Co dělá s tělem alkohol aneb jak pít s rozumem
Svátky vánoční spojené s oslavou Silvestra bývají pro mnohé z nás poměrně náročné – psychicky i fyzicky. I celoroční abstinenti v rámci společenských konvencí většinou sáhnou po pár skleničkách alkoholu.
Co se děje s tělem při konzumaci alkoholu?
Nejčastěji si větišnou vzpomene na játra.
Ta jsou jakýmsi katalyzátorem nečistot v těle. Odbourávají většinu alkoholu, který člověk vypije (zbytek odchází z těla dechem, močí a potem). Jsou schopny odbourat u průměrného dospělého člověka zhruba 8 g alkoholu za hodinu. Přitom například oblíbená dvanáctka obsahuje 15,4 g alkoholu na půl litru, 2 dcl desertního vína dokonce 25,2 g alkoholu.
Většina alkoholických nápojů také zvyšuje kyselost žaludku.
Žaludek je pak podrážděný, pociťujeme nevolnost, bolesti. Kyselost žaludku lze snížit třeba tím, že se před požitím alkoholu najíme, nebo v průběhu večera „proložíme“ alkoholické nápoje vodou. Zkusit můžete například i léčivou minerální vodu Vincentku, která pomáhá neutralizátor na překyselený žaludek a navíc doplňuje tekutiny dehydratovanému tělu. Lze ji využít také místo běžné vody k přípravě vinného střiku a doplnit tak ztrácené minerály.
Víte, že...
Po alkoholu jsme zpočátku obvykle veselejší, sebevědomější, uvolněnější, komunikativnější. Později se ale dostavují deprese či dokonce agresivita. Člověk ztrácí kontrolu i soudnost. Alkohol ovlivňuje signály, které oči vysílají do mozku. Obraz je rozostřený, snižuje se schopnost odhadnout vzdálenost a rychlost. Požití alkoholu ovlivňuje činnost rovnovážného ústrojí v lidském uchu. Může dojít ke snížení schopnosti orientace, rozeznávání zvuků i směru, ze kterého přicházejí.
Dehydratace organismu při požití organismu má vliv i na pokožku. Alkohol roztahuje cévy pod kůží, které se časem mění v nehezké žilky ve tváři. Dehydratace způsobuje její předčasné stárnutí. Zběsilá konzumace velkého množství alkoholu může způsobit nepravidelnou srdeční činnost a dechovou nedostatečnost.
26. 12. 2011, 13.52:41