Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Radka Neubertová: Jak jsem hledala jehlu v kupce sena

Koncem května skončily mé pravidelné večerní kurzy Pilates s mými klienty. Zatímco jsem se v červnu dávala dohromady po operaci, přemýšlela jsem, jak a čím se hodím zpět do formy. Zjistila jsem, že potřebuju změnu. Že se potřebuju hýbat já sama, aniž bych u toho přemýšlela o klientech a opravovala a vysvětlovala a šila cviky na míru…prostě, abych si já šla jen tak hejbnout kostrou a nemyslet.

Rozhodla jsem se během léta otestovat různé lekce, různé instruktory, různá centra… abych si vytipovala, kam a ke komu budu chodit utrácet peníze a svůj drahocený volný čas. Plná nadějí, že si jen vyzkouším, jaký typ lekce mi sedí, jsem se vydala do poměrně vyhlášených center. Bude to Hatha joga, Vinyasa joga, Ashtanga, BOSU nebo raději TRX? Bohužel, víc než procházku růžovou zahradou připomínaly lekce horory.

Jen malý nástin toho, s čím se na lekcích taky můžete setkat…Radka Neubertová

Ashtanga joga – lektorka nám na začátku hodiny rozdala papíry s vytištěnou 1.sérií se slovy, že se to máme doma naučit, abychom věděli, co máme cvičit a ona mohla více opravovat a nemusela nic vysvětlovat. Měla jsem pocit že snad bude na další hodině zkoušet. „Neubertová, co následuje po Trikonasana? Nevíš? Za pět!“. Instruktorku vlastně vůbec nezajímalo, co kdo cvičí, neb by se řídila podle nejslabších článků v lekci a ne podle dvou nejsilnějších. Litovala jsem ty ženské, co si huntovaly v pozicích bederku a rvaly zadní strany stehen. Všechny pozice říkala v sanskrtu, ale bez vysvětlení. „Zaktivuj Mulabandhu!“ Pak se po hodině bavim s kamarádkou a ptám se jí, zda ví, co to ta Mulabandha je. Odpověď „no nevim, ale nestíhám se zeptat“. Takže hlavně, že všichni víme, co máme cvičit, že? Ani, když to řeknete česky „zaktivujte pánevní dno“, ale neřeknete JAK, tak to většinou klient laik nedokáže.

Hatha joga – v klidu si cvičíme, během lekce pár klientů pije a najednou instruktor vybafne „co uděláte, když nemáte pití?“ Klienti nechápavě zírají. Instruktora to neodradí a pokračuje „No? Co udělal Ježíš, když šel po poušti?“ Úplně mě odrovnal, takže si nepamatuju, co Ježíš na poušti udělal. Nějak mi nesedí tahat Ježíše zrovna do jogy. Hatha joga – jiná instruktorka. Přišla krásná instruktorka ladným kočičím krokem s šíjí dlouhou až do nebe…na začátku lekce se zeptala, kdo je na lekci poprvé, zda máme nějaká zdravotní omezení…krásně ta lekce začala a já si lebedila, že už jí možná mám. Jsem se radovala předčasně, neb minutu na to, co se klienti nesměle svěřili se svými zdravotními potížemi, nás krásná jogínka uzemnila „já teda mám potíže s krční a hrudní páteří a tak ty lekce stavím tak, aby mě to nebolelo“. Tudududum…a co JÁ? Já si zaplatla 220 Kč a bolí mě pravá kyčel?

TRX – výborná pomůcka, pokud se cviky ušijí klientovi na míru! Na lekci jsme byly tři ženy. Spousta času na vysvětlení a hlavně spousta času na opravení a korekce chyb. Příprava na vzpory s nohama v TRX. Nejen že instruktorka k nám cvičí zády, ale vysvětlení techniky cviku korunuje slovy „no neměly byste mít prohnutý záda, ale vy je mít stejně budete, takže to nevadí“. Cooo? Jak nevadí? Kde ses, holka, školila? No a jelikož to dle jejích slov nevadí, tak další dvě spolucvičky měly záda prohnutý. Žádná korekce, žádné vysvětlení jednodušší pozice. Ach jo.

To jsou jen střípky z mého letního hledání. Bohužel skoro na každé hodině bylo NĚCO, co mě odradilo. Našla jsem pouze dvě instruktorky, na které bych šla znovu a které bych s čistým svědomým doporučila dál. Na to, že jsem za lekci zaplatila od 140,- do 220,- je to tristní!

Já jakž takž vím, jak cviky či pozice mají technicky vypadat. Vím, co si k sobě můžu dovolit. Znám své silné a slabé stránky. Dokážu se šetřit. Bohužel tohle neví běžný klient. Nezná podrobně techniku, většinou se nedokáže opravit. Neví, že to, co instruktor říká, není úplně dobře a že si tím může třeba přitížit. Pořád je mezi klienty trend, že dobrý instruktor je ten, který vás na lekci zruší a vy odcházíte po čtyřech a druhý den se nehnete.

 • Lidi myslete (na sebe)! Cvičte ne kvůli zpocenýmu triku, ale hlavně pro zdravou fyzičku.
 • Instruktor by se měl na začátku lekce informovat, kdo je na lekci poprvé a případně na zdravotní omezení.
 • Během lekce by měl mít stále kontakt s klienty
 • Při náročných cvicích by měl ukázat i jednodušší varianty a dávat na výběr
 • Oprava a korekce klientů při cvičení je nutnost!
 • Měl by vysvětlit JAK máte cvik provést. Pokyn „Zaktivuj břicho“ nestačí! Musí vysvětlit, jak to máte udělat, neb při cvičení pokud jsou břišní svaly slabší, nebo budete v malinko jiném postavení, se může místo břicha aktivovat zádové svalstvo, stehna či ohybače kyčle. Přetížíte, co nemáte, a cvik pak nemá smysl.
 • Instruktor cvičí pro klienty a ne pro sebe.

Radka Neubertová
Instruktor Pilates Clinic Method a BOSU
Vedení skupinových a soukromých lekcí
www.neubertova.cz

Nejčtenější reportáže:

 1. IV. Aerobic kongres Trnava
 2. Dana Kučerová: BEST of FACE Czech na Hamru
 3. Mezinárodní Fitness Den v Plzni
 4. Eva Kubalová: Best of FACE CZECH
 5. David Daceman: Šmrncovní akce CAPRO TEAM SHOW měla opět náboj!
 6. Kajča Jarošová: Největší jóga festival ve střední Evropě aneb skvělá neděle na Reebok Yoga Sensation v Praze
 7. Kongres Fitness story rozhýbal Olomouc
 8. VZP TOUR s Hankou Kynychovou vyvrcholilo v Praze
 9. Dana Kučerová a Jarda Vobr rozhýbali VŠE. A Vlasta Matoušová vám o tom napsala, protože to zažila na vlastní nohy
 10. Finále celorepublikové soutěže v aerobiku Mistry s mistry
 11. Veronika Buriš: TŘI TITULY MISTRŮ EVROPY PRO AEROBIC TEAM CHUCHLE
 12. Tělo a Mysl Tour 2016 v Plzni
 13. Lucie Reichlová: 3D FITNESS kongres - 8. ročník Pohyb a zdraví 2018
 14. Karolína Šramlová: Jak jsem si po letech užila závody v aerobiku
 15. Jana Mňahončáková: Reebok Spartan Race ženskýma očima
 16. DanceXtreme díky FACE CZECH ACADEMY poprvé v České republice!
 17. Pepa Růžička: Houmr run Konopiště - počátek tradice?
 18. Zuzana Ryšavá: Jak jsem si užila Mezinárodní kongres BEST OF FACE 2014
 19. Kynychová pomáhá pohybem obětem domácího násilí: Podpořit jí v Praze přišla celá řada známých osobností!
 20. Aerobicmania 2014 pohledem Kajči Jarošové: Famózní desítka
 

01. 09. 2014, 17.59:55

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist