Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Aloe vera: nové poznatky v oblasti výzkumu

Aloe vera  je zázračnou rostlinou s tisíciletou tradicí. Již staří Egypťané uctívali aloe veru jako "rostlinu nesmrtelnosti," ve starém Řecku byla šťáva z jejich listů doporučována na krásu, zdraví a dlouhý život. Později se tato rostlina vydala po boku Kryštofa Kolomba jako univerzální lék na výpravu do Indie, kde také získala svůj proslulý název "lékař v květináči." Aloe vera je jedním z nejúžasnějších darů přírody, který co do léčivých vlastností nemá obdoby.  Je s oblibou využívána k vnitřnímu i vnějšímu použití, a to jak ve farmaceutickém průmyslu, tak v kosmetice. Vděčí za to svým širokospektrálním účinkům.

Aloe vera se řadí mezi sukulenty a přesto, že se podobá spíše kaktusu, patří do rodiny liliovitých, kam řadíme např. cibuli, česnek či chřest. Rostlina dozrává po 4 letech, kdy se dá začít se sklizní obsahu jejich listů (směs vnitřního gelu a šťávy) za účelem produkce různých léčebných přípravků. Existuje více než 200 druhů aloe, ale pouze 3 až 4 z nich mají léčivé účinky. Za tu nejúčinnější je označována Aloe Barbadensis (Miller) aneb aloe vera. Moderní věda prokázala, že tajemství blahodárných účinků aloe vera spočívá v unikátním složení, které je souborem různých vitaminů, minerálů, enzymů, protizánětlivých látek atd. Nejdůležitější složkou aloe vera jsou však jednoznačně mukopolysacharidy, neboť ovlivňují biologickou aktivitu ostatních látek v extraktu této rostliny.

Proč užívat šťávu z aloe vera? 

1. Aloe vera pomáhá organismu v boji proti volným radikálům

S výrazem volné radikály se setkáváte stále častěji. Málokdo však ví, oč skutečně jde a jaké jsou důsledky jejich působení. Volné radikály můžou způsobit poškození buněk nebo i tkáně orgánů, což bývá spojováno s řadou vážných chorob (zhoubné nádory, kardiovaskulární choroby, např. hypertenze, ateroskleróza, neurodegenerativní choroby jako Parkinsonova choroba,  Alzheimerova demence, diabetes, revmatoidní artritida, dokonce i proces stárnutí). Příroda sama vyvinula regulační mechanismy proti volným radikálům. Tyto mechanismy zahrnují zejména antioxidanty. Aloe gel obsahuje řadu antioxidačních látek (vitaminy C, E, zinek a sedm dismutáz superoxidů atd.) a současně je schopen aktivovat ochranné systémy v těle. Aloe vera tedy může hrát významnou úlohu při ochraně před volnými radikály.

2. Vnitřní přínos Aloe vera pro artritické, kloubní a svalové bolesti

Biologicky aktivní Aloe vera byla s dobrými výsledky testována při závažných bolestech kloubů a svalstva, spojené s artritidou a bolestí spojených se záněty. Podle studií každodenní požívání biologicky aktivní aloe může napomoci prevenci a způsobit regresi chronické artritidy! 

3. Úleva od zažívacích problémů

Šťáva z Aloe vera se dnes pije především pro úlevu od problémů spojených s vředy, zažívacími potížemi a potížemi ledvinového typu. Po požití biologicky aktivní šťávy z aloe bylo popsáno pravidelnější zažívání, lepší pocity spojené se zažíváním a zvýšení hladin energie. Řada lidí, kteří trpěli nechutenstvím, syndromem podrážděného střeva, zvýšenou hladinou žaludeční kyseliny, žaludečními a dvanáctníkovými vředy a kolitidou, udávala po požívání šťávy z Aloe vera úlevu od těchto potíží.

4. Onemocnění koronárních cév

Koronární srdeční onemocnění patří u nás mezi hlavní příčiny úmrtí. Podle různých studií užívaní gelu z Aloe vera může mít příznivý účinek na akumulaci lipidů v krvi, jež je spojena s tímto onemocněním. Testované skupiny, kterým byla podávána Aloe vera, prokázaly pokles celkového cholesterolu, triglyceridů, fosfolipidů a hladin neesterifikovaných mastných kyselin, které urychlují akumulaci tukových látek ve velkých a středních tepnách a také v koronárních artériích srdce.

5. Cukrovka

Cukrovka je dalším závažným onemocněním lidstva, které je spojováno s řadou komplikací, jež zvyšují riziko úmrtí, včetně srdečních onemocnění, mrtvice, obezity, rakoviny, vysokého krevního tlaku, selhání ledvin, neurologických onemocnění atd. Zjistilo se, že Aloe vera má výrazný antidiabetický účinek, včetně normalizace krevního cukru (glukózy). Pacienti s cukrovkou mají navíc sníženou obranu proti volným radikálům, nižší hladiny antioxidantů (např. vitaminů C a E) a nižší aktivity antioxidačních enzymů fáze II. Užívání Aloe vera přirozeným způsobem stimulovalo produkci těchto enzymů fáze II a také zvyšovalo biologickou dostupnost vitaminů C a E v krvi.

(Zdroj: Aloe vera v léčbě oxidativního stresu, Ken Jones, vedoucí vědecký pracovník, Aloecorp, Inc. a  TOTAL HEALTH Vol. 29, č. 2)

Proč užívat ACTIValoe?

U pěstování rostliny doma v bytě klademe důraz na estetickou stránku, avšak v případě, že máme zájem využívat léčebného efektu šťávy z aloe vera, je situace mnohem složitější. Pokud se aloe nepěstuje ve svém přirozeném prostředí - s dostatkem slunce a minerálů z půdy, může být její kvalita ovlivněna zejména nízkou koncentrací účinných látek. Dalším problémem „aloe šťávy domácí výroby“ je vysoká koncentrace antrachinonových laxativ, která mohou způsobovat velice nepříjemné křeče a průjem. V laboratorně zpracované šťávě z aloe vera je množství těchto látek cíleně redukované.

Všechny průzkumy byly provedeny na biologicky aktivní Aloe vera, která jako jediná může poskytnout požadovaný účinek a kvalitu. V České republice existuje pouze jediná biologicky aktivní Aloe vera s garantovaným 10% celkovým zastoupením polysacharidů ve svém obsahu – řeč je o ACTIValoeTM. Přípravky z ACTIValoeTM nabízejí to, co nemůže nabídnout žádný jiný výrobek z aloe vera – zaručenou biologickou účinnost. Pokud chcete udělat pro své zdraví více, vyzkoušejte novinku na trhu Barny´s ACTIValoeTM GOLD (382 Kč), anebo osvědčený přípravek Barny´s ACTIValoe FORTE (245 Kč), které snadno seženete v každé lékárně.

 

text: Avanti Promotion/www.activaloe.cz. , foto: www.activaloe.cz. – 19. 09. 2007

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist