Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Správná péče o kontaktní čočky

Cvičit s brýlemi není nic příjemného ani praktického. Právě proto i skalní příznivci brýlí sahají při sportu raději po kontaktních čočkách. Připomeňme si pár důležitých zásah, které bychom měli dodržovat, abychom si uchovali dobré zdraví a kvalitu čoček.  Zvolením vhodného režimu nošení a výběrem kvalitní čočky není totiž veškerý úspěch a bezproblémové nošení kontaktních čoček zaručeno. Pro zachování kvality čoček je třeba poctivě dodržovat správný postup jejich používání a péče o ně, které každému uživateli vysvětlí v aplikačním středisku (optice nebo ordinaci očního lékaře) před zakoupením čoček. Nedostatečná nebo žádná péče může kontaktní čočky nejen poničit, ale také vést k řadě zdravotních problémů. Pravdou je, že většina komplikací vznikajících při nošení kontaktních čoček je způsobena jejich nesprávným používáním.

Na kontaktních čočkách se během používání vytvářejí tukovo-bílkovinné usazeniny, které se mohou stát živnou půdou pro rozličné bakterie. K tomu často stačí i mikroskopická vrstva neviditelná pouhým okem. Proto se čočky mají čistit a desinfikovat po každém vyjmutí z oka. K tomu slouží pouze roztoky určené pro ošetřování kontaktních čoček. Důležité je věnovat pozornost tomu, na jaký typ čoček je roztok určen. Při použití nesprávného roztoku na silikon-hydrogelové čočky nemusí být desinfekce čoček dostatečná nebo se mohou dokonce poškodit. Na měkké kontaktní čočky se v žádném případě nesmějí používat přípravky určené k ošetřování pevných čoček.

V současnosti používané měkké kontaktní čočky se již nevyvářejí, jako se to dělávalo se staršími typy s nižším obsahem vody. Var sice zničí všechny mikroorganismy a nepotřebuje k tomu ani žádné škodlivé chemikálie. Proto tato metoda vypadá na první pohled velmi bezpečně a spolehlivě. Problémem však je, že usazeniny vzniklé na čočce během varu mění svoje chemické složení a při jejím opětovném nasazení způsobují vážné alergické reakce na oku. Ty často vedou k celoživotní kontraindikaci nošení čoček.

Pro dobré a správné vyčištění kontaktních čoček je nezbytné, aby proběhly všechny následující fáze čištění:
• desinfikování, při kterém se zničí všechny mikroorganismy přítomné na čočce
• denní očištění, kdy se odstraní nečistoty volně ulpívající na povrchu čočky
• oplachování a uchovávání čoček (mimo peroxidové systémy)
• hydratace – většinou prováděná zvlhčovači či zvlhčovacími kapkami
• proteinové čištění – odstranění bílkovinových usazenin (obvykle není potřeba u čoček s plánovanou výměnou, které se vymění, než začnou depozita způsobovat problémy)
• Neutralizace – nutná pouze v případě používání peroxidových roztoků

Pro čištění měkkých kontaktních čoček se dnes nejvíce používají tzv. jednokrokové přípravky. To znamená, že se všechny funkce čištění provedou jedním roztokem. Na trhu je jich k dispozici velký výběr. Pravdou je, že kvalitní čočky vyžadují také kvalitní přípravky na jejich ošetření, které jsou určené pro daný typ čoček. Kdo si koupí nový drahý vůz, např. Mercedes, bude také používat pouze kvalitní pohonné hmoty a nebude tankovat u pochybné pumpy.

Kvalitní roztok na údržbu čoček typu all-in-one obsahuje složky, které čočky desinfikují, hydratují i oplachují. Mohou se také používat k uchovávání čoček. Pokud se na čištění a uchovávání čoček použije pouhý čistý fyziologický roztok, čočky se pouze opláchnou a zabrání se jejich vysychání. Úplně však chybí fáze chemického odstranění usazenin a desinfekce, čímž si uživatel může způsobit velice nepříjemné komplikace.

Důležité je starat se i o další doplňky pro uchovávání čoček, zejména o pouzdro, do kterého se čočky při čištění ukládají. To se doporučuje vyměňovat s každou novou lahví roztoku. Pouzdra bývají součástí balení roztoků na čištění čoček. Příkladem kvalitního víceúčelového roztoku je SOLOCARE AQUA™ společnosti CIBA Vision®. Ten kromě všech složek nezbytných pro kvalitní vyčištění čoček obsahuje Hydrolock™ efekt na bázi provitaminu B5 a sorbitolu pro dlouhotrvající zvlhčení čoček. Každé balení navíc obsahuje nové pouzdro na kontaktní čočky se systémem MicroBlock™, který postupným uvolňováním iontů stříbra přispívá k ničení bakterií.

Studie ukazují, že citlivost na chemické a konzervační látky v mnoha víceúčelových roztocích může zapříčinit oční potíže a pocity „suchého oka“. Tyto potíže často odezní, pokud nositelé kontaktních čoček začnou pro jejich čištění používat roztoky na bázi peroxidu vodíku. Díky tomu, že peroxid vodíku je sám o sobě konzervační látkou, která se za přítomnosti katalyzátoru rozpadá na kyslík a vodu, není zapotřebí do těchto roztoků přidávat jiné konzervanty. Takovým je jednokrokový roztok AOSEPT® Plus vytvořený bez přídavku konzervačních látek, které jsou jinak obsaženy ve většině víceúčelových roztoků. Během neutralizačního procesu, který probíhá šest hodin ve speciálně navrženém pouzdře, se čočky dokonale vydesinfikují a vyčistí. Tento proces je nastartován díky platinovému disku v pouzdře na čočky, kdy se 3% roztok peroxidu vodíku začne rozkládat do podoby čistého fyziologického roztoku. Díky tomu je tento roztok vhodný i pro alergiky.

Až do listopadu 2007 se nabízí nejjednodušší příležitost vyzkoušet kontaktní čočky AIR OPTIX™. Pro osoby, které si nechají kontaktní čočky aplikovat poprvé, jsou na podzim připraveny speciální balíčky, ve kterých dostanou, kromě standardního zkušebního páru čoček AIR OPTIX™, pouzdra na čočky a startovacího balení roztoku pro jejich údržbu, ještě pět párů jednodenních čoček Focus® DAILIES® s AquaComfort, balení zvlhčujících kapek AQuify® a kupóny pro zvýhodněný nákup. Současně každý, kdo si v této době zakoupí čočky AIR OPTIX™ společně s doporučeným roztokem SOLOCARE AQUA™, dostane jako dárek větší balení tohoto roztoku a to vše v praktické kosmetické taštičce.

Věděli jste, že...
• Fyziologický roztok zabrání vysušení čočky, když je v něm čočka ponořená, ale nijak ji nedesinfikuje ani nečistí
• Pouzdro na KČ je potřeba měnit pravidelně, protože jinak mohou bakterie způsobující infekce nebo nepohodlnost kontaktních čoček růst v něm, i když se o čočky jinak dobře staráte

Od října je na českém trhu novinka, která přináší další možnost volby lidem trpícím astigmatismem – kontaktní čočky AIR OPTIX™ pro ASTIGMATISMUS, které mají nejvyšší propustnost pro kyslík ze všech měkkých kontaktních čoček na světě určených pro korekci této oční vady. Osoby, které měly z nějakého důvodu problém s nošením běžných kontaktních čoček pro astigmatiky, měly dosud pouze dvě volby: buď se vzdát nošení kontaktních čoček a používat pouze brýle se speciálními skly, které jim zajistí perfektní vidění, nebo slevit na kvalitě vidění a používat čočky s vysokou propustností pro kyslík, avšak nedosáhnout takové kvality vidění. Astigmatismus je oční vada, která se vyskytuje u 10 % populace, často v kombinaci s dalekozrakostí či krátkozrakostí. Tato vada se většinou objevuje již od narození, avšak v průběhu věku se může její stav měnit. U zdravého oka má rohovka perfektně polokulovitý tvar, který zajišťuje rovnoměrné rozprostření světla na sítnici, a tak ostré vidění. Rohovka astigmatika nemá zakřivení stejnoměrné. Můžeme si to představit tak, že rohovka zdravého oka má tvar poloviny fotbalového míče, zatím co astigmatická rohovka má tvar míče ragbyového. Proto se světlo nesbíhá v jednom bodě na sítnici a vidění je potom podobné pohledu do křivého zrcadla.

Kdy nosíte kontaktní čočky?
Každý den (44.7%)
Jen na sport a při výjimečných příležitostech (24%)
Nikdy (31.3%)

Celkem hlasovalo 1524 čtenářů
 

text: MM/tz – 29. 09. 2007, 11.47:48

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist