Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

BASF přichází s plavkami budoucnosti

Bikiny, klasické plavky či plavkové šortky jsou nepochybně součástí šatníku každého z nás. Ačkoli se liší nejrůznějšími tvary a barvami, jednu věc mají společnou - vyrábí se ze syntetických vláken. V budoucnu by se však při jejich výrobě mohly využívat i obnovitelné zdroje. Společnost BASF totiž uspěla při pokusu o produkci butandiolu na bio základu (BDO), který je důležitou surovinou pro výrobu plastických hmot, elastických vláken a filmů. Právě tento prvek se stane v budoucnosti základní složkou materiálů, z nichž se vyrábí sportovní oblečení, oděvy určené pro aktivní vyžití a v neposlední řadě také plavky.

BASF přichází s plavkami budoucnosti

Zatímco ženské plavky prošly dlouhým vývojem, pánská plavková móda se příliš nezměnila. Na počátku 20. století nosili muži pruhované obleky s krátkými nohavicemi a plavky se postupně zkracovaly a zmenšovaly až do jejich dnešní podoby. U ženských plavek však důležitých milníků najdeme mnohem více. V 18. a 19. století, kdy se objevily první veřejné plavecké bazény, musely ženy a dívky nosit plavecké úbory, které zakrývaly celé jejich tělo. Plavkyse často vyráběly z pletených materiálů, jako je vlna nebo bavlna, byly velmi těžké a absorbovaly velké množství vody. Často se tak stávalo, žeplavecký úbor nasáklý vodou stahoval plavkyněke dnu a ty musely doslova bojovat o život. Pohled veřejnosti na plavky změnila v roce 1907 australská plavkyně Annette Kellermanová, která byla na pláži v Bostonu zatčena za nošení plaveckého úboru, jenž pevně obepínal její křivky. Třicátá léta pak přinesla odhalení zad a pomalu se začaly vyrábět i plavky dvoudílné. O velkou oblibu jednodílných plavek bez nohaviček, rukávů a s hlubokými dekolty se postaraly filmové hvězdy a nově vznikající módní časopisy. Bikiny, které známe a nosíme dnes, přinesla až padesátá léta 20. století.

O společnosti BASF: Ve společnosti BASF tvoříme svět chemie – a činíme tak již 150 let. Rozsah našeho portfolia sahá od chemických látek, plastů, přes speciální chemii a produkty pro ochranu rostlin po ropné produkty a zemní plyn. Jako přední světová chemická společnost spojujeme hospodářský úspěchs ochranou životního prostředí a sociální zodpovědností. Prostřednictvím vědy a inovací umožňujeme našim zákazníkům reagovat v téměř každém průmyslovém odvětví na současné i budoucí potřeby společnosti. Naše produkty a řešení přispívají k zachovávání zdrojů, zajišťování výživy a zlepšování kvality života. Tento náš přínos jsme shrnuli do našeho firemního záměru: Tvoříme svět chemie pro trvale udržitelnou budoucnost. V roce 2014 dosáhla společnost BASF obratu přes 74 miliard EUR a ke konci téhož roku zaměstnávala okolo 113 000 pracovníků. Akcie společnosti BASF jsou obchodovány na burzách ve Frankfurtu (BAS), Londýně (BFA) a Curychu (AN). Další informace o společnosti BASF najdete na internetu na adrese www.basf.com.

 

28. 07. 2015, 19.02:14

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist