Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Daniel Muller: Kongres Pohyb a zdraví 2011 tak nějak z druhé strany

Podzimní Praha, přesně Benice u Prahy, byly opět svědky dalšího ročníku kongresové akce pořádané společností 3D Fitness Miroslava Jirčíka Pohyb a zdraví 2011. Tato akce není zaměřená jen na skupinové lekce jako každá jiná taková akce pořádaná v České či Slovenské republice. Je totiž dost odlišná. Odlišná již v zaměření, náplni či odbornosti jednotlivých přednášejících, lektorů a instruktorů. Onen program Miroslav Jirčík připravuje spolu s celým svým týmem právě nejen pro aerobikové instruktory a jejich nadšence, ale také pro trenéry, fyzioterapeuty a další odbornou veřejnost. Veřejnost, která se chce  posunout ve svých dovednostech o krok vpřed. Na programu byla totiž řada přednášek ať již lékařů, fyzioterapeutů či zahraničních trenérů z oblasti fitness průmyslu, které byly pro některé úplně nové.

Pilates Institute na židli

První lekci, tak jako tradičně každý kongres, jsem začal malinko netradičně. Pilates Institute na židli. Očekávání všech zúčastněných se nedalo vůbec popsat. Nikdo z nich nevěděl, co mají očekávat. Co se bude dít? Co vlastně dokážou senioři s obyčejnou židlí? Některým, to ani nevím proč, se během hodiny začaly prodlužovat dolní končetiny. Samozřejmě, že to vím. Ale neřeknu, neb to určitě všichni víte. Někteří zase cítili správné zapojení břišního svalstva spolu s bránicí. Jó a pánevní dno? To byl zase oříšek. Po skončení lekce mi dávali všichni za pravdu, jak je židle výbornou pomůckou. Pomůckou, kterou máte kdekoli. Už jen si na ní, či s ní zacvičit.

Autorská práva v praxi?

Po první mé lekci jsem vzal přednášku Funkční poruchy pohybového aparátu jako oddechovou relaxaci pro další náročnější lekci. Přednáška od MUDr. D. Pastucha, Ph.D, byla spíše pro některé pouhým, lehkým opakováním. Pro někoho zase nikoli. Avšak i pro mne je opakování matka moudrosti. Mne osobně jen malinko dostala jeho prezentace. Power pointská prezentace, kde na pár fotkách vidím sám sebe. Sám sebe, jak pózuji na BOSU Balance trainer pro jeden web. V onu chvíli mne to zaskočilo. Neviděl jsem žádný odkaz. Odkaz na zdroj, a tak se mi hned vybavila vzpomínka na svoji diplomovanou práci. Na práci, kterou mi naši akademici neustále vraceli za nesprávnost uvedených odkazů u obrázků a různých citací. A hle! On přednášející lékař z univerzity udělá stejnou chybičku, jako my všichni. Měl jsem škodolibou radost. No, počkejte, až budu zase něco psát. Ono v budoucnu by se mu to asi taky nelíbilo, kdyby někdo použil jeho výsledky výzkumné práce a neuvedl by zdroj. Myslím si, že bychom si měli na to dávat všichni pozor. Neb v boji proti kopírování jsme stále někde na posledních místech žebříčcích na světě. Vše jsme si po přednášce s panem doktorem vysvětlili. Dal mi za pravdu a já spokojen zase utíkal na další svoji lekci.

Daniel Muller

Zdravá záda

Po druhé mé lekci, s prvky tanečního Pilates Institute poskládané do choreografie na klasické operní či novodobé árie, jsem se zúčastnil další přednášky. Přednášky spolu s praktickými ukázkami od Mgr. Jany Veselé, zastupující Mgr. Petru Valouchovou, Ph.D, na téma: Zdravá záda - koncept podle Koláře. Systém DNS již několik let znám. V posledních letech jej také studuji na Slovensku. A tak mne zajímala reakce kolegů. Co oni na to.

Jana měla krátký úvod a pak se šlo rovnou do praxe. Vývojová pozice tříměsíčního mimina na zádech je známa skoro všem. Reflexní otáčení a další možnosti jak pokračovat ve vývojových pozicích už nikoli. Začala tvrdá realita. Realita, jak komplexně by mělo pracovat naše tělo. No upřímně řečeno, ne každému svalnatému pracuje správně, že? A tak se mnozí z účastníků divili. Jak to dělá těhotná Jana, že ji to jde i s tím bříškem tak snadno? A oni nic. Dřou se tam jak blázni. Tady stačí jen lehké doporučení. Udělat si nějaký kurz CORE či jiný kurz podobného zaměření, kde vám vše lektoři objasní a vysvětlí - Proč není důležité mít velké svaly, ale za to funkční svaly. Navštivte je. Nebojte se jich. Ty kurzy jsou jednodušší než samotné studium DNS. Jsou určeny právě odborné fitness veřejnosti. Kurzy DNS jsou nyní již uzavřeny pouze pro fyzioterapeuty. Což je škoda. Doufám, že tomu tak v brzké budoucnosti nebude.

Po přednášce se cvičením už jsem měl nějak dost. Už jsem se těšil domů, kde jsem si otevřel láhev dobrého červeného vína. Asi tak jako všichni účastníci. Letošní program byl opět vyšperkován do posledního detailu. Skvělá práce. Děkuji všem zúčastněným za skvělou atmosféru a těším se možná na přes rok.

Daniel Muller

majitel Studia Pilates Clinic Praha – www.pilatesclinic.cz
master lektor Pilates Institute® ČR a SK - www.pilatesinstitute.cz
master lektor BOSU®
lektor a prezentér mezinárodního vzdělávacího systému FACE CZECH ACADEMY

 

text: Daniel Muller, foto: archiv 3dfitness – 23. 11. 2011, 10.35:16

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist