S názorem sportovkyně Hanky Kynychové se ztotožňují i odborníci. Mléko obsahuje především vápník, který je důležitý v každém věku, ale zvláště však v dětství. Vápník se totiž nejlépe ukládá do 25 let a s těmito zásobami tělo pak hospodaří až do stáří. Pokud je jeho přísun v dětství nedostatečný, hrozí v pozdějším věku řada nepříjemných nemocí, především osteoporóza. Za výživu dítěte ovšem odpovídá rodič a jemu nejvíce leží na srdci jeho zdraví. Proto by krabička mléka měla automaticky patřit ke svačině zejména u dětí na prvním stupni.

Vápník lze samozřejmě čerpat i z jiných potravin a mléčných výrobků, ale z mléka se nejlépe vstřebává do těla, protože je v rozpustné formě. Vstřebatelnost vápníku z mléka také ovlivňuje přítomnost laktózy (mléčný cukr), fosforu a vitamínu D. Čím vyšší obsah těchto látek v mléce je, tím se vápník lépe dostává do organismu.

 

foto: AMI Communications – 03. 09. 2008, 10.24:48

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist