Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Co se děje ve světě

Informace o mezinárodních kongresech aerobiku a fitness The International Fitness Showcase (Black Pool, UK) a Welcome Fitness (Numana, IT)

Ráda bych se se všemi čtenáři aerobic.cz podělila o své zážitky a zkušenosti ze dvou velkých a prestižních akcí aerobiku a fitness. Dopředu musím podotknout, že můj pohled nebude jen pohledem účastníka, ale protože jsem na obou akcích vystupovala jako prezentérka a vedla své lekce, měla jsem tedy i možnost sledovat organizační zákulisí. Několik let jsem členkou organizačního teamu mezinárodních kongresů FACE v České republice, takže je pro mě zajímavé porovnávat kongresy v zahraničí s podmínkami kongresů u nás.

The International Fitness Showcase je třídenní kongres probíhající každý rok na konci března v přímořském městečku Black Pool, prosnulém zábavním parky a podniky, ale i prestižními soutěžemi ve společenských tancích. Jde o jednu z největších akcí tohoto typu na světě, počet účastníků kongresu převyšuje 2500, lekce, přednášky a workshopy, kterých je celkově kolem 250,  probíhají po celé 3 dny od ranních do večerních hodin paralelně v 15 sálech! Na tomto kongresu se každý rok představí téměř 80 prezentérů skutečně z celého světa, na čemž si organizátoři zakládají, zvou instruktory i z velmi exotických zemí, ale na druhou stranu své pozvání opakují pouze těm, které britští návštěvníci pozitivně ohodnotí. Fakt, že jsem zde učila už potřetí, pokládám za obrovský úspěch a zároveň potvrzení vysoké úrovně lekcí aerobiku a body and mind v naší zemi.

Místo konání tohoto kongresu je ve srovnání s našimi kongresy velmi netradiční. Žádná sportovní hala nebo tělocvična, ale v duchu Black Poolu velká historická budova Winter Garden, sloužící s výjimkou tohoto víkendu jako místo konání divadelních představení, muzikálů, plesů, koncertů, kabaretů. Zpočátku mi přišlo velmi zvláštní předcvičovat na jevišti nasvíceném řadami reflektorů v sále, jehož stěny zdobí nástěnné malby a ze stropu visí obrovské křišťálové lustry, ale rychle jsem si na pohodlí velkého prostoru, perfektní akustiku a zvláštní atmosféru zvykla a začala si svou "show" užívat. Protože celá budova Winter Garden je připravena pojmout až 10 000 návštěvníků, je jasné, že kongres má skvělé zázemí, výstavní a prodejní plochy jsou prostorné, vždycky je kde si dát kávu, kde si odpočinout, ale na druhou stranu zábavní centrum nedisponuje šatnami ani sprchami, takže si každý přenáší své věci ze sálu do sálu a koupel si dopřeje až v hotelu nebo doma.

Co se týká vlastních lekcí, mohla bych popsat několik stran jen k tomuto tématu, je samozřejmé, že jsou tu k vidění vynikající lekce prezentérů světové úrovně (řadu z nich jsme představili i na kongresech FACE v ČR), ale i lekce obsahově i prezentací spíše k pousmání, což je v daném množství lekcí asi pochopitelné. Stylově zde opravdu najdete vše od klasického aerobiku, stepu, posilovacích lekcí, po nejrůznější body and mind hodiny, čistě taneční lekce, bojové sporty, spinning atd.

Jednotlivé sály jsou většinou věnovány jednomu typu lekcí a velmi často jsou sponzorovány určitou organizací, firmou apod., např. Scott pilates room, Star Trac Spinning foyer, Multitrax Studo Gallery ad., což je z hlediska marketinku zajímavé, protože pokud je nájem daného prostoru hrazen vystavovatelem, nemusí organizátoři náklady na pronájmy kalkulovat do vstupného, cena kongresu je tedy relativně nízká, navštíví ho díky tomu opravdu velké množství lidí, firmy mají možnost oslovit větší množství potencionálních zákazníků svých produktů a všichni jsou spokojeni. K ceně ještě jednu poznámku pro srovnání s našimi poměry: sice píšu relativně nízká, ale je to kolem 100 - 140 Liber, což je dvojnásobně více než například cena obuvi na aerobik, a zahrnuje pouze lekce, ne pitný režim nebo občerstvení a dárečky firem, jak je zvykem u nás...

Welcome Fitness v italském přímořském centru Numana je největším kongresem pořádaným italskou organizací FIF na přelomu dubna a května. Rovněž jde o třídenní kongres a opět se místem svého konání hodně liší od kongresů v Čechách. Probíhá v hotelovém komplexu přímo u pláže a většina lekcí se koná open air, tzn. na terase hotelu nebo na přilehlých venkovních tenisových kurtech. Když je počasí pěkné, je to opravdu nádhera, čerstvý vzduch, slunce, výhled na moře.

Když je ovšem chladno, což v dubnu bývá, zvlášť když poslední lekce končí kolem půl osmé večer, už to tak příjemné není. A když prší? Pokud jde o krátkou přeháňku, lekce prostě odpadne, pokud jde o trvalejší změnu počasí, tak je program přesunut do hal značně vzdálených od hotelu i od sebe navzájem a doprava je jaksi nechána na vlastní iniciativě účastníků. Vůbec si nedokážu představit, co by na to řekli někteří účastníci našich kongresů, kteří jsou schopní stěžovat si na jakoukoliv maličkost. Letos naštěstí nepršelo, sluníčko svítilo, ale pro opravdové zahřátí  bylo nutné naplno cvičit. 

Na dvou hlavních cvičebních plochách probíhaly nejpopulárnější lekce aerobiku, stepu, posilovacích lekcí TBW, Body pump, GAG (které jsou pro mě po celých 6 let, kdy do Itálie jezdím, obrovskou inspirací jak posilovat efektivně a funkčně, přitom maximálně šetrně, nápaditě a přitom jednoduše), latin dance a power stretch atd. Další  sály byly vyhrazeny speciálním disciplínám: Walking (lekce na chodicích pásech - od loňska obrovský hit), Spinning, Pilates a taneční sál s lekcemi od hip-hop až po balet.

Základem instruktorského teamu byli prezentéři FIF, z nichž nejznámější Julio Papi a Aleaandro Oliveri  mnohokrát cvičili i na kongresech u nás, a několik zahraničních hostů např.:Calvin Wiley z USA, Rebecca Small z Austrálie, Katia Vasilenko z Ruska a mezi dalšími i já, což pro mě byla obrovská výzva, protože úroveň lekcí na italských kongresech je velmi, velmi vysoká a zaujmout italské patrioty nepokrytě preferující domácí instruktory není vůbec jednoduché. Naštěstí se mi to podařilo:-).

Všem, kteří uvažují o kongresu v zahraničí, tuto zkušenost doporučuji, určitě je obohatí a posune v instruktorské činnosti o kus dál. Pokud jde o tyto 2 kongresy, mohla bych své postřehy shrnout do rady, že kdo chce mít co nejvíc zážitků, ať vyrazí do Anglie, kdo se chce hodně naučit, ať zkusí kongres Itálii. Všem, kteří budou mít jakékoliv otázky, je ráda zodpovím.

Lenka Velínská, 
prezentérka aerobiku a body and mind
školitelka FACE Czech a Fitness Blue Gym  Akademie

Redakce aerobic.cz velmi děkuje Lence za zpracování zajímavých postřehů.

 

 

text: Lenka Velínská,, foto: archiv autorky – 17. 05. 2008, 07.31:25

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist