Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Bio frčí po celém světě

Určitě jste je při svých nákupech zaznamenali – na první pohled nenápadné výrobky, zařazené mezi zboží zdravé výživy. Jedná se o biopotraviny, jež se u nás i ve světě těší stále větší oblibě. Tyto výrobky pocházejí ze šetrného ekologického zemědělství a často obsahují více důležitých živin.

Biopotravina je potravina vyrobená ze surovin pocházejících z ekologického zemědělství, což je pokrokový způsob hospodaření s kladným vztahem k půdě, rostlinám, zvířatům a přírodě. Nepoužívají se pesticidy, umělá hnojiva ani geneticky modifikované organismy. Na ekofarmách se zvířata chovají s možností výběhu nebo pastvy a jsou krmena přirozenými krmivy bez stimulátorů růstu či hormonálních přípravků. Výsledkem ekologického zemědělství je produkce potravin v biokvalitě.

Při zpracování biopotravin se nepoužívají umělá barviva, aromatické a konzervační látky, dochucovadla a další cizorodé přídavné látky. Aby mohly výrobky nést označení bio, musí minimálně 95 % použitých surovin pocházet z ekologického zemědělství. I samotná výroba biopotravin podléhá speciálnímu režimu, musí být například zcela oddělena od výroby běžných potravin. Splnění všech výše uvedených požadavků musí být podloženo certifikací, kterou udělují kontrolní orgány s tímto oprávněním.

Mezi výrobky najdete například müsli, nápoje, ovoce a zeleninu, ale také rýži, mouku a jiné jednodruhové potraviny. Za pozornost stojí biomaso, které určitě ocení všichni, kteří mají mlsný jazýček. Například takové biohovězí je známé svojí  křehkostí a šťavnatostí, které běžné maso postrádá. Zajímavostí na našem trhu je biovíno z unikátní biosférické rezervace Pálava v odrůdách Malverina a Laurot, které do prodejen dodává charismatický Moravák Miloš Michlovský. Jeho biovinice vznikla již v roce 1985!

Ptáte se, kde všude lze biopotraviny nakoupit? Není třeba navštěvovat daleké ekofarmy ani hledat specializované prodejny! Nyní jsou biopotraviny k dostání  i v běžných supermarketech. Největší nabídku biopotravin nabízí od října tohoto roku řetězec obchodů Tesco, který před pár dny představil vlastní řadu biovýrobků pod názvem Tesco Organic. Tesco nabízí více než 120 výrobků v kvalitě bio v dobře rozeznatelných obalech černo-zelené barvy.

Bio už opravdu dávno není pouhých pár výrobků ekologického zemědělství, ale celý životní styl. „Průzkumy mezi našimi zákazníky ukazují, že lidé se stále častěji zajímají o to, co jí, jak jsou nabízené potraviny kvalitní, zdali jsou prospěšné pro jejich organismus, a v neposlední řadě také o to, odkud pochází,“ uvádí Zuzana Hamplová, manažerka výrobků značky Tesco.

 

text: MM/TESCO, foto: TESCO – 13. 10. 2007, 11.55:44

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist