Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Dá se věřit knihám o výživě?

Odborníci z Fóra zdravé výživy nakoupili 42 knih o výživě a všechny je přečetli. Výsledkem jsou recenze, které by vám mohly pomoci se v této oblasti zorientovat a vybrat tu pravou knížku.

Podle závěru ojedinělého projektu FZV je při výběru knih třeba dát pozor zejména na titulky typu “zázračné diety“, „rychlé uzdravení“ a jiné zaručené reklamní slogany. Je třeba vyvarovat se autorů často měnících své názory a těch, kteří se holedbají faktem, že jsou v rozporu se všemi oficiálními autoritami. Podezřelá by měla být také příliš omezující doporučení. Naopak vhodné jsou knihy rozebírající problém v širších souvislostech, které se snaží osvětlit čtenářům jisté jevy z hlediska moderních výzkumů a podle toho formulovat požadavky na správnou výživu. „Vždy by bylo vhodné konfrontovat knihy o dietě s názorem odborníků, kteří se danou problematikou dlouhodobě zabývají, studují ji a v ideálním případě provádějí v dané oblasti výzkum,“ uvedl doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD., člen FZV.

Knihy, které odborníci hodnotili negativně, jsou kupodivu čtivé a dobře se prodávají. Průměrný čtenář nechce slyšet, že každý člověk je automobil, který má příjem aKniha, která dopadla dobře výdej a že existuje něco jako zákon zachování energie. Čtenář se raději nechá obalamutit příslibem, že někde na hlavě zatlačí a zhubne 3 kg. Takové rady jsou jistě populárnější než klasická doporučení, aby lidi jezdili na kole, chodili do fitness center, hýbali se. Například kniha o detoxikaci doporučuje nepít kávu, alkohol, stravovat se veganskou stravou, dělat dechová cvičení. Pokud někdo bude myslet na to, že nemá jíst špekáčky a přitom bude dělat dechová cvičení, je to sice lepší než nic, ale k systematickém přístupu to má daleko. Skuteční odborníci se tedy při psaní knih musí držet objektivních informací - ale je třeba je podávat zajímavě, přátelsky, poutavě.

Odborníci z FZV mají vůči řadě informací vyskytujících se v knihách o výživě výhrady. Důvodem jejich výhrad jsou přístupy vzdálené kulturnímu zázemí evropské populace anebo z hlediska současné medicíny naprosto nepodložené informace. Je tedy na místě, aby ti, kteří poukazují na nedostatky, nabídli svůj pohled na problematiku. Prof. Rudolf Poledne proto přislíbil, že „v nejbližší době se odborníci z FZV pustí do přípravy knihy, samozřejmě na základě vědeckých poznatků a mnohaletých zkušeností“.

Doporučení a názory odborníků na správnou výživu a výživová doporučení se vyvíjejí, za oficiální názor bychom mohli pokládat Výživová doporučení pro obyvatelstvo České republiky, která zpracovala v roce 2004 Společnost pro výživu. Základními tezemi těchto doporučení jsou: úprava energetické dávky tak, aby bylo dosaženo rovnováhy mezi příjmem a výdejem pro udržení optimální hmotnosti s BMI 20-25, snížení příjmu tuků na 30-35% v celkovém energetickém příjmu (u lehce, resp. těžce pracujících či sportujících), úprava poměru nasycených a nenasycených tuků na 1:2 (s dalším rozdělením mono- a vícenenasycených MK), snížení příjmu cholesterolu na 300 mg na den, snížení spotřeby jednoduchých cukrů na cca 10 % energetické dávky, snížení dávky kuchyňské soli na 5-7 g/den, zvýšení příjmu vitaminu C na 100 mg denně, zvýšení příjmu vlákniny na 30 g denně, zvýšení příjmu dalších ochranných látek – vitaminů, stopových prvků a dalších ochranných látek. K tomu jsou připojena další doporučení, jak tohoto stavu dosáhnout (podrobnosti jsou uvedeny na www.spolvyziva.cz). Důraz je kladen na pestrou stravu s vyrovnaným příjmem jednotlivých složek, odpovídající potřebám organizmu, a to jak pro základní živiny (bílkoviny, tuky, sacharidy), tak pro vodu, minerály a mikronutrienty (vitaminy a stopové prvky) i pro balastní látky (vláknina).

Všechny detailní recenze i celkový přehled hodnocených knih je  vystaven na webových stránkách  www.fzv.cz.

 

18. 12. 2007, 15.22:30

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist