Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Cvičením proti inkontinenci

Nedobrovolný únik moči neboli močová inkontinence je jednou z nejrozšířenějších ženských obtíží poslední doby. Průzkumy ukazují, že v současné době trpí úniky moči každá pátá žena ve věku 45 let a téměř 50 % žen choroba postihne přechodně. Řada z postižených se přesto za své obtíže stydí – k lékaři se vypraví asi jen 5 % zasažených žen.

Nedobrovolný únik moči je nejčastěji způsoben nefunkčností uzávěrového mechanismu močového měchýře, společně s ochablostí svalstva pánevního dna a močové trubice. K dysfunkci přispívají především opakované porody, sedavé zaměstnání nebo i dlouhotrvající námaha. Často se ale může jednat o signál závažnějších chorob, jako zánět močového měchýře, či dokonce poškození mozku a míchy.

Léčba inkontinence je v dnešní době poměrně úspěšná a pomocí správného a pravidelného cvičení se jí dá dokonce předcházet. Zanedbání léčby má naopak silný vliv na kvalitu života a u některých žen může způsobit i deprese a vážné psychické problémy.

V případě obtíží byste se tedy co nejdříve měla vypravit k lékaři, který vám navrhne další postup. Nemusíte se hned obávat nejhoršího, protože na rozdíl od jiných onemocnění se proti inkontinenci dá účinně bojovat také jinak než jen léky nebo operací. Jednou z možných metod je cvičení na posilování svalů pánevního dna pomoci speciálních cviků. Tato cvičení mohou být v řadě případů dokonce účinnější než operativní zákrok.

Pokud se s touto metodou setkáváte poprvé, měla byste se nejdříve o posilování poradit s odborníkem (např. fyzioterapeutem). Ten vám přesně vysvětlí, jak jednotlivé cviky fungují, a které svalstvo u nich zapojujete. Pro ty z vás, které nechtějí o svých problémech hovořit, je dnes na trhu k dostání řada příruček. Pomocníkem v začátcích se vám může stát publikace „Pohybová léčba při lehkém úniku moči“.  Existuje řada cviků, zaměřených na posilování svalů pánevního dna, které můžete najít také na internetu (např. na www.moliklub.cz) a jimž se můžete věnovat i během dne. Provádění takových cviků má několik zásad. Asi nejdůležitější je, že by se mělo jednat o pravidelnou aktivitu, kterou byste měly vykonávat až 3x během dne. Časem se pro vás cvičení stane tak samozřejmé jako čištění zubů a výsledek se zaručeně dostaví. Podle průzkumu pomáhá více než 75 % žen. Pokud máte pocit, že cvičíte a změny stejně nepozorujete, nevzdávejte se. Výrazné zlepšení se projeví během dvou měsíců pravidelného posilování. Pokud se však úspěch nedostaví ani po dvou měsících, bylo by rozumné vyhledat odbornou pomoc – navštívit fyzioterapeuta. Ten pomůže nejenom při problémech, ale i s nejistotou při cvičení. Pro všechny ženy, které trpí inkontinencí nebo poruchou statiky pánevního dna a chtějí se účastnit skupinového cvičení s možností výměny zkušeností, existuje možnost stát se členkou tzv. Pelvis klubů (www.pelvis-klub.cz). Členství není podmíněno doporučením lékaře.

Zásady správného cvičení
• zajistěte si klidné prostředí, které vám umožní plné soustředění na cvičení, pro větší relaxaci je možné zavřít oči a pustit si příjemnou hudbu
• cvičte ve vyvětrané místnosti, na vhodné podložce, ve vhodném (volném) oděvu
• alespoň jednu hodinu před cvičením nejezte
• vyprázdněte močový měchýř
• cvičte pravidelně
• každý cvik opakujte 3-5x
• cvičte do krajních poloh, cvičení nesmí vyvolávat pocit bolesti, dbejte na správné provedení cviků, není rozhodující jejich počet, ale kvalita provedení, kterou je vhodné konzultovat s fyzioterapeutem
• cvičte v různých polohách
• velmi účinné je cvičení v polohách, kde je pánev výše než hlava, můžete ji podložit míčkem, pánev je zbavena zátěže
• věnujte pozornost pravidelnému dýchání, svaly pánevního dna posilujte více ve fázi výdechu, máte-li problém sladit dýchání se cvičením, dýchejte volně a pravidelně
• kontrolujte svaly pánevního dna a správné podsazení pánve

 

 

text: HARTMANN-RICO a.s., foto: HARTMANN-RICO a.s. – 17. 05. 2008, 16.38:54

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist