Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Aqua Combat

Aqua Combat byl vyvinut začátkem 21. století ve Velké Británii. Záměrem bylo zkombinovat účinnost cvičení v tělocvičně s výhodami cvičení ve vodě. Cvičení ve vodním prostředí ve stylu Aqua Combat je dynamické, energeticky účinné a koordinačně náročné. Kombinuje výhody tréninku ve vodě, které vychází ze základních pohybových technik Aqua fitness s aplikací bojových prvků.

Co je Aqua Combat?

Aqua Combat bychom mohli charakterizovat jako pohybovou aktivitu ve vodním prostředí, která využívá některé prvky zejména z boxu, kick-boxu, karate, atd., jako jsou údery, kopy a jejich kombinace. Aqua Combat je cvičení, ve kterém jde spíše o zvyšování úrovně pohybových schopností a dovedností a o pohybový projev.

Údery a kopy, které v Aqua Combat využíváme, však nejsou mířeny proti cvičencům navzájem. Jde o bezkontaktní pohybovou aktivitu. Cílem cvičební lekce není, aby se cvičící skupina stala bojeschopnou. Jediným soupeřem a protivníkem se stává odpor vody, který se cvičenci snaží porazit.

Pohyby jsou uskutečňovány v sekvencích. Po zahřátí ve formě aqua aerobiku následuje série základních úderů (např. přímý úder vpřed), nejprve v pomalém tempu, aby si cvičenci osvojili vykonávaný pohyb, přičemž tělo je stále ponořeno po hrudník až po pás ve vodě. Dále se přidávají kopy vpřed, vzad a stranou. Výsledkem je poté kombinace úderů a kopů v několika opakováních po sobě a v různé návaznosti. Vazby tvoříme jednoduché, protože správné provedení úderů a kopů je pohybově obtížné a vyžaduje dlouhodobý trénink a neustálou pozornost cvičících i instruktora. Zátěž zvyšujeme přidáváním poskoků u začátečníků a zrychlováním úderů a kopů u pokročilých.

Jak vypadá trénink Aqua Combatu?

Zapojujeme intervalový i kruhový trénink, tj. rozdělení cvičenců do více skupin, každá skupina cvičí jiný prvek po určitou dobu (např. 1min), po té 10 vteřin na přechod do dalšího stanoviště.

Cviky by se měly provádět s takovou rychlostí, aby byly účinné a zároveň aby splňovaly zdravotní hledisko. Aktivita je nepřetržitá. Bez přestávky po dobu alespoň 30 - 45 minut, což poskytuje kromě stimulace svalstva také dobrý kardiovaskulární trénink ve formě aerobního cvičení a může napomoci lepšímu spalování energie. Během cvičení dosahujeme tepové frekvence na úrovni 60 – 70 % tepového maxima, kde můžeme regulovat hmotnost a rozvíjet kondici. Taková lekce umožňuje spálit asi 300 kalorií.

V případě, že si klademe za cíl udržet cvičence v kondici, můžeme volit mezi Aqua Combatem ve formě klasické aerobní lekce nebo vyzkoušet Aqua Combat ve formě intervalového a kruhového tréninku.

Aqua Combat podporuje posílení svalů nejen horních a dolních končetin, ale má také vliv na oblast trupu. Při provádění úderů a kopů např. v přechodné vodě, je důležité aktivovat břišní svalstvo, abychom zamezili přetížení zad v bederní oblasti. K tomu nám také napomáhají svaly hlubokého stabilizačního systému, protože nám ve stížených podmínkách zajišťují lépe udržet stabilitu.

Dále tato aktivita zahrnuje série plyometrických cvičení, které posilují dolní končetiny, srdce a plíce. Jedná se o výskoky, které zvedají váhu celého těla ze stoje. Při provádění úderů můžeme využívat pomůcky na horní končetiny – rukavice.

Výhodou Aqua Combatu je, že je vhodný pro cvičence s různou úrovní fyzické zdatnosti. Není tedy důležité, aby cvičenec splňoval tělesné předpoklady pro toto cvičení a jeho rozvoj, jako je tomu například v karate nebo v boxu. Instruktor může cvičení individuálně upravit a zároveň si mohou cvičení sobě přizpůsobit i sami cvičenci. Lekce Aqua Combat jsou vhodné i pro úplné začátečníky, protože se cvičí jak v přechodné vodě, tak i v hluboké vodě.

Kde si Aqua Combat vyzkoušet?
Pokud vás Aqua Combat zaujal, můžete si ho vyzkoušet pod vedením kvalifikovaných instruktorů v rámci Aerobic studia Petry Moudré v Brně. Začíná se 6.9. 2010 a přihlásit se můžete na
www.aerobicstudio.cz. Tak neváhejte a prožijte hodinu nabitou energií, Aqua Combat!

 

text: Aerobic studio Petry Moudré, foto: Aerobic studio Petry Moudré – 03. 09. 2010, 08.31:15

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist