Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Češi zkonzumují příliš málo ovoce a zeleniny!

Výsledky průzkumu pořádaného agenturou Millward Brown ukázaly že, česká strava stále postrádá dostatek ovoce a zeleniny. Dle Světové zdravotnické organizace je doporučená denní dávka 400 g, nejlépe rozdělená do pěti porcí. Přitom existují jednoduché a rychlé způsoby, jak nedostatek ovoce a zeleniny doplnit.

Ovoce a zelenina jsou důležitou součástí prevence mnoha nemocí, včetně rakoviny. Obsahují látky jako vláknina, vitamíny a minerály, které jsou Češi zkonzumují příliš málo ovoce a zeleniny! nepostradatelné pro lidské tělo. I když si stále více Čechů uvědomuje pozitivní přínos ovoce a zeleniny, jeho zastoupení ve stravě je stále zanedbatelné. Pouze 5% Čechů se podaří dosáhnout na doporučenou denní dávku 5 porcí ovoce a 4% v případě zeleniny. 2-3 porce ovoce denně se daří konzumovat 33% Čechů, zatímco u zeleniny je to 37% .

Hlavním důvodem nedostatečného přísunu ovoce a zeleniny ve stravě Čechů je nedostatek času. Plnohodnotná jídla se nahrazují rychlými a volně dostupnými svačinami. Češi si nejsou vědomi toho, že na trhu jsou dostupné i další, pro organismus více prospěšné produkty. Mezi ně patří džusy a pyré obsahující stejné množství cenných látek jako ovoce a zelenina, ze kterých jsou vyrobeny.

Světová zdravotnická organizace potvrzuje, že 200ml sklenice ovocného nebo zeleninového džusu denně nahradí jeden kus ovoce nebo zeleniny . Džusy jsou přírodní produkty, získávané výhradně z ovoce a zeleniny, bez přidaného cukru a konzervantů. Například jedna sklenice džusu k snídani poskytne organismu štědrou dávku vitamínu C, kterámu zajistí energii pro celé dopoledne.

Zdraví prospěšnou svačinou mohou být i ovocno-zeleninová pyré, která jsou na českém trhu stále čerstvou novinkou. Jsou dostupná v praktických kapsičkách, takže je možné si je vzít kamkoliv s sebou a mít je tak nadosah ruky kdykoliv a kdekoliv během dne. Za zmínku určitě stojí, že pyré jsou zcela přírodní produkty vyrobeny ze 100% ovoce a zeleniny.

Zařazení džusů a pyré do každodenního jídelníčku je tak chytrá cesta, jak zapracovat na zvýšení příjmu ovoce a zeleniny ve stravě.  
Kampaň je financována s podporou Evropské unie a Polské republiky a také z prostředků Fondu propagace ovoce a zeleniny. Pro více informací o kampani navštivte webové stránky www.dzusyapyre.eu nebo FB stránku Žijte Smart.

Asociace producentů džusů (KUPS) je oborovou organizací sdružující výrobce džusů a jiné subjekty, které přímo spolupracují s ovocnářským odvětvím. Již od roku 1993 zastupuje zájmy oboru ve státních a unijních iniciativách. Spolupracuje s vědeckými instituty, výzkumnými laboratořemi a státními a mezinárodními oborovými organizacemi. Jedná také v zájmu spotřebitelů pomocí zavedeného Dobrovolného systému kontroly džusů a nektarů (DSK), jehož činnost směřuje k zajištění trvale vysoké kvality džusů a obdobných výrobků. KUPS dále v rámci své činnosti podniká celou řadu reklamně-vzdělávacích aktivit, které propagují správné stravovací návyky, včetně konceptu 5 porcí zeleniny a ovoce, z nichž jednou může být sklenice džusu. Více informací o KUPS najdete na webu: www.kups.org.pl.

Pro více informací o chytrých vitamínech, včetně tipů na to, jak pomoci dětem najít cestu k ovoci a zelenině navštivte www.dzusyapyre.eu a FB stránku Žijte Smart.

 

01. 09. 2015, 22.04:35

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist