Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Běžecké pásy: jak vybrat ten správný

Ideální způsob, jak si zvednout fyzickou kondici, posílit kardiovaskulární systém a zpevnit postavu – tak se odjakživa mluví o běhu. Je to logické, protože se jedná o nejpřirozenější pohyb pro člověka. Ne vždy ale máme možnost vyběhnout do blízkého lesa, zvlášť pokud bydlíme v centru města, kde se běhání rovná kličkování mezi auty a čekání na semaforech. A to nemluvíme o tom jedovatém vzduchu…

„Pokud nemáte v okolí domova místo, kam je možné si jít bezpečně zaběhat, nebo se vám v zimě jednoduše nechce do mrazu, jsou vhodnou alternativou běžecké pásy,“ říká Ondřej Varga ze společnosti Kettler, známé svými fitness trenažéry vyráběnými v Německu.Trénink na běžeckém pásu má řadu výhod. Na každém lepším pásu jde elektronicky nastavit rychlost běhu a také úhel sklonu pásu. Každý si tak může navolit hodnoty přesně vyhovující jeho momentální tělesné kondici. „Kdo se bojí, že běh neudýchá, jednoduše si nastaví pás pro svižnou chůzi. Zvláště ženy oceňují možnost chůze nebo běhu do kopce, kdy se lépe zpevňuje postava“ vysvětluje Ondřej Varga. „Při běhu se navíc uvolňují endorfiny, tzv. hormony štěstí. Každý, kdo pravidelně sportuje, to určitě může potvrdit. Běžecké pásy umožňují trénink v pohodlí domova. Uvolní stres a samozřejmě zlepšuje kondici i postavu. Při tréninku se zapojují všechny svalové partie spodní části těla,“ dodává.

Na jaké parametry si dát pozor, když se rozhodujete, který pás si pořídit domů? „Určitě se zajímejte o přesné rozměry trenažéru, samozřejmě hlavně v případě, že nemáte k dispozici prostornou domácí posilovnu. Pás by se měl do místnosti pohodlně vejít, aby kolem něj bylo dost místa. Důležitý je alespoň metr prostoru za pásem, aby se trénující při případném pádu neuhodil o něco do hlavy. Pokud budete pás mezi použitím uklízet, zjistěte si, zda jde pohodlně složit a jaké má rozměry po složení,“ upozorňuje Ondřej Varga. „A když už mluvíme o rozměrech, velmi důležitá je šířka běžecké plochy. 40 cm je minimum, abyste se nemuseli při běhu neustále koukat pod nohy, kam šlapete.“

Další parametr, který stojí za to ohlídat, je způsob odpružení běžecké plochy. Levnější pásy totiž odpružením nedisponují, a i když ušetříte, cenu zaplatí vaše klouby. Především u osob s vyšší hmotností je kvalitní odpružení důležité, a to jak z hlediska šetrnosti ke kloubům, tak i z důvodu delší životnosti pásu. Různé pásy také nabízejí rozdílné rozpětí možného nastavení úhlu sklopení plochy a také rychlosti. „Rozdílné funkce naleznete u tréninkových počítačů. Některé nabízejí jen měření základních údajů, např. rychlosti, uběhnuté vzdálenosti a průměrné rychlosti, na druhou stranu pokročilejší stroje nahradí tréninkový deník i trenéra,“ říká Ondřej Varga. „Umožňují volit různé kondiční programy, signálem vás povzbudí, abyste se udrželi na potřebné tepové frekvenci, a pokud máte trenažér propojený s počítačem, všechny údaje se uloží do paměti, abyste si mohli porovnat svoji výkonnost v čase. 

 

text: MM/KETTLER, foto: KETTLER – 20. 09. 2007

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist